SÜNNET NEDİR?
Yurdumuzda bir gelenek halini alan erkek çocukların sünnet olması, dünya çapında da hızla yaygınlaşmaktadır.(%15) Birçok uzman tarafından son yapılan araştırmalar, sünnet olmanın sadece dini temellere dayalı olmadığını, aynı zamanda sağlık açısından da faydalı olduğunu kanıtladı.

Özellikle yurdumuzda “erkekliğe atılan adım” olarak nitelendirilmekte ve sünnet olacak çocuk şehzadeler gibi giydirilmekte, gezdirilmekte, merasimler düzenlenmekte ve hediyeler alınmaktadır. Bunların hepsi çocuk için yapılan pozitif etkinliklerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sünnet olma basit bir iş değil, bir cerrahi operasyondur. Bu nedenle mutlaka alanında uzman bilirkişi tarafından ve kanama rizikosuna karşı bir hastane ortamında yapılması önerilmektedir. Çünkü uzmanlarca yapılmayan her 100 sünnetin 40’ı sağlık sorunlarına sebep oluyor. Uzmanlarca yapılmayan operasyonlarda sünnet derisinin yanlış ve fazla kesilmesi, enfeksiyon gibi olasılıklar kuvvetlenmektedir.

Bunlara ilaveten sünnet olma tıbbi olarak da hem kadın hem de erkeğin sağlığı açısından önemli rol oynamaktadır. Yaralarını yazımızın geri kalanında açıklayacağız. Sünnet yapılmasının uygun olduğu yaşlar da bulunmaktadır. Her yaşta yapılabilir fakat söz konusu çocuğunuz olduğunda hangi yaşta yapılması gerektiğine dikkat etmeniz gerekir. Sünnet eskiye nazaran daha acısız ve iz bırakmadan, daha çabuk iyileşme sağlanarak yapılabilmektedir.

SÜNNET NEDEN GEREKLİ?
Yapılan istatistikler, sünnet olmayan erkeklerin çoğunda, ileriki dönemlerde yaşam konforunun bozulduğunu belirlemiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

  • 7 yaş öncesi dönemde yapılan sünnet, çocukları idrar yolları enfeksiyonlarından korumaktadır. Sünnet olan çocuklarda enfeksiyon riski 10 kat daha azdır.
  • Çocuklarda penis ucu iltihabı riskini azaltır.
  • Sünnet ile alınan bir parça deri kişiyi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan(sifiliz ve AIDS) ve penis kanserinden korur. Penis kanseri sadece sünnetsiz erkeklerde görülmektedir.
  • Bir diğer faydası kadınları da ilgilendiriyor. Sünnetli erkeklerle evli bayanlarda rahim kanserlerine daha az rastlanmaktadır.
  • Sünnetli çocuklar daha hızlı bir büyüme göstermektedirler.

SÜNNET İÇİN UYGUN YAŞ NEDİR?
Çocukların sünnet edilmesinde yaş önemli bir faktördür. Uygun olmayan yaş çocuklarda psikolojik travmalara neden olabilmektedir. Uzmanlar sünnet için en ideal yaşın 0-1 yaş arası olduğunu savunmaktadırlar. Çünkü bu yaşlarda yapılan işlemlerde yara daha çabuk iyileşmektedir. Yanı sıra çocuk sünneti hatırlamamaktadır bile. Uzmanlar, sünnet için gene 2-7 yaşa arsını ise sakıncalı bulmaktadırlar. Bu dönemde çocuk travmalara daha müsait durumdadır. Çünkü, bu dönemde çocuklarda kimlik gelişimi, ben merkeziyetçi ve uyumsuz olmaları nedeniyle zorunlu olmadıkça yapılmamasını tavsiye etmektedirler. Bu yaşlarda sünnetin genel anestezi veya ciddi sedasyonla( bir takım ilaçlarla hastanın şuuru açıkken yapılan derin uyku hali)yapılması gerekmektedir.

0-1 yaş arası dilim kaçırılmışsa çocuğun cinsel kimlik kazandığı yaş olan 7. yaştan sonrası yapılması daha sağlıklı olduğunu belirtmektedirler. Hangi yaştan olursa olsun yapılacak işlem hakkında bilgi verilmelidir. Bir şekilde ikna edilmelidir.

SONUÇ OLARAK: Sünnet alanında ehil olan biri tarafından 0-1 yaş aralığında yapılmalıdır. Ortam olarak hijyenik olan teşekküllü alanlar seçilmelidir(hastane ortamı). Sünnet olmak sadece dini vecibeleri yerine getirmek için değil, aynı zamanda faydalarının da olduğu unutulmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Penis Kanseri
Prostat Kanserinden Korunma
Erkekte Kısırlık
Menide Kan Yada Kanlı Boşalma
Kısırlık Araştırma yöntemleri
Penisin Vakitsiz Sertleşmesi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.