SÜREKLİ BAŞIM AĞRIYOR Sürekli Başım Ağrıyor

Çeşitli farklı sebeplerden dolayı meydana gelen baş ağrıları vücuda herhangi bir yan etkisi bulunmayan ağrı kesiciler ile kolaylıkla durdurulabiliyor olsa da aslında altında yatan sebebin ne olduğunu öğrenmek oldukça önemlidir. Altında yatan hastalık uygun yöntemlerle tedavi edilmediği taktirde bu baş ağrısının sürekli hayatınızda olacağı gerçeği unutulmamalıdır. Bu gibi durumlarda meydana gelen baş ağrılarına kronik baş ağrıları denmektedir ve ağrı kesiciler ile belirli bir müddet tedavi edilse de altında yatan önemli rahatsızlık tedavi edilmediği sürece belirli zaman aralıklarında kişide kendisini göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Baş Ağrısı Ne Zaman Olur?

Kişilerin günlük hayatında, ansızın durup dururken herhangi bir yeri ağrıyabilir. Fakat tüm bu ağrılar içerisinde baş ağrısının yeri oldukça farklıdır. Çok stresli veya yorucu geçen bir günün sonrasında ya da gelen olumsuz bir haber neticesinde gece tam olarak uykuyu alamamanın neticesinde ertesi gün baş ağrısı ile karşılaşılması mümkündür. Baş ağrılarının nedenlerini ana iki grup altında inceleyebiliriz. Bunlar bir hastalığa bağlı baş ağrıları ve bir sebebe bağlı olan baş ağrılarıdır.

Migren, küme baş ağrıları, gerilim tipi baş ağrısı ana hastalık olarak sayılmakta ve bu hastalığın belirtisi olarak baş ağrısı ortaya çıkmaktadır. Bu grup içerisinde yer alan ağrıların geçirilmesi için altta yatan hastalığın tedavisi önemlidir. İkinci grupta yer alan baş ağrıları ise bir nedenden ötürü meydana çıkan ağrı türüdür.  Kafaya alınan şiddetli darbeler, beyin içerisindeki damarlarda akım problemleri, oluşmuş tümörler, beyin kanaması, sinüzit gibi durumlar baş ağrısına neden olabilirken günlük hayatımızda tükettiğimiz bazı yiyecekler ve içecekler bile ağrıya sebebiyet verebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

sürekli baş ağrısıİçerisinde nikotin, alkol ve kafein bulunan ürünlerin sık tüketilmesi belirli bir zaman sonra baş ağrısına neden olmaktadır. Bazı tansiyon düşürücü özelliği bulunan ilaçlarında daha sonradan yan etki olarak baş ağrısı yaptığı bilinmektedir. Baş ağrısı bütün insanların hayatlarında bir çok kez yaşamış oldukları bir durumdur. Cinsiyet ve yaş fark etmeksizin herkeste görülebilir. Durup dururken oluşan ve bir haftayı geçmesine rağmen hala ağrı kesici ilaç alındıktan sonra geçen baş ağrılarının mutlaka doktor tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Kronik Baş Ağrılarında Doktora Ne Zaman Gidilmelidir?

Meydana gelen baş ağrılarının %90’ı ciddi bir durum oluşturmamasına ve ağrı kesici alındığı taktirde geçen ağrılar olmasına rağmen %10’luk bir dilim doktor müdehalesi gerektiren baş ağrılarıdır. Kişide, haftada en az iki kez veya daha fazla baş ağrısı oluyorsa, oluşan her baş ağrısından sonra ağrının tamamen geçmesi için daha yüksek bir ağrı kesici kullanılıyorsa, ağrıyla birlikte özellikle kişinin ensesinde sertlik meydana gelmişse, ağrıyla birlikte ateşlenme görülüyorsa, yapılan egzersiz veya cinsel yaşamın ardından meydana geliyorsa mutlaka bir doktor kontrol kontrolünden geçmekte fayda vardır. Burada unutulmaması gereken nokta, yukarıda belirttiğimiz durumların yalnızca bir tanesi olabileceği gibi hepsininde aynı anda görülebileceğidir.

Baş Ağrısında Ne Zaman Tetkik Gerekir?

Kronik baş ağrısında çok fazla yardımcı tetkiklere ihtiyaç duyulmaz. Genellikle tanı hastanın geçmişi, yaşadıkları ve herhangi bir bilinen rahatsızlığı olup olmadığının incelenmesinden sonra yapılan nörolojik muayneden sonra konmaktadır. Bu muayene esnasında kişinin, ayırt etme gücü, konuşması, kas gücü, duyu özellikleri ve bilinç durumu gibi bir takım özellikleri incelenir. Gerçekleştirilen bu ufak testin ardından eğer kişinin baş ağrısının altında başka bir hastalık yattığı şüphesi olursa o zaman yardımcı bir takım tetkiklere başvurulabilir.

Sürekli Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?sürekli müzmin baş ağrısı nedenleri

Baş ağrısı şikayeti ile hekime başvuran kişilerin %50’sini kronikleşmiş ağrısı bulunan kişiler oluşturmaktadır. Bu kişilerin büyük bir bölümüne önceden yanlış migren teşhisi konmuş ve yine yanlış bir şekilde migren tedavisi gerçekleştirilmiştir. Fakat hastalar bu tedavi yöntemlerinden herhangi bir verim elde edemedikleri için tekrardan doktora başvurmaktadırlar. Bu kişilerin büyük bir bölümü ağrılarının yatışması için uzman bir hekim kontrolünde olmadan kendi kafalarına göre ağrı kesici kullanmaktadırlar. Fakat bu ağrı kesicilerin kontrolsüz olarak kullanımı ne yazık ki ilerleyen zamanlarda daha da ciddi problemler meydana getirmektedir. Zaten kronik baş ağrısı yaşayan kişilerin çoğunluğunu yanlış ve sürekli şekilde ağrı kesici ilaçlar kullanan kişiler oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü mutlaka kronikleşmiş olan baş ağrısında ilk önce bir uzman doktora başvurmak ve doktorun gerçekleştireceği bir takım kontrollerin ardından ilaç kullanımına geçilmesi önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göz Kapağında Ağrı ve Acı
Uzmanlardan İshal Uyarısı
Dil Karıncalanması Nedenleri
Yaz Kış Ellerin Soğuk Olması
Çocuklarda Atopik Dermatit (Alerjik Egzama)
Saçkıran Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.