HER ZAMAN SÜREKLİ ÜŞÜYORUM

Yaz, kış uzun kollu giymek, kısa tişörtlere vitrinlerde hevesle bakmak yada ev içinde hırka ile dolaşmak canını sıkıcı şeyler. Soğuğa hassas olmak azımsanmayacak kişide var olan bir sağlık sorunu. Sürekli üşümenin birçok nedeni olabileceği gibi tamamen çözümsüz değil. Önce nedenlerine bir göz atalım;

*** UYGUNSUZ KİLO. Her insanın belli bir oranda kas ve yağa sahip olması gerekir. Bu ikisi sizi sıcak tutmaya yardımcı olan önemli etkenlerdir. Bilindiği gibi kaslar çalıştıkça ısı üretir ve yağlar ise izolasyon sağlar. Eğer düşük kiloda iseniz üşümeniz normaldir.

Sponsorlu Bağlantılar

*** DÜZENSİZ YEMEK YEME. Düzensiz, dengesiz ve öğün atlama sizin çok az kalori almanıza neden olur. Alınan az kalori ise daha az ısı üretmenize yol açar. Abur cubur ve vitaminden yoksun bir diyet sizi daha yorgun ve üşümeye meyilli yapacaktır.

*** YORGUNLUK. Yeterli uyumama sizin yorgun olmanızın baş nedenidir ve sürekli üşüme duygusuna yol açar.

*** TROİD SORUNU. Troid bezi boyun üstünde bulunan kelebek şeklindeki bir bezdir. Yeterli düzeyde iyi çalışmayan troid bezi (hipotiroidizm) kendinizi soğuk hissetmenize neden olabilir. Eğer troid ile ilgili bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız basit bir kan testi ile bunu belirleyebilirsiniz.

Troid bezi yeterli hormon üretmediği zaman vücut fonksiyonları yavaşlar. Yeterli enerji üretmez ve kas ağrıları yaşayabilirsiniz. Kadınlarda daha sık görülse de hipotiroidi tedavi edilebilir. Hipotroidinin diğer belirtileri arasında şunlar yer almaktadır;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Saç seyrelmesi
 • Kuru cilt
 • Yorgunluk
 • Düzensiz veya ağır adet dönemleri
 • Kabızlık ve kilo artışı

Böyle bir sorununuz varsa düzenli kan testleri yaptırmalısınız. Hormon replasman tabletleri troid bezinin ürettiği tiroksin seviyesini düzenleyen bir seçenektir.

*** KANSIZLIK OLABİLİR. Namı diğer kırmızı kan hücre sayısının normal miktarından az olması kişide üşümeye neden olabilir. anemi olarak da bilinen bu durum basit bir kan testi ile tespit edilebilir. Böyle bir durum söz konusu ise demir bakımından zengin besinleri tüketmeli yada durum daha vahimse doktorunuzun önereceği ilaçları yada demir takviyelerini kullanmalısınız. Özellikle gebe olan kadınlar buna daha fazla dikkat etmelidirler. Sürekli üşümenin dışında alyuvar düşüklüğünün diğer belirtileri arasında uyuklama, güçsüzlük / yorgunluk, baş dönmesi, baş ağrısı, düzensiz kalp atışları ve nefes alma zorluğu bulunmaktadır.

*** RAYNAUD HASTALIĞI. Soğuğa anormal bir tepkinin oluştuğu hastalıktır. Soğuk var olduğunda kan damarları aniden daralarak uyuşukluk hissi ile birlikte üşümeye neden olur.  Özellikle el ve ayak gibi organlara kan akımını zayıflatır ve bölgede morarma ve beyazlaşma görülebilir. Raynaud olan kişiler diğer insanlara göre ufak ısı değişimlerinden dahi daha fazla etkilenirler.

*** DAMAR PROBLEMLERİ. El ve ayaklarınızda üşüme yada soğukluk hissediyorsanız el ve ayaklarınıza kan akışını sınırlayan çeşitli damar problemleriniz olabilir. Bu problemler genellikle;

 • Pıhtılaşma bozuklukları
 • Damar sertliği (kan damarlarının daralması)
 • Raynaud hastalığı (parmak ve ayak arterlerinde daralma spazmları)

Damar problemleri üşüme hissinin yanı sıra el ve ayak parmaklarında beyaz veya mavi renklenme, kol ve bacaklarda karıncalanma, zonklama veya uyuşukluk hissine yol açabilir.

*** SİGARA. Nikotin cilt sıcaklığının düşmesine neden olur.

*** ŞEKER HASTALIĞI. Diyabet hastalığı olan kişilerde böbrek hasarı meydana gelebilir ve bu, diyabetik nefropati olarak bilinir. Bu problemin tek belirtisi her zaman üşüme hissetmektir. Diyabetik nefropatinin diğer belirtilerine dikkat ederek kendi teşhisiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz;

 • Bulantı ve kusma
 • Kaşıntı
 • İştah kaybı
 • Nefes darlığı
 • Zihin karışıklığı
 • Yüz, ayak veya ellerde şişme

*** ANOREKSİYA OLABİLİR. Anoreksiya, yeme bozukluğu türüdür. Anoreksiya özelliğindeki kimseler kilolu olma ile ilgili aşırı endişeleri vardır ve çok az yemek yerler. Bu da beraberinde her zaman üşüme ile birlikte aşağıdaki sağlık işaretlerini doğurur;

 • Normal vücut ağırlığından % 15 veya daha fazla düşük olunması
 • Sürekli olarak kilonun düşünülmesi
 • Üç ay veya daha fazla adetin olmaması

*** CİNSİYET. Kadınlar erkeklere göre soğuğu biraz daha fazla hissedebilirler. Gerek kas ve gerek yağ dokunun az olması bunun için yeterli bir nedendir. Yanı sıra bir kadının menopoz yada gebelik durumlarında yaşanan östrojen seviyesindeki düzensizlikler yada aşırı artış üşüme ile sonuçlanabilir.

*** TANSİYON. Tansiyonun normalden yüksek ve düşük olması el ve ayaklarda üşümeye neden olabilir. her iki koşulda da kişi kendini daha soğuk hissedecektir.

*** KULLANDIĞINIZ İLAÇLARIN YAN ETKİLERİ. Kullandığınız bazı ilaçlar üşüme duygusunun yanı sıra el ve ayaklarda titremeye neden olabilir.

*** ZAYIF BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ. Vücudun soğuk olması iki şekilde yaşanabilir. Ya tüm vücut yada el ve ayaklar. Eğer ikincisi söz konusu ise zayıf bir immun sisteminizin olduğunu söyleyebiliriz. Kandida yada bazı parazitlerin vücuttaki varlığı buna neden olabilir.

NE YAPABİLİRİM?

Yukarıdaki faktörler göz önünde tutulduğunda sorunun ciddi olabilme ihtimali vardır. Bazı sorunların göz ardı edilmemesi gerekir. Kuşkulandığınız durumlarda mutlaka doktorunuzdan yardım alınız.

Tedavi neden bağlı olarak yapılır. Eğer kan damarı ile ilgili bir sorun varsa sigara içmemeye özen göstermelisiniz. Troid ve diğer faktörler için ilaç gerekli olabilir.

Bunların dışında;

 • Dengeli ve sağlıklı bir diyet tüketin. Vitamin, mineral, protein ve yağ oranı besinler ile yeteri kadar almaya dikkat edin.
 • Öğün atlamayın. Abur cubur tüketmeyin.
 • Damar sağlığı için düzensiz egzersiz yapmaya dikkat edin.
 • El ve ayaklarınızı soğuk hissedince hemen karabiber, zencefil, tarçın gibi doğal yağlar ile kendi kendinize masaj yapın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kolesterol
İsilik
Kalp Çarpıntısı
Vitamin Eksikliği
kasık ağrısı ve iç çamaşırda leke
Kaburga ağrısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.