BİR AVUÇ SAĞLIK: SUSAM, KETEN TOHUMU VE YER FISTIĞI
Alternatif tedavi, sağlıklı olmanın en doğal yoludur. Alternatif tedavi, her zaman insan vücudunu sağlıklı tutmak için doğal bitkisel ürünler kullanılmasını savunur. Bitkisel bakım ve hastalıkların tedavisinde bitkilerin kabukları, yaprak, kök, meyve ve çiçekleri çeşitli kısımları kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yazımızda bu tohumlardan en önemlileri arasında sayılan Susam, Kanola, keten tohumu ve yer fıstığı gibi tohumların genel ıtarget=”_blank”>sağlıkiçin faydalarını ele alacağız.

SUSAM
Susam ve susam yağı tıpta sıklıkla kullanılması önerilen ürünlerden birisidir. Susam yağı, güçlü antioksidanlar içerir ayrıca yüksek kan basıncını düşürebilir. Sağlığın bu iki vazgeçilmez unsurunun yanında susam bitkisinin faydalarından bazıları aşağıda açıklanmıştır:

 • SOĞUK ALGINLIĞI: Hastanın göğüs kısmı ılık susam yağı ile, hasta göğsünde sıcaklık hissedene kadar masaj yapılır yada ovuşturulur. Uygulama yatmadan önce yapılmalıdır.
 • İSHAL:  Kaynatılmış soğutulmuş 200 ml. Suya bir çay kaşığı bal ve susam katınız. Mideniz bozulduğunda küçük oranlarda içiniz.
 • GASTRİT VE ÜLSERATİF KOLİT:  Günde 3 defa 1,5 çorba kaşığı susam yağı tüketiniz.
 • KABIZLIK: Kabızlık tedavisi için, günde bir çorba kaşığı susam yağı yarısını alın. Şayet kronik kabızlık yaşıyorsanız dozu artırın.(1 çorba kaşığı)
 • BĞIRSAK KOLİK: Susam, akut karın ağrısı yaşayan çocuk bakımı için de yararlıdır. Ciltsusam yağını tamamen absorbe kadar ovalayın. Susam yağını küçük miktarlarda kullanın.
 • CİLT TAHRİŞLERİ: Susam, deri ve mukoza zarları üzerindeki iltihabı tedavi etmek için kullanılır. Eşit parçaya aloe vera yaprağı ve asma meyve suyu ele alarak karıştırın. Bu karışımı 1:1 oranında susam yağı ile karıştırın. Deri bölgelerinde kaşıntılı alanlara dışarıdan uygulayın. Aynı zamanda ağızdan günde 2-3 kez 1 tatlı kaşığı alınabilir.
 • MEME İLTİHAPLANMASI: Susam kadın sağlığı için  de iyidir. Mastit meme iltihabı durumunda, susam bir kısmını kavurarak toz haline getirin. Bitkisel yağ ile karıştırın ve inflamatuar bezinin alanlarına uygulayınız.

DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLATINIZ;
SUSAM
SUSAM YAĞI

Sponsorlu Bağlantılar

KETEN TOHUMU
Keten tohumu, keten bitkisinin ürünüdür. Özellikle birçok uzman tarafından önerilen keten tohumunu bu kadar özel kılan nedir? Keten tohumu, Omega-3 yağ asitlerinin en zengin kaynağıdır. Ve neredeyse balığın iki katı kadar içerir. Omega-3 yağ asitleri kan kolesterol ve trigliserid düzeyleri ile yakından ilişkilidir. İnme,  kalp krizi, pulmoner emboli gibi hayati öneme sahip hastalıkların engellenmesinde önemlidir. Omega-3’ler aynı zamanda yüksek kan basıncı aşağı getirme açısından önemlidir. Keten tohumunun diğer yararları arasında;

 • ÖKSÜRÜK: Öksürük ve soğuk algınlığı sıkıntılarında, keten tohumunu ezerek toz haline getirin ve eleyiniz. Daha sonra suda kaynatın. 20 gram şeker veya bal ekleyin. Öksürük ve diğer solunum problemlerinde acil yardım olarak kullanın.
 • SEMİNAL KONULAR: Erkeklerde meni ile ilgili bazı sorunlar varsa keten tohumu yardımcı olabilir.eşit miktarlarda saf yağ, keten tohumu ve rafine edilmemiş şeker alınız. Bu karışımı tedavi amaçlı günde 3 kez, bir kaşık alınız. Bu karışım, kısırlık sorunu tedavisi için de kullanılabilir.
 • UYKUSUZLUK: Eşit oranda keten tohumu ve hint yağı alın. Bunları bronz tabakta karıştırın. İyi bir uyku için gözlerinin içine uygulayın.
 • KOLERA: 5-6 gram keten tohumu tozu ile 50 gram sıcak su karıştırın. Kolera hastalarında düzenli olarak bu suyu kullanın.

DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN;
KETENTOHUMU 

KETEN TOHUMU
KETEN TOHUMUNUN FAYDALARI

YERFISTIĞI
Yerfıstığı, fıstık olarak da bilinmektedir. Hem lezzetli hem de sağlıklıdır. Hemofili ve diğer kalıtsal kan hastalıkları tedavisinde yararlıdır. Burun kanamasından muzdarip insanlar da yer fıstığı yiyerek tedailerine yardımcı olabilirler. Aynı zamanda kadınlarda aşırı menstruasyon kanamasını azaltmada yardımcı olur. Yerfıstığı vücut dokuları korumak ve onarmak için gerekli olan protein, fosfor, tiamin ve niasin açısından zengindir. Ayrıca kalsiyum, demir, çinko, bor mineralleri açısından zengindir. Bu vitamin ve mineraller beyin fonksiyonları ve gelişimi yanı sıra güçlü kemikler için son derece önemlidir. Yer fıstığında anti-oksidanlar ve resveratrol adı verilen bir kimyasal bulunmaktadır. Bu maddeler kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azaltır, kanser riskini azaltır ve aynı zamanda anti-aging yardımcı olur. İşte diğer özellikleri;

 • DİYABET: Kavrulmuş yer fıstığından her gün az miktarda alınız.
 • FİZİKSEL ZAYIFLIK:Yorgunluğun üstesinden gelmek ve bağırsak hareketliliğinin kolay bir şekilde sağlanması için her gün yer fıstığı tüketiniz.
 • AĞIZ BAKIMI: Her gün birkaç yer fıstığı alınması diş etleri ve çene güçlü yapmak için tuz ile çiğneyin.
 • ANNE BESLENMESİ:Anne sütünün artırılması adına yapılan en kolay yöntemlerden biridir. Uygulamanızın düzenli olmasına özen gösteriniz.
 • KURU CİLT:Kış ayları boyunca kuruyan cildinize verebileceğiniz en büyük hediyelerden biridir. Yer fıstığı yağı deri dostu bir yağdır. Bu yağı süt ile karıştırın ve bu karışımı bedeninize masaj uygulayın. 20 dakika sonra cildinizi yumuşak ve pürüzsüz tutmak için banyo yapın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Zerdeçal Nedir? Yararları Nelerdir?
Üzüm
Yoncanın Faydaları
Oolong Çayı Nedir? Neye İyi Gelir?
Susam, Keten Tohumu, Yer Fıstığı
Ebegümeci
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.