SÜT ALERJİSİ

Süt alerjisi, vücudun süt ve süt ürünlerine anormal yanıtlar vermesidir. İnek sütü süt alerjisinin en yaygın nedenidir ancak koyun, keçi ve manda sütleri de reaksiyona neden olabilirler. İnek sütüne alerjisi olan bazı çocukların soya sütüne de alerjisi vardır. Süt alerjisi çocuklarda en yaygın görülen gıda alerjilerinden biridir.

Süt alerjisine ait belirtiler tüketimden dakikalar veya saatler sonra ortaya çıkmaktadır. Belirtiler hafif olabildiği gibi hırıltı, kusma, ürtiker(kurdeşen) ve sindirim sorunları gibi ciddi sorunları da içerebilir. Nadiren de anafilaksi denilen daha ciddi reaksiyonlara neden olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tüketmekten kaçınma, süt alerjisi için birincil tedavi yöntemidir. Çoğu çocuk zaten 3 yaşına kadar bu alerjiden kurtulmaktadır.

BELİRTİLER

Belirtiler kişiden kişiye farklılık göstermektedir ve süt içildikten ya da süt ürünleri tüketildikten sonraki dakikalarda veya birkaç saat içinde oluşabilir. Süt tüketiminden hemen sonra meydana gelen süt alerjisi belirtileri şunlar olmaktadır:

• Kurdeşen
• Hırıltılı solunum
• Kusma

Daha uzun süre sonra ortaya çıkan belirtiler ise şunlardır:

• Kan içerebilen sulu dışkı
• İshal
• Karın krampları
• Öksürük veya hırıltı
• Burun akıntısı
• Gözlerde sulanma
• Genellikle ağız çevresinde kaşıntılı deri döküntüsü
• Bebeklerde karın ağrısı

Sponsorlu Bağlantılar

Süt alerjisi veya süt intoleransı?

Süt alerjisini “süt proteini intoleransı” veya “laktoz intoleransı” ndan ayırmak gerekir. Süt alerjisinin aksine süt intoleransı bağışıklık sistemi ile ilişkili değildir. Süt intoleransı farklı belirtilere neden olur ve gerçek bir süt alerjisinden farklı bir tedavi gerektirir. Süt proteini veya laktoz intoleransı için yaygın olarak görülen belirti ve bulgular, şişkinlik, gaz veya ishal gibi sindirim sorunlarıdır.

Anafilaksi

Nadiren, süt alerjisi solunum yollarının kapandığı ve nefes alınamayacak şekilde ciddi reaksiyonlara neden olduğu anafilaksi adı verilen duruma yol açabilir. Sizde veya çocuğunuzda süte karşı bir tepki varsa, reaksiyonlar ne kadar hafif olursa olsun bir doktora görünmeniz önerilir. Yapılacak testler süt alerjisinin teyit edilmesine yardımcı olacaktır. Böylece potansiyel olarak kötü reaksiyonları önlemek için adımlar atılabilir. Anafilaksi acil tıbbi bir durumdur ve epinefrin (adrenalin) iğnesinin yapılması ve acil servise ulaştırılması gerekir. Süt ve süt ürünlerinin tüketiminden hemen sonra ortaya çıkabilecek anafilaksi belirtileri şunlar olabilir: 

• Zor nefes alışverişine neden olan solunum yolu daralması ve boğaz şişmesi
• Yüz kızarması
• Kaşıntı
• Tansiyonda belirgin bir düşüşle beraber şok yaşanması

Ne zaman doktora görünmelidir?

Süt ve süt ürünlerini tükettikten sonra alerji belirtileri ile karşılaşırsanız bir doktora görünmeniz gerekir. Mümkünse alerjik reaksiyonlar meydana geldiğinde doktorunuza görünün. Bu şekilde teşhis konması daha kolay olacaktır. Anafilaksi durumu gelişirse acil müdahale gerekir.

NEDENLERİ NELERDİR?

Tüm gerçek gıda alerjileri bağışıklık sistemindeki fonksiyon bozukluğundan kaynaklanır. Alerjisi olan kişilerin bağışıklık sistemi süt proteinlerini zararlı maddeler olarak algılar ve proteinleri etkisizleştirmek için “IgE” antikorlarının üretilmesini tetikler. Süt proteinleri ile bir dahaki karşılaşmada, IgE antikorları proteinleri tanır ve bağışıklık sistemini uyararak “histamin” ve diğer kimyasalların kan dolaşımına salınmasını sağlar. Histamin ve diğer vücut kimyasalları bir dizi alerjik belirti ve bulgulara neden olur. Histamin; burun akıntısı, gözlerde kaşıntı, boğaz kuruluğu, deri döküntüsü, kurdeşen, bulantı, ishal, nefes darlığı ve anafilaktik şok gibi reaksiyonlara neden olur.

İnek sütünün içinde alerjik reaksiyonlara sebebiyet veren iki protein türü vardır. Bunlar “kazein” ve “whey” olarak adlandırılır.

• Kazein, sütteki proteinlerin yüzde 80’ ini oluşturur ve süte “süt” görünümünü verir.

• Whey (Peynir altı suyu) ise sütteki proteinlerin yaklaşık yüzde 20 sini oluşturur.
Süt alerjisi bu proteinlerden birine ya da kazein ve whey proteinlerinin ikisine birden olabilir. Bu proteinler sadece sütte bulunmaz. İşlenmiş bazı gıdalarda da bulunur. Ayrıca, inek sütüne karşı reaksiyon geliştiren bünyelerin çoğu koyun, keçi ve manda sütüne karşı da alerjisi geçirmektedir. Daha az sıklıkla inek sütü alerjisi olan insanlarda soya sütü alerjisi de görülmektedir.

KİMLER RİSK TAŞIYOR?

Süt alerjisi görülme riskini arttıran bazı faktörler şunlardır:

Diğer alerjiler: Süt alerjisi olan çocukların çoğunda başka alerjiler de vardır. Ancak genellikle ilk görülen alerji süt alerjisi olmaktadır.
Atopik dermatit: Cilt üzerinde etkili kronik bir inflamasyon olan atopik dermatit rahatsızlığına sahip çocuklarda yaygın olarak süt alerjisi de gelişmektedir.
Aile öyküsü: Çocuğun ebeveynlerinde süt alerjisinin olması ya da saman nezlesi, astım, ürtiker ve egzama gibi diğer başka tür alerjilerin olması, çocukta da alerji gelişme ihtimalini arttırır.
Yaş: Süt alerjisi çocuklarda daha yaygındır. Yaş büyüdükçe, sindirim sistemi olgunlaştığı için vücudun süt ve süt ürünlerine tepki gösterme ihtimali azalmaktadır.

KOMPLİKASYONLARI NELERDİR?

Süt alerjisine sahip çocuklarda bazı sağlık sorunları da yaşanabilmektedir. Örneğin:

• Yumurta, soya, yer fıstığı ya da dana eti gibi besinlere karşı da alerji gösterilmesi

• Saman nezlesi, evcil hayvan tüyü toz akarları, çimen poleni ve diğer maddelere tepki olarak yüksek ateş.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
B6 Vitamini Zehirlenmesi Belirtileri
Adrenalin
Egzama Atakları Nasıl Azaltılır
Deri Kuruluğu
Sol Üst Karın Ağrısı Nedenleri
Damar Tıkanıklığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.