SÜT ALERJİSİ TESTLERİ, TEŞHİS VE TEDAVİ

Alerjik reaksiyonlara hangi gıdaların sebep olduğunu kesin olarak belirlemek için bazı testlerin yapılması gerekir. Süt alerjisine sahip olup olmadığınızın anlaşılması için aşağıdaki yöntemlere başvurulacaktır:

• Doktorunuz öncelikle karşılaştığınız belirtilerle ilgili sorular soracaktır.
• Daha sonra fiziki muayene yapacaktır.
• Günlük olarak tükettiğiniz besinlerin ayrıntılı bir listesi istenecektir.
• Süt ve süt ürünlerini diyetinizden çıkarmanız ve daha sonra tekrar eklemeniz istenecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ayrıca aşağıdaki tıbbi testler de tanı konmasında yardımcı olacaktır:

• Deri testi: Bu testte ön kol veya arka kol üzerinde bir yerde iğne ile küçük bir delik açılır. Açılan delik bölgesine az miktarda süt proteini bırakılıp reaksiyon gelişip gelişmeyeceği beklenir. Alerjik bir durum varsa test yapılan bölgede kabarmalar olacaktır. Bilinmesi gereken bir husus, bu test alerji varlığını göstermesine rağmen her zaman kesin sonuçlar vermemektedir.

• Kan testleri: Kan testi ile kandaki “IgE” antikorlarının ölçümü yapılarak bağışıklık sisteminin süt ürünlerine nasıl bir tepki verdiği belirlenmeye çalışılır. Deri testi gibi kan testi de her zaman doğru sonuçlar verir denemez.

Sponsorlu Bağlantılar

Uygulanan testler ile süt alerjisinin varlığı netlik kazanmadıysa uygulanacak diğer yöntem şudur: doktorunuz bir miktar süt içmenizi isteyecek ve vücudun göstereceği reaksiyonları izleyecektir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Alerjik reaksiyonların tümünde olduğu gibi süt alerjisini de önlemenin tek yolu süt ve süt ürünlerini tüketmekten kaçınmaktır. Süt çoğu üründe bulunduğu için alımını tamamen kesmek biraz zor olacaktır ve tüm kaçınma çabalarına rağmen süt proteinlerini farkında olmadan tüketebilirsiniz. Bu durumda “antihistaminik” ilaçlar hafif alerjik reaksiyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olacaktır. İlaçlar süt ürünlerini tükettikten hemen sonra alınarak ortaya çıkacak reaksiyonlar ve rahatsızlıklar kontrol altına alınmaya çalışılır.

Çocuğunuz ya da siz ciddi anafilaksi reaksiyonları ile karşılaşırsanız acil “epinefrin” enjeksiyonu (adrenalin) kullanmanız ve acil servise ulaştırılmanız gerekebilir. Çünkü anafilaksi yaşamı tehdit eden ve acil müdahale gerektiren ciddi bir durumdur. Bu nedenle bü tür risk taşıyan çocuklar ve yetişkinler yanlarında kullanıma hazır epinefrin enjektörü bulundurmalıdırlar. “İmmünoterapi” adı verilen ve gıda alerjileri tedavisinde etkili olan alerji aşılarının etkinliği henüz kanıtlanmamıştır.

SÜT ALERJİSİ ÖNLENEBİLİR Mİ?

Gıda alerjilerini önlemek için belli bir yol yoktur. En etkili yol alerjenlerden kaçınmaktır. Eğer süte karşı alerji tanısı konmuşsa, bu ürünlerden uzak durulmalıdır. Ne yenilip içildiğine dikkat edilmeli ve gıda etiketleri dikkatli okunmalıdır. Bazı konserve ton balıkları veya diğer etlerde bulunabilen kazein türevi proteinlere dikkat edin. Dışarıda yemek yediğiniz yerlerde yemeklerin içeriklerini sormaktan çekinmeyin.

Süt ürünleri

Alerjiye neden olan en yaygın süt ürünleri şunlardır:

  1.  Tam yağlı, az yağlı ve yağsız süt
  2. • Ayran
  3. • Tereyağı
  4. • Yoğurt
  5. • Dondurma
  6. • Peynir ve peynir içerikli ürünler

Bazı besinlerde ise sütün kullanılıp kullanılmadığını anlamak güçtür. Gizli süt kaynakları diyebileceğimiz ürünler şunlardır:

  1. • Peynir altı suyu
  2. • Kazein
  3. • İsmi “lakt” eki ile başlayan ürünler (laktoz ve laktat gibi)
  4. • Çikolata koz helvası ve karamel
  5. • Protein tozları
  6. • Yapay tereyağı tatlandırıcıları
  7. • Yapay peynir tatlandırıcıları

Bir ürün “süt içermez” ibaresi taşıyor olsa bile alerjiye neden olan süt proteinlerini içerebilir. Bu nedenle etiketler dikkatle okunmalıdır. Süt ürünü içerdiği şüpheli olan ürünlerden kaçının.

Dışarıda yemek yerken yemeğin içinde tereyağı olup olmadığını, balık ürünlerinin pişirilmeden önce süte daldırılıp daldırılmadığını öğreniniz.

Süt karşı alerjik reaksiyon oluşmasını önlemek için kesin bir yol yoksa da alacağınız ürünlerin etiketlerini okuyarak ve hipoalerjenik (anti-alerjik) veya süt içermeyen ürünler kullanarak çocuğunuzda alerji meydana gelmesini önleyebilirsiniz. Çocuğunuz ciddi alerjik reaksiyon riski taşıyorsa yanınızda reçete edilmiş acil epinefrin (adrenalin) iğnesi bulundurmalısınız. Ani durumlar için alerjik durumun yazıl olduğu bir bileklik takılması erken müdahale için faydalı olacaktır.

Bebekler için süt alternatifleri

Yapılan bazı araştırmalar bebeğin ilk dört ayında inek sütü benzeri sütlerin yerine anne sütü ile emzirilmesinin süt alerjisi oluşumunu önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Alerjisi olan çocuklarda anne sütü ile emzirme ve anti-alerjik formüle sahip süt kullanımı reaksiyonları önleyebilir.

• Emzirme çocuklar için en iyi beslenme kaynağıdır. Özellikle bebeklerde süt alerjisine yakalanma riski yüksek olduğunda, mümkünse en az ilk dört ile altı ayları arasında emzirilmesi önerilir.

• Anti-alerjik formüllerle hazırlanan ürünler kazein ve whey gibi proteinleri parçalayacak (hidrolize etmek) şekilde hazırlanmaktadır. Isıtma ve filtreleme işlemlerinin düzeyine bağlı olarak ürünler “kısmi” veya “tamamı” hidrolize edilmiş olarak sınıflandırılır. Bazı anti-alerjik formüllü besinlerde süt proteinleri yerine amino asitler vardır. Amino-asit bazlı ürünlerin alerjik reaksiyonlara neden olma ihtimali daha azdır.

• Soya bazlı ürünlerde de süt proteinleri yerine soya proteini kullanılır. Beslenme yönüyle etkili bir formüle sahiptir ancak süt alerjisi olan çocukların bazılarında soya alerjisi de olduğu için reaksiyonlar yaşanabilir.

İnek sütündeki proteinlerle benzer proteinler içeren keçi, koyun gibi hayvanların sütü alternatif olmamaktadır. Ayrıca emziren bir anne iseniz inek sütü tüketmemeniz gerekebilir. Çocukta alerji gelişiyorsa diyetinizden tüm süt ve süt ürünlerini çıkarmanız istenebilir.

Çocukta veya sizdeki süt alerjisinden dolayı süt ürünleri tüketemediğiniz için diyetlerinizde bir dengeleme yapılması gerekir. Süt ürünlerinde bulunan kalsiyum, D vitamini ve B2 vitamini gibi mineralleri alabileceğiniz başka besinler tüketmeniz gerekecektir. Bunun için diyetisyenlerden yardım alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Arı Poleni Neye İyi Gelir
Açık Yaralarda Hangi Besinler Yenmemeli
Beslenmede Çikolatanın Önemi
zinde kalmanın yolları
Göz Sağlığına Ne İyi Gelir
Su Kaybına Dikkat Etmek Gerekir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.