SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİSüt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri sağlıklı gıdalardır. Kalsiyum, D vitamini, protein ve diğer gerekli besinler açısından zengin besin kaynakları olarak kabul edilirler. Fosfor, potasyum, magnezyum, vitamin A, vitamin B12 ve riboflavin1 içerirler.

Süt, yoğurt ve peynirde bulunan kalsiyum aslında çoğu insan için yeterli miktarlardadır. Ama pek çok insan süt ve süt ürünlerini yeterli miktarda tüketmediğinden dolayı kalsiyum veya D vitamini eksikliği yaşar. Dolayısıyla tavsiye edildiği şekilde günde üç porsiyon süt ve süt ürünlerini tüketmek kemik sağlığı ve kemiklerin yapımı için oldukça yardımcıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak için, çoğu insan iki veya üç bardak süt ya da bu oranda süt ürünleri porsiyonu almalıdır. Sağlıklı beslenme için her gün yeterli miktarda süt ve süt ürünleri aldığınızdan emin olmanın pek çok yolu vardır. Tahıl, süt, meyve ya da bir yoğurt parfesi şeklinde sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlayın. Öğle yemeği veya öğleden sonraki ara öğüne peynir dahil edin. Akşam yemeğinde ise süt ile yapılmış puding ya da sıcak çikolata tüketebilirsiniz. Her gün yemeklerle aldığınız miktarlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için sağlıklı beslenme planlayıcısı kullanılabilir.

Süt ürünlerinin bazı temel faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

  • Sütteki kalsiyum vücut tarafından kolayca emilir ve kullanılır. Süt ve süt ürünleri güvenilir besin kaynakları olmalarının yanı sıra önemli ve ekonomik kalsiyum kaynaklarıdır.
  • Protein ve vitamin D açısından zengin bir diyet, kemik sağlığı için de katkıda bulunur. Dolayısıyla yüksek protein, D vitamini ve kalsiyum içeriği sayesinde süt ürünleri güçlü kemikler için de doğru bir seçimdir.
  • Meyve, sebze ve az yağlı süt ürünleri açısından zengin bir diyet, azaltılmış doymuş yağ, yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürmede kullanılan bazı ilaçlar kadar etkilidir. Ayrıca, kalp-damar hastalıkları ve tip-2 diabetes riskini azalttığı da belirtilmektedir.
  • Yoğurt gibi fermente süt ürünleri içerdikleri probiyotikler sayesinde geniş yelpazede bir dizi yarar sağlar. Probiyotikler, bağırsaklarda iyi bakterilerin gelişmesi açısından fayda sağladığı gibi bazı hastalıkların görülme riskini de düşür.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Eklem Ağrıları
Endometriozis
Böbrek Enfeksiyonu
Ayak Kireçlenmesi
Bel Ağrısı
Kalça Kırığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.