SÜT YADA SÜT KESİĞİ GİBİ KAŞINTILI AKINTI

Vajina 8-9 cm uzunluğunda ve içerisinde çeşitli mikroorganizmaları dengeli bir şekilde yuvalanmasını sağlayan nemli ve pH’sı 3,8- 4,5 arasında değişen asitik bir bölümdür. Bu ortamda yaşayan birçok mikroorganizma, dengeli bir şekilde yaşamlarını sürmeleri durumunda kadın, herhangi bir problemle karşılaşmaz. Oysa ki, dengenin bozulması sonucunda ilgili bakteri yada mantar faaliyetine bağlı olarak kadınlarda farklı türde, kıvamda ve kokuda akıntılar meydana gelir. 

Yazımızın konusunu teşkil eden süt kıvamlı ve kaşıntıya neden olan akıntılar, vajina ortamındaki maya mantarının sayıca artarak baskın tür olması sonucu ortaya çıkar. Vajinada az sayıda bulunduğunda ise enfeksiyon oluşturamamaktadır.  Aslında tür akıntıya neden olan maya, ağız ve boğazda da yer almakta ve buralarda da enfeksiyona neden olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

SÜT BENZERİ AKINTIYA NEDEN OLAN FAKTÖR

Süt benzeri akıntı ve kaşıntıya neden olan Candida albicans adı verilen bir mantar türüdür. Mantar aşırı derecede çoğalarak, vajina ve çevresinde tahrişe neden olur.

Kahverengi Akıntının Nedenleri Nelerdir?

Mantar enfeksiyonları çok sık görülür ve her 4 kadından 3’ünde hayatlarının bir bölümünde bu sorun ile karşılaşırlar. Ve kadınların neredeyse yarısı, iki veya daha fazla vajinal mantar enfeksiyonu geçirebilirler. Candida’ nın vajinada aşırı büyümesini sağlayan faktörler aşağıda sıralanmıştır;

Sponsorlu Bağlantılar

 • *** Antibiyotik kullanma
 • *** Gebelik, hormon tedavisi, yüksek doz doğum kontrol hapı kullanımı ve adet döngüsünün foliküler fazı gibi östrojen seviyesinin yüksek olduğu durumlar
 • *** Kan şekerleri yüksekliği ve diyabetin iyi kontrol edilememesi
 • *** Bağışıklık sisteminin bozuk olması

*** Prednizon gibi kortikosteroidler kullanma

*** Aşırı kilolu olma

Çoğu mantar enfeksiyonları Candida albicans tipinden kaynaklanır ve normal mantar ilaçları ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Tekrarlayan vakalar ise büyük olasılıkla C. albicans olmama eğilimindedir ve normal mantar ilaçlarına karşı daha da dirençlidirler.

Kadınlarda Sarı Renkli Vajinal Akıntı Ciddiye Alınmalıdır

BAŞKA HANGİ BELİRTİLER GÖREBİLİRİM?

Aşırı kaşıntı, tahriş ve süt kesiği benzeri akıntının dışında;

 • *** Bölgede yanma, kızarıklık, vajina ve vulvada şişme
 • *** İdrar yaparken ağrı, ilişki esnasında ağrı, acı
 • *** Akıntının yoğun, beyaz ve kötü kokulu olmaması
 • *** Vajina üzerine döküntü

Belirtilerin herhangi biri daha şiddetli olabilir.

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİYİM?

Mantar enfeksiyonu olup olmadığını kestiremiyorsanız doktora görünün. Bu tür sorunların belirtileri, klamidya ve gonore (cinsel yolla bulaşan) enfeksiyonuna benzeyebilir. Zor karar veriyorsanız doktora görünmelisiniz. Eğer daha önce vajinal mantar enfeksiyonları yaşadıysanız reçetesiz olarak kullanacağınız ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun.

Gonore Nedir? Belirtileri Nelerdir?

TEŞHİS NASIL YAPILIR?

Doktorunuz şişlik ve akıntıyı kontrol etmek için pelvik muayene yapacaktır. Yanı sıra vajianızdan kültür oluşturmak amacı ile bir bez kullanarak örnek alabilir. Bu örnek maya enfeksiyonunun anlaşılması amacı ile laboratuarda testlenecektir.

Doktorunuz sizin daha önce mantar enfeksiyonu geçirip geçirmediğinizi soracaktır. Geçirdiyseniz, belirtiler şiddetli ise yada tekrarlıyorsa aşağıdaki testleri yapmak isteyebilir. Buna hazır olun;

Vajinal kültür. Vajinadan alınan örnek, kültür ortamında gelişirse mantar enfeksiyonu olduğunu teyit edilebilir.

Kan testi. Diyabet yada diğer enfeksiyonlar nedeni ile mantar enfeksiyonu oluşup oluşmadığını anlamak için yapılır.

Pap testi. Her ne kadar pap testi maya mantarını teşhis edebilse de sırf bu amaç için yapılmamaktadır.

NİÇİN BU BELİRTİLERE YAKALANYORUM?

Bu konuda bazı risk faktörleri vardır. Risk faktörlerinin fazlalığı sizi bu rahatsızlığa sürükler;

 • *** Stres
 • *** Uykusuzluk
 • *** Bazı hastalıklar
 • *** Şekerli gıdalar ile beslenme, kötü beslenme alışkanlıkları
 • *** Gebelik
 • *** Adet dönemi
 • *** Gebelik kontrol hapı, antibiyotik ve steroid kullanma
 • *** Kontrol edilemeyen şeker hastalığı ve HIV
 • *** Hormonal değişimler

Kadınlarda Yeşil Renkli Vajinal Akıntı

İLİŞKİ İLE MAYA ENFEKSİYONU KAPAR MIYIM?

Evet, ama nadirdir. Çoğu zaman, kadınlar, bu rahatsızlığı ilişki ile kapmaz. Asıl yaygın neden bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır.

TEDAVİ NASILDIR?

Mantar enfeksiyonları, antifungal ilaçlar ile tedavi edilebilir. Kullanılacak ilaçlar arasında kremler (1-3 gün arasında kullanımı değişebilir), tabletler ve vajina içine kullanılan merhemler veya fitiller (borik asit içeren, fakat bunlar geber için güvenli değildir) yer alabilir. Bu ilaçlar reçetesiz olarak eczanelerde satılabilir. Bunun dışında doktorunuz, ağız yolu ile kullanılan tek doz flukonazol yazabilir. Eğer hamilelik varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer gerçekten bir mantar enfeksiyonu yoksa, antifungal ilaçlar kullanmanız, sizin, gelecekte yakalanabileceğini mantar enfeksiyonunun tedavisini zorlaştırabilir. Doktorunuza görünmeden, danışmadan kulaktan dolma yada tavsiye niteliğinde kendi kendinize bu ilaçları kullanmayın.

REÇETESİZ SATILAN İLAÇLARI KENDİM ALIP KULLANABİLİR MİYİM?

Evet, ama her zaman, vajinal mantar enfeksiyonunu kendiniz tedavi etmeden önce doktorunuz ile konuşunuz. Özellikle de gebeyseniz ve daha önce mantar enfeksiyonu geçirmemişseniz.

Yapılan çalışmalar, bu ürünleri satın alan kadınların üçte ikisinde gerçekten bir mantar enfeksiyonu olmadığını göstermektedir. Bu ilaçları yanlış şekilde kullanmak, tedavisi zor enfeksiyonlara yol açabilir. Ayrıca, bir mantar enfeksiyonunu kendiniz tedavi etmeniz, başka bir sorun varsa bunu kötüleştirebilir. Tedavi edilemeyen bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar kanser, kısırlık, gebelik sorunları ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

BENDE MANTAR ENFEKSİYONU VARSA, EŞİM DE TEDAVİ OLMALI MI?

Mantar enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar değildir. Erkeklerin % 12- 15’ i, mantar enfeksiyonu olan kadınlar ile ilişki yaşadıklarında, penis üzerinde kaşıntılı döküntü deneyimi yaşar. Böyle bir durumda partneriniz doktora görünmelidir. Sünnet olmayan erkekler daha fazla risk taşımaktadır.

Lezbiyenler, diğer kişiye mantar enfeksiyonunu yaymada büyük risk taşımaktadırlar. Eğer dişi eşinizde böyle bir belirti varsa, o da tedavi edilmelidir.

BAŞKA BİR MANTAR ENFEKSİYONU NASIL ÖNLENİR?

Vajinal mantar enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Vajinal duştan kaçının
 • Kokulu spreyler, ped ve tamponlar gibi hijyen ürünlerinden kaçının
 • Adet döneminde sık sık pedlerinizi değişririn
 • Sentetik liflerden yapılmış sıkı iç çamaşırı veya elbiselerden kaçının
 • Pamuk ağlı pamuklu iç çamaşırı ve külotlu çorap giyin
 • En kısa sürede olabildiğince ıslak mayo ve egzersiz giysilerinizi işinizi bitirince değiştirin
 • Sıcak küvet ve çok sıcak banyodan kaçının

Buna rağmen beyaz, süt benzeri akıntılarınız devam ederse doktora görününüz.

TEKRARLARSA NE YAPMALIYIM?

Tekrarlayan vakalar nadirdir ama sevimsizdir. Yukarıda yazılara dikkat ederseniz tekrarlama olasılığı düşüktür.  Kadınların yaklaşık yüzde 5’inde bir yıl içinde dört veya daha fazla vajinal mantar enfeksiyonları oluşmaktadır. Tekrarlayan türüne vulvovajinal kandidiyazis adı verilmektedir. Genellikle diyabet ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerde bu vakalara daha sık rastlanmaktadır. Bu sorunun tedavisi için doktorlar genellikle 6 aya kadar antifungal ilaç kullandırmaktadırlar.

Kadınlarda Beyaz Renkli Peynir Kesiği Gibi Akıntı

NASIL ÖNLEYEBİLİRİM?

*** Meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağsız süt ürünleri açısından zengin dengeli beslenin. Yoğurt gibi lactobacillus organizmaları içeren diyet ile beslenme bu enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olacaktır.

*** Şeker hastalığı iyi değerlendirilmeli ve kontrol edilmelidir. Kan şekeri seviyesinin iyi kontrolü risk oranınızı düşürür.

*** Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçının. Antibiyotikler mayaların aşırı büyümesini sağlayarak, vajinal organizmaların normal dengesini değiştirebilir.

*** İyi genital hijyeni sağlayın.

*** Vajinal bölgeniz temiz olsun. Hafif, kokusuz sabun ve su kullanın. İyice durulayın.

*** Tuvaleti kullandıktan sonra, vajinal bölgeyi önden arkaya doğru silin.

*** Genital bölgeyi kuru tutmaya yardımcı olan sıcaklık ve nem tutmaz iç çamaşırı giyin. Pamuklu çamaşırlar tercihiniz olsun.

*** Dar giysilerden kaçınız. Bunlar genital bölgede vücut ısısını ve nemi artırabilir.

*** Islak mayo veya diğer giysileri hemen değiştirin.

*** Sık sık ped veya tamponlarınızı değiştirin.

*** Vajinal duşu bırakın, deodorantlı tampon ya da kadınsı spreyler, tozlar ya da parfüm kullanmayın. Bu öğeler, vajinadaki organizmaların normal dengesini değiştirebilir.

*** Genital bölge şiş ve ağrılı ise bir küvet ya da oturma banyosu sizin rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Yoksa bunun yerine, alan üzerinde serin, nemli bir bez koyabilirsiniz. Kaşıntıyı rahatlatmak için kaşımayı denemeyiniz. 

*** Vajinaya çay ağacı yağı uygulama veya sarımsak takviyesi gibi kanıtlanmamış tedavileri denemeden önce doktorunuza danışın. Bunlar diğer sorunlara neden olabilir.

ÖNEMLİ NOTLAR:

1- Ağız yoluyla alınan antifungal haplar tüm vücudu etkiler. Bu haplar yan etkileri bir tedavi dozuna bağlı olup bulantı, baş ağrısı ve karın ağrısı yapabilir.

2- Antifungal kremlerdeki yağlar veya fitiller kondom malzemesini zayıflatabilir. Bu da, cinsel yollarla bulaşan hastalıklar ve gebeliğe karşı koruma sağlamayabileceği anlamına gelebilir.

3- Eğer antikoagülan ilaç warfarin alıyor ve reçetesiz vajinal mantar ilaçları alıyorsanız, morarma ve anormal kanama riskiniz artabilir. Warfarin ile birlikte antifungal bir ilaç kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  yusuf

  KESİN ÇÖZÜM, DENEYİN!
  Bir erkek olarak önerimdir. aynı şikayetten eşim muzdaripti. Uzun süre çekti, ilaçlar, tedaviler geçici, hiçbir işe yaramadı.. Sonra bir tavsiye üzerine iki şey denedik. Ara sıra tekrarladığında yeniden uyguluyor ve he men etkisini gösterip kısa bir süre sonra sona eriyor.

  Formül şu:
  1) Sabah aç karnına bir tatlı kaşığı kadar çörek otunu 2-3 dakika kadar ağızda çiğneyip, devamında suyla yutuyorsun. (biraz acı bir tat ama kaşıntıyı düşününce iki-üç hafta dare edilir heralde.)
  2) Gece yatmadan önce bir diş sarmısak yiyin. (Bir kaşık yoğurdun içine doğrayıp çiğnemeden yutunca, hiç sıkıntı olmuyor, koku filan yapmıyor)

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Mittelschmerz
meme kanseri belirtileri
Kadınlarda Meme Ağrısı
Rahim Kanseri
Ağrılı kanamalar
Vajinal Akıntıya Şifalı bitkiler
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.