SU TOPU VE İNSANsutopu-ve-insan

Su topu, sporcuların bir havuz içinde çift taraflı kaleleri olan bir alanda oynadıkları yoğun enerji harcanan bir spordur. Futbol ve basketbol kombinasyonu şeklinde bir oyun gibi düşünebilirsiniz ama bu oyunun farkı bir havuzun içinde oynanmasıdır. Oyuncular havuz içinde kendi takım arkadaşları ile birlikte topu geçirerek rakip takımın kalesine atmayı hedefler. Liseler, kolejler ve olimpik oyunlarda popüler bir spor dalıdır. Enerji harcatan bir oyun olmasının yanı sıra son derece de eğlenceli bir oyundur.

Sponsorlu Bağlantılar

  • Kalori yakması: Bu oyunu oynamaya başladığınızda sürekli hareket halinde olacağınız ve yağ yakıcı egzersizler yapacağınız kesindir. Suyun içinde iken ana kurallardan birisi de havuzun dibine dokunmanıza fırsat verilmemesidir. Bunun anlamı oyun boyunca batmamak için ayaklarınızı hareket ettirmeniz gerektiğidir. Ancak bu şekilde su yüzeyinde kalıp oyuna devam edebilirsiniz. Bu sabit hareket kalori yakar ve kilo kaybı kurşun yardımcı olur.
  • Kardiyo egzersizleri: oyun boyunca yapılan tüm egzersizler kalbe kan pompalar. Kalp sağlığı için günde en az 30 dakika kardiyo yapılması önerilmektedir. Dolayısıyla kardiyo ile kalbi normal dinleme vaziyetindeki çalışma hızının üstüne çıkarmanız kalp ile ilişkili hastalıkları önlemede ve hasarların onarılmasında oldukça etkili olmaktadır. İşte su topu sporu da kesintisiz egzersiz içerdiğinden dolayı kardiyo yapmak için mükemmel bir yoldur.
  • Tam vücut egzersizi: Bu spor sırasında vücudun hiçbir bölgesi dinlenmede değildir. Suya batmamak için sürekli ayaklarınızı hareket ettirirsiniz, topa doğru yüzersiniz, topu yakalamaya çalışırsınız ve kol ve bacaklar sürekli hareket halinde olur. Tüm vücuttaki kas gruplarında tekrarlanan aktiviteler ile güç artışı kazanılır.
  • Yüksek direnç: Suyun kaldırma kuvveti batmadan yüzeyde kalmanızı sağlar ancak aynı zamanda ters yöne yüzmek için yüksek direnç gösterilmesinde de neden olur. Suyun akışına karşı gösterilen ekstra direnç kuvvet egzersizi ile kardiyovasküler egzersizi birleştirir. Eğer sık sık su topu oynarsanız, vücudunuzun kolayca şekillendiğini göreceksiniz.
  • Dayanıklılık: İçerdiği yoğun egzersizlerden dolayı sutopu oyuncuları atletik sınırlarını zorlayarak daha dayanıklı hale gelir. Bu yönüyle bitkin düşmeden uzun süre egzersiz yapma dayanıklılığı olan bir atlet olmanızı sağlar. 2001 yılında yapılan bir çalışma, dayanıklılığı arttırıcı egzersizlerin oksidatif stresi azaltıcı yönü de olduğunu göstermiştir.
  • Serinletici etkisi: Suda spor yapmanın vücudun aşırı ısınması ve buna bağlı erken yorgun düşme gibi bir dezavantajı yoktur. Sürekli vücudun serin ve dinç kalmasını sağlar. Bu nedenle, su topu, yüzme ve diğer su egzersizleri durmaksızın uzun süre hareket etmenizi sağlar.su-topunun-faydalari
  • Strateji öğretmesi: Sutopu, sporunda rakiplerinizin üstesinden gelmek için ekibinizle birlikte yürütebileceğiniz bir strateji gereklidir. Bu tür bir stratejinin uygulamaya geçirilmesi zihinsel gücü arttırarak hayatın her alanında fayda sağlar. Kişisel hayatında stresi kontrol etme ve azaltma becerisini geliştirir.
  • Yaralanmaları önlemesi: Su sporlarının başka büyük yararı vücut için bir yastık görevi görmesidir. Bir oyuncu etrafında top çalmaya çalıştığında çarpar veya ters şekilde düşerse bile sert bir yüzeye düşmeyeceğinden dolayı eklemelere yük binmez. Su topu sporu canlılığına ve hareket fazlalığına rağmen, yaralanma oranının düşük olduğu sporlarından biridir.
  • Takım sporu: Bir takım ruhu ile çalışıldığından dolayı takıma ayak uydurmak gerekir. Takım sporları dayanışmayı geliştirir. Günlük sirkadiyen ritim sağlayan düzenli egzersizler yağ yakar, genel sağlık durumunuzu iyileştirir ve fit olmanızı sağlar. Ayrıca vücut metabolizması için büyük faydaları vardır.
  • Stresi rahatlatması: Su topu oynarken su yüzeyinde kalmak için bacaklarınızı hareket ettirmeniz ve tüm vücut gücü ile topu atmanız kelimenin tam anlamıyla vücuttaki gerginliği de kendinizden uzaklaştırmanız anlamına gelir. Zihinsel gerginlik de fiziksel gerginliğe bağlı olarak zamanla artış gösterir. Ama bu şekilde yoğun egzersizler bu gerginliğin dışa salınmasını kolaylaştırır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aerobik Egzersiz
SOĞUK NANELİ YEŞİL ÇAY
Sırt
Balık Yağı Mucizesi
Kandidiyazis (Pamukçuk) Belirtileri Nelerdir?
Güneş Gözlüğüne Dikkat
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.