TAKSOPLAZMOZİS

taksoplazmozisKedi ve köpek tarafından bulaştırılan bir hastalık olup, özellikle hamile bayanların dikkat etmesi gereken bir hastalıktır. Ilıman iklimlerde daha sık görülür. Bu sebepten dolayı birçok kadın ölü veya düşük doğum yapmıştır. Hastalık etkeni Toxoplasma gondii adı verilen bir parazittir. Kökeni Afrika’ ya, atası bir kemirgene dayanan ve pek çok omurgalıyı enfekte edebilen bir hastalıktır. Bu parazitin dişisi ve erkeği sadece bir kedinin sindirim sisteminde üreyebilir. Kedinin dışkısı ile dışarı atılır. Yani enfeksiyon bulaşabilmesi için bu parazitin ağızdan alınması gerekir.
Taksoplazmozise yakalanan biri insan aynı kedilerde olduğu gibi bağışıklık kazanır ve bir daha aynı hastalığa yakalanmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bulaşma yolları nelerdir?

  • Hasta bir kedinin dışkısı ile temas etmek, temas eden eli yıkamadan ağza sürmek,
  • Parazit kapmış bir hayvanın etini iyice pişirmeden yemek,
  • Parazit bulunan sebze veya meyveyi iyice yıkamadan yemek,
  • Parazit bulaşmış bir anne adayından hamilelikte bebeğe bulaşması şeklinde olabilir.

Belirtileri nelerdir?

Yetişkinlerde basit bir soğuk algınlığı ile atlatılabilirken, lösemi, lenfoma, AIDS hastaları ile organ nakli hastaların daha ağır seyredebilir ve hatta ölümlere neden olabilir. Bunlardan başka belirtiler soğuk algınlığı ile benzerdir. Mesela kas ağrıları, yorgunluk, lenf düğümlerinde şişlik gibi. Nadiren göz enfeksiyonlarına rastlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Anne ve Bebek için durum nasıldır?

Hamile kadınların %30-40’ı hastalığı bebeklerine geçirirler. Bu parazit ilk 3 ayda bebeğe daha fazla zarar verirken, son 3 ayda daha az zarar vermektedir. Erken hamilelik döneminde düşük ya da ölü doğumlara neden olabilir. Taksoplazmosis, beyin hasarı, hidrosefali, görme ve işitme bozuklukları, sinir sistemi bozuklukları gibi olumsuzluklarda yapabilir.

Tedavi süreci nasıl işler?

Normal bir insanın tedavisinde antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Hamilelerde daha dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü hamile kadında kullanılan antibiyotikten bebek de etkilenecektir. Şayet bebekte ciddi boyutlarda hasar varsa, anneye de zarar vereceğinden gebeliğin sonlandırılması daha uygun olacaktır.uygulanan antibiyotiğin bebekte oluşması muhtemel hasarı engelleyip engellemediği açık değildir.

Uyulması gereken kurallar ve alınması gereken önlemler nelerdir?

  • Hijyen kurallarına uyulmalı,
  • Ellerinizi sık sık yıkayın,
  • Toprak işlerinde eldiven giyin,
  • Çiğ etle uğraşacağınız zaman, ilgili bütün aparatları kullandıktan sonra temizleyin,
  • Kedinizi dışarı çıkarmayın.

SAĞLICAKLA KALIN 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yüzme Sporu ve Katkıları
Tuzu Azaltmanın Yolları
ELMA SİRKESİ DENİLİNCE İKİ KERE DÜŞÜNÜN
Beyin Zarı İltihabı (Ensefalit) Tedavisi Nasıl Yapılır?
Temiz Hava
Kenelerden Korunma Yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.