TANSİYON YÜKSEKLİĞİTansiyon Yüksekliği

Yüksek kan basıncı, kanın arter (atardamar) duvarlarına karşı uzun vadeli yüksek basınca neden olduğu bir durumdur. Böyle bir durum kalp hastalıkları gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kan basıncı, kalbin pompaladığı kan miktarı ve arterlerin kan akışı direnç miktarı ile belirlenir. Kalbiniz daha fazla kan pompalar ve daha dar arterleriniz olursa kan basıncınız daha yüksek olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Herhangi bir belirtiye sahip olmadan bir kişi yıllarca yaşayabilir. Hatta kan damarları ve kalbinize zarar verdikten sonra bu durum belirlenebilir. Kontrol edilmeyen yüksek tansiyon, kalp krizi ve felç gibi ciddi sağlık sorunları riskini artırır.

Yüksek kan basıncı, genellikle uzun yıllar boyunca gelişir ve sonunda neredeyse herkesi etkiler. Neyse ki, yüksek kan basıncı kolayca tespit edilebilir.

BELİRTİLERİ

Yüksek kan basıncı olan çoğu insan, kan basıncı okumaları tehlikeli derecede yüksek seviyelere ulaşsa bile hiçbir belirti veya semptom geçirmeyebilir.

Yüksek kan basıncı olan birkaç kişi baş ağrısı, nefes darlığı deneyimi yaşayabilirler fakat bu işaretler spesifik değildir ve yüksek tansiyon genellikle yaşamı tehdit edene kadar şiddetli aşamaya ulaşmadan meydana gelmez.

Sponsorlu Bağlantılar

NE ZAMAN BİR DOKTORA GÖRÜNMELİDİR?

18 yaşındaysanız her iki yılda bir, 40 veya daha büyük iseniz yada 18-39 yaşlar arasında hemen hemen her yıl bir tansiyon taraması yaptırılması önerilir. Bir fark olup olmadığını öğrenmek için genellikle her iki koldan kontrol edilmelidir. Uygun boyutlu bir kolluk kullanmak önemlidir. Zaten yüksek tansiyon tanısı konmuşsa veya kardiyovasküler hastalığınız varsa doktorunuz sizin için daha sık ölçümler tavsiye eder. 3 yaş ve daha büyük çocukların kan basıncı genellikle, yıllık kontrollerinin bir parçası olarak ölçülecektir.

NEDENLERİ

Yüksek kan basıncının iki türü vardır.Primer (esansiyel) hipertansiyon

1- Primer (esansiyel) hipertansiyon

Çoğu yetişkinde yüksek tansiyon hiçbir tanımlanabilen neden yoktur. Bu tür primer (esas) hipertansiyon kademeli olarak yıllarca gelişme eğilimindedir.

2- Sekonder hipertansiyon

Bazı insanlarda altta yatan bir durum sonucu yüksek kan basıncı oluşabilir. Sekonder hipertansiyon denilen yüksek tansiyon aniden ortaya çıkar ve primer hipertansiyondan daha yüksek kan basıncına neden olma eğilimindedir. Çeşitli durumlar ve ilaçlar sekonder hipertansiyona yol açabilir:

 • Obstrüktif uyku apnesi
 • Böbrek problemleri
 • Böbreküstü bezi tümörleri
 • Tiroid problemleri
 • Kan damarlarında bazı kusurlar (konjenital, doğumsal)
 • Bazı ilaçlar (doğum kontrol hapları, soğuk algınlığı ilaçları, dekonjestanlar, reçetesiz ağrı kesiciler ve bazı reçeteli ilaçlar)
 • Kokain ve amfetamin gibi yasadışı ilaçlar
 • Alkol

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  çooookkkk güzel elinize sağlık

  Sağlık

  benim tansiyonum sabahları 13/ 9 akşamları 10/ 14 ama hergün farklı farklı çıkıyor ben tansiyon hastasımıyım.başım ağrıyor ensemden

  Sağlık

  Aşağıdaki tablo size tansiyonun durumu hakkında bilgi verir.

  diye bir not var ama tabloyu göremedim.
  Sitemizin Notu: Bu tablo sitemizin teknik durumundan dolayı görüntülenemiyor. Düşük ve yüksek tansiyonun değerleri makalemizde verildi. Uyarınız içn teşekkürler.

  Sağlık

  büyük 28 hala yogun bakımda düşmüyo tansiyon doktorlarda düşüremiyo sıkıntı yapmayın içinize atmayın izmit akademi

  Sağlık

  ben 18yaşında ilk bebegime hamile iken hipertansiyona kaldım kızım 7aylık dogdu ve ben ogünlerde sürekli acile gittim dil altı veserum yoluyla düşürdüler tansiyonumu 22yaşımakadar geçiilaçlar kullandım şuanda 32yaşındayım ve riskli bir dogum daha yaptım 1de oğlum oldu şuanda 3yaşında oda 8ayından 1gün aldı ve ben hiç kendime hasta ğözüyle bakmıyorum yalnız artık şunu biliyorum günlük ilaç almdan yaşayayam baş ağrısından ölüyorum almasam rabbim herkese çekice derdi vermiştir allahdan gelene razıyım tedbirsizlik yapma şansım yok 2çocum var onları düşünerek yaşıyorum çocuklarımı çok seviyorum rabbime binlerce şükürlerolsun bugünümüze geldik katılmak istedim kısacası 18yaşından bu ğüne hiper tansiyonla mücadele ediyorum ben bunada şükrediyorum insanlar diyalize giriyo makinala bağlı yaşıyo biz 1ilaç la normal hayata devam ede biliyoruz rabbim kimseyi zorda bıraksın yardımcımız olsun teşekkürler:):)

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kabızlık Nedenleri
Rahim Mantarının Bitkisel Tedavisi
Ayak Kaşıntısı Neden Olur
Canlılarda Kromozom Aksaklıkları
Varis Nedir
Kuru Öksürük Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.