TANSİYON NEDİRTansiyon

Kan, arter olarak adlandırılan damarlarda vücudun tüm bölümlerine kalpten pompalanarak dağılır. Bu dağılım sürecince kalbin gevşemesi ve kasılması sırasında damar çeperlerine basınç yapar. Kısacası kan basıncı, arter duvarlarında kanın meydana getirdiği itme gücüdür. Kalp attığı zaman (dinlenme zamanında yaklaşık 60-70 kez, bir dakikada), arterlere kan pompalar. Kalp attığı ve kan pompaladığı zaman yaptığı basınçtan dolayı bu noktadaki ölçüm yüksek değerdedir. Buna sistolik basınç denir. Kalbin gevşemesi esnasında ise kan basıncı düşer ve buna da diastolik basınç adı verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Kan basıncı her zaman bu iki değere karşılık gelen iki sayı ile değerlendirilir. Büyük olan sayı sistolik kan basıncı (yada büyük tansiyon) ve küçük olan sayı ise diastolik kan basıncı (küçük tansiyon) olarak ifade edilir. Bunların her ikisi de önemlidir. Genellikle 120/80 mmHg örneğinde olduğu gibi büyük sayı önce küçük olan ise ardından yazılır.

Kan basıncının belli bir standardı yoktur ve bu değerler gün boyunca değişebilir. Örneğin uykuda iken düşer ve uyandığınızda ise yükselir. Ayrıca heyecanlı, sinir ya da aktif olduğunuzda tansiyonunuzda çıkma meydana gelecektir. Bir kişinin tansiyon değerleri kişiye ve yaptığı etkinliğe göre değişse de genel olarak normal tansiyonun 120/80 mm-Hg olduğunu söyleyebiliriz. Ölçümler tek seferlik olarak değerlendirilmemelidir. Ölçümde esas olan daha doğru ölçümler yapılması için 3 ölçüm yapılması ve ortalamasının alınmasıdır. Zaman olarak 2 saatte bir ölçüm yapılması önerilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Gençlerde Etkili Yüz Yıkama Nasıl Olmalıdır
Baş Ağrıları
Solunum yollarını tahriş eden maddeler
Uyuz
Hıçkırık Neden Olur? Tedavisi Nedir?
Geçici ve Kalıcı Cilt Sorunları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.