Tansiyon Tansiyon

Oldukça teferruatlı bir konu olan tansiyon meselesini mümkün olduğunca sade ve anlaşılır bir şekilde izah etmeye çalışalım. Tansiyonun ne olduğunu en doğru şekilde anlamak için öncelikle kalp ve damar sisteminin çalışma şekli hakkında biraz bilgi edinmeliyiz.

Bilindiği üzere kalbimiz kasılma ve gevşeme olmak üzere iki çeşit hareket yapar. Kalbin kuvvetlice kasılması ile kalpte bulunan kan atar damarlar yoluyla vücuda itilirken, kalbin gevşemesi ile vücuttaki kan toplar damarlar yoluyla kalbe doğru çekilir. Tansiyon dediğimiz şey de tam olarak kalbin kasılma ve gevşeme zamanlarında damarlara yapmış olduğu basınçtır. Kalbimizin kasılması esnasında oluşturduğu basınca büyük tansiyon, gevşemesi esnasında oluşturduğu basınca ise küçük tansiyon denilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere vücudumuzdaki bütün organlar kan yoluyla beslenir.  Organlarımızın düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmeleri için kan basıncının belli bir değerde olması gerekir. İşte bu ideal kan basıncına ideal tansiyon diyoruz.

İdeal tansiyon: büyük 120, küçük 80 olarak kabul edilir.

İdeal Tansiyonda Olmak Sağlıklı Olduğumuz Anlamına Gelir mi?

Kesinlikle hayır! Olaya şöyle bakmak daha sağlıklı olacaktır: her insanın damar ve doku geçirgenliği farklıdır. Yukarıda verdiğimiz ideal tansiyon değeri genel ortalamayı ifade eder. Bir kişinin tansiyon değerlerinin ideal değerlerde olması her zaman o kişinin sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Bazı kişilerin tansiyon değerleri idealde olmasına rağmen bu kişinin yüksek tansiyon belirtileri ile rahatsızlandığı görülebilir. Bu durumun tersi de doğrudur. Yani tansiyon da kişiden kişiye değişiklik arz eden bir durumdur. Bir örnekle izah edelim: yaşı 20 olan birinde tansiyon değerleri 135’e 90 olsun. Bu değerler normal şartlarda birazcık yüksek kabul edilir. Fakat bu gen kişi de hiçbir sorun oluşturmazken aynı tansiyon değerleri yaşı 60 olan bir yaşlı için çok rahatsız edici olup, bu kişide düşük tansiyon belirtileri gösteriyor olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tansiyon değerleri cinsiyet, ırk, yaş, yaşam koşulları, yaşanılan iklim gibi pek çok değişkene göre değişmektedir.

Tansiyonun düşüklüğü- yüksekliği meselesine bir de şu açıdan bakalım. Genç bir insanda kan damarları daha sağlıklıdır ve doku geçirgenliği daha iyidir. Fakat yaş ilerledikçe damarlarla görülen daralmalar, damar çeperinde biriken çeşitli tıkayıcılar nedeniyle kanın damarlarda ilerleyişi zorlaşır. Bunun yanında aynı kişinin zamanla damarlarının geçirgenliği de azalacaktır. bu durumda yaşı ilerlemiş bir kişinin dokularına yeterli kanın taşınabilmesi için kalbin kanı damarlara daha kuvvetli itmesi gerekir.  Hal böyle olunca bu kişi de yüksek tansiyon görülür. hiçbir dolaşım sistemi sorunu olmayan genç için durum daha farklı olur.

Tansiyonu Etkileyen Nedenler Nelerdir?

Tansiyon meselesi oldukça önemli ve bir o kadar da teferruatlı bir konudur. Bu nedenle çok detaya girmeden genel olarak tansiyonu neler etkiler yazalım.

·         Yaş, cinsiyet, yaşanılan iklim, yaşanılan yerin deniz seviyesinden yüksekliği, korku, heyecan, üzüntü, stres, yorgunluk…

·         Antidepresanlar, alzaymır ve Parkinson ilaçları, idrar söktürücüler, kan incelticiler-sulandırıcılar… gibi ilaçlar çoğunlukla düşük tansiyon yapar.

·         Kalp damar hastalıkları, dolaşım problemleri

·         Yüksek veya düşük şeker(diyabet), troid bezinin çok veya az çalışması yani hipertroid ve hipoptroid, böbrek üstü bezleri sorunları gibi endokrin hastalıkları tansiyonu çok etkiler. Bu durumdaki hastalar için tansiyon değerli çok önemli olmaya başlar. Bu nedenle bu hastaların tansiyonlarının düzenli olması önemlidir.

·         B12, demir, fosfat gibi vitamin veya mineral eksiklikleri tansiyon düşüklüğü yapabilir. Bu kişilerin kan değerlerine baktırarak gerekirse dışarıdan vitamin ve mineral takviyesi olmaları gerekir.

·         Her türlü kalp sorunları tansiyonu doğrudan etkilemektedir.

·         Gebelerde görülen tansiyon sorunları çoğunlukla gebelikle alakalı olup gebelik sonunda düzelecektir. Mesela bebeğin gelişimiyle birlikte kadının dolaşım sisteminde görülen genişlemeler nedeniyle kan basıncı düşecek dolayısıyla düşük tansiyon görülecektir.

·         Şiddetli alerjiler, böcek sokmaları, zehirlenmeler tansiyonda ciddi düşme veya yükselme yapar

·         Özellikle ciddi kazalar sonucu oluşan derin kesikler sonucu yaşanan ciddi kan kayıpları tansiyonun ani ve çok ciddi olarak düşmesine neden olabilir?

Düşük Tansiyonun Belirtileri Nelerdir?

·         Gözlerinizde sorun yokken dahi bulanık görmeye başlarsınız.

·         Şiddetli bir baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

·         Aniden bastıran halsizlik ve yorgunluk oluşur.

·         Bazı kişilerde mide bulantısı çok sık görülür.

·         Konsantrasyonunuz bozulur ve odaklanmakta güçlük çekersiniz.

·         Üşüme belirtileri görülebilir. Vücudunuz soğur

·         Yüzünüzün rengi gider, soluklaşır.

·         Azalan kan basıncını dengelemek için kalbiniz daha hızlı atmaya başlar.

 Yüksek Tansiyonun Belirtileri Nelerdir?

·         Kulakta çınlama

·         Terleme

·         Baş dönmesi

·         Şiddetli baş ağrısı

·         Burun kanamaları

·         Mide bulantısı ve kusma

·         Nefes daralması

·         Kalp ritminde bozukluk veya kap ağrıları

·         Görme sorunları; bulanık veya çift görmeye başlama

Tansiyonun düzensizliği pek çok hastalığın belirtisi olabileceği gibi, tansiyonun düzensiz gitmesi de pek çok hastalığa neden olmaktadır. Özelikle 40 yaş ve üzeri kişilerin tansiyon konusunda daha dikkatli bilinçli olmaları gerekmektedir.

Dikkat: Kendiniz evde tansiyon ölçümü yapıyorsanız, ölçümden en az 10 dk önce bir yere oturup sakince bekleyin ve ardından ölçüm yapın. Tansiyonunuz hakkında daha doğru bir sonuca ulaşmak için en az 3 defa ölçüm yapın ve her ölçüm arasında 10-15 dk ara verin. Bu üç ölçümün ortalaması tansiyon değerlerinizi daha doğru gösterecektir.

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Günlük Kalsiyum İhtiyacı
Sinir Ağrısı
Titreme ve Yorgunluk Nedenleri
Baldır Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?
Adrenalin
Doğal Peeling Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.