TARÇIN
Geçmişten günümüze M.Ö 3000’li yıllardan beri adeta bir iksir gibi kullanılmaktadır. Kökenini Asya’dan alan, yaprak dökmeyen, hoş kokulu bir ağaçtır. Bilimsel adı Cinnamomum aromaticum olan tarçının çiçekleri, dalları ve kabukları kullanılmaktadır. İster toz olarak kullanın, ister kabuklarını isterse de çubuk tarçın kullanın sağladığı faydalar hiçbir zaman değişmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle kış aylarında vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bünyeye destek olarak kullanılabilir, kendisi hastalıkların pençesinden muhafaza edebilirsiniz. Bunun için, bilinen alışılagelmiş çayın yerine tarçın çayı kullanmanız yeterli. İlk defa denendiğinde tuhaf gelebilir, lakin alıştığınızda vazgeçemeyeceğiniz bir alışkanlığınız olacak.

KULLANILDIĞI YERLERDEN BAZILARI
Tarçın hoş kokusu ve sağladığı faydalar yönünden birçok alanda kullanılmaktadır. Yemek ve tatlılara tat katmak için kullanılmaktadır. Bilhassa sütlü tatlılarda kullanıldığında sütteki mikroorganizmaları yok ediyor. Bunlara ilaveten gıda ve parfümeri sektöründe hoş bir koku vermesi için faydalanılmaktadır. Kahve, çikolata ve meyve soslarında, içeceklerde de yaygın olarak kullanılır. Günümüzde tarçın baharatı, tütsü, diş macunu ve ağız gargarası tatlandırıcısı olarak da yaygınca kullanılmaktadır.

Eğer etli yemekleri seviyor ve lezzetine lezzet katmak istiyorsanız, yemeklere tarçın ekleyerek mutfağınızda yeni bir pencere açabilirsiniz. Tarçını kullanmayı alışkanlık haline getirmenin bir diğer yolu ise sofraya tuzluk ve karabiberliğin yanına bir de tarçın koyabilirsiniz. Bu şekilde yemeklere katarak istifade edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

TARÇININ ŞİFA OLDUĞU ALANLAR

 • ·      Bal ve limonla karıştırılarak kullanılması boğaz yanmasına şifa verir.
 • ·      Düzenli kullanıldığında zayıflama etkilidir. Yağ yakımını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur. Bunun için eşit miktarda bal ve tarçın bir bardak kadar konup demlenir. Her gün kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına ve yatmadan önce içilir.
 • ·      El ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklığını önler.
 • ·      Mide rahatsızlıklarına ve karın ağrılarına iyi gelir.
 • ·      Bağırsak kurtlarının dökülmesine ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur.
 • ·      Cinsel isteği arttırır.
 • ·      Gaz söktürücüdür. Mide gazlarını giderir.
 • ·      Öksürüğü ve ishali keser.
 • ·      Şeker hastaları için ideal bir besindir. Kan şekerini düşürmektedir.
 • ·      Güçlü bir antioksidandır. Vücudu zararlı bileşenlerden temizler.
 • ·      Artrit tedavisinde başarılı sonuçlar verir. Bunun için bal ile tarçını karıştırın, ağrılı bölgeye uygulayın. Farkı göreceksiniz.
 • ·      Tarçın tüketimi kişiyi gripten korur. Bal ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
 • ·      Bal ile tarçın karıştırılıp ılık su ile birlikte alındığında idrar yolları enfeksiyonlarını engeller. Aynı zamanda kalp krizi riskini azaltmaktadır.
 • ·      Tarçın faydaları bu kadar da değil. Aynı zaman da mide kemik kanserlerinde olumlu gelişmeler vermektedir.
 • ·      Özelliklerde kısırlık tedavisinde kullanılabilir. Erkeklerde sperm sayısı ve kalitesini göze çarpar derecede etkilemektedir. Tarçın aynı zamanda bayanlar üzerinde de etkilidir. Gebe kalma güçlükleri ve rahmi güçlendirmek isteyen bayanlara şiddetle tavsiye ediyoruz. Kullanımı ise bir miktar toz tarçın ve yarım tatlı kaşığı balı gün boyunca bir sakız üzerine koyup çiğnemeniz yeterli.
 • ·      Bal+ tarçın+ sıcak zeytinyağı karışımı saçın döküldüğü bölgeye uygulanır. Saç dökülmesinin durduğunu fark edeceksiniz. Uygulama devamlılık istemektedir.
 • ·      Sivilce, egzama, mantar ve diğer deri hastalıklarında bal ile tarçından yapılan krem uygulanırsa derdinize derman olursunuz.
 • ·      Yaşlılık etkilerini giderir. Deriyi diri, taze ve yumuşak tutar, yıpranmasını durdurur.                                                                                                                      

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yaban Mersini Faydaları
Yaseminin Faydaları
ISPANAK ŞİFA DAĞITIYOR
Karabaş Otu
Propolis Kapsülü
Soda
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.