TAŞ DÜŞÜRME

taş düşürmeBaşımıza gelmemiş olsa bile çoğu kişiden Allah düşmanımın başına bile vermesin diye söylendiğini duymuşsunuzdur. Çoğu insan en büyük ağrılardan kabul eder taş düşürmeyi. Bazıları da doğum sancısı ile benzeştirir. Makalemizde, böbrekten taş düşürme hadisesini nedenleri, korunma yolları ve tedavi süreçleri (bitkisel tedavi) ile geniş çapta ele alacağız.

TAŞIN OLUŞUMU

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle boşaltım sistemi hakkında kısa bir bilgi verelim. Böbreklerle idrar torbası arasında bir kanal sistemi bulunmaktadır. Bu kanal sistemine üreter adı verilir. 20–25 cm uzunluğundadır. İdrar torbası (mesane) ise idrarın depolanmasına yataklık eder. Depolanan idrar ise üretra adı verilen açıklıkla vücut dışına atılır. Mesane ile üretra arası uzaklık erkeklerde (28 cm) kadınlardan (5 cm) daha fazla olduğu için erkekler taş düşürmede daha fazla acı çekerler.

Böbrek taşı ise idrardaki kristallerin böbrek iç yüzeyine çökmesi ve birikmesi ile oluşur. Tabi bu çökeltilerin oluşmasını engelleyecek maddeler ve mekanizması insan vücuduna yerleştirilmiştir. Lakin herhangi bir sebeple bu engelleyici maddelerin yetersiz salgılanması sonucu böbrek taşı dediğimiz hadise ortaya çıkar.

Diğer bir neden ise idrarın asidik veya bazik oluşudur. Eğer oluşan bu kristaller ve kumlar yeteri kadar küçükse idrar yollarına takılmadan ve de herhangi bir probleme yol açmadan düşerler.

Sponsorlu Bağlantılar

KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla görülür. Bunun nedeni erkeklerdeki androjen hormonu idrarda bulunan ve taş yapımını engelleyen sidratı azaltmasıdır.
Genellikle görülme yaşı 20–40 arasında değişmektedir. Genetik olarak aile fertlerinden birinde taş bulunan bir kimse varsa bu kişide taş oluşma olasılığı fazladır. İlaveten taş gelişen kişide tekrardan yeni böbrek taşı oranı fazla olmaktadır. Bunun yanı sıra bir takım rahatsızlıklarda böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir. Örneğin; İdrar yolları enfeksiyonları, kistik böbrek hastalığı, Hiperparatiroidizm gibi durumlarda böbrek taşı oluşması kolaylaşır.

Böbrek taşının oluşmasındaki en büyük etken sudur. Su kaybı önemli rol oynar. Bu yüzden sıcak iklimlerde yaşayanlarda veya sıcak ortamlarda çalışanlarda ( fırıncılar ) daha fazla görülüyor.

Belirtileri

Çok ani, şiddetli ve kramp şeklinde ağrı en belirgin özelliğidir. Bölge olarak ise taşın olduğu tarafta sırtta veya karın bölgesinde meydana gelir. Daha sonra bu ağrılar kasık bölgesine doğru ilerlemeye başlar. Ağrılar esnasında bulantı veya kusma olayları gözlenebilir. Bu ağrının sebebi taşın düşmesi esnasında idrar yollarını tahriş etmesi veya tıkamasıdır. Bu tahriş sonucu kanamalar olabileceği için idrar kan izlerine de rastlanabilir. Eğer taş küçükse zaten kolaylıkla düşürülecektir. Taş şayet mesaneye çok yaklaşmışsa sık sık idrara çıkma isteği ve idrar yaparken yanma hissi duyulacaktır. Bu belirtilerle birlikte ateş de varsa, bu da enfeksiyon belirtisidir. Bu durumda acilen bir doktora görünülmesi yerinde olacaktır.

TEŞHİS

Kan ve idrar testleri taşın yapısı hakkında bilgi verir. Çekilen ultrason veya röntgen filmleri ise taşın varlığı veya yokluğu saptanır. IVP (intravenöz pyelografi) denilen tetkikle de böbrek fonksiyonları belirlenir ve tedavi planı yapılır

TEDAVİ

Acil olarak müdahalede ağrı kesici ilaçlar işe yaramaz. Ürologlar kalsiyum ve ürik asit taşlarının oluşumunu engellemek için ilaç verebilirler. Allopurinol adı verilen ilaç da sık kullanılır ve idrarda kalsiyum miktarını ve ürik asit miktarını azaltır. İdrar söktürücü ilaçların kullanılması da taşları önlemek için kullandırılabilir.( ör; hidroklorotiazid içeren ilaçlar). Bunlara ilaveten barsaklardan kalsiyum emilimini azaltan ilaçları da doktorunuz size önerebilir.

ESWL adı verilen cihazlar vücuda şok dalgaları göndererek bu dalgaların böbrek taşlarına çarpması sonucu taşları kırmasını sağlar. Bu sayede taşlar kırılarak kum haline gelir ve idrardan kolaylıkla atılabilirler. Taşların yüzde 75’i, vücut dışından bu sayede şok dalgalarıyla kırılır. ESWL ile tedavi sonucunda hastanede yatmaya gerek yoktur. Hastanın iyileşme dönemi kısa olup kısa sürede işlerine dönebilirler. Bu tedavi sonrası birkaç gün idrarda kan olabilir. Bu da aspirin ve kan pıhtılaşmayı önleyici ilaçlarla giderilir. Hastaların ancak yüzde 5’ine açık ameliyat yapılmaktadır.

 

SAĞLICAKLA KALIN

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    Gece yarısı acile gittim, ilk kez başıma geldi. Ara sırada agrı vuruyor yine. İnşallah daha fazla sürmez. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bel Ağrısından Kurtulma
NEFES KOKUNUZ HANGİ HASTALIKLARI HABER VERİYOR?
Hormon
Kemik hastalıkları
Karın ameliyatı
Göz Bebeği Büyümesi Neden Olur
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.