TAŞİKARDİ İÇİN YAPILABİLECEK TESTLER VE TEŞHİS

Doktorunuzun taşikardi teşhisi koyabilmesi belirtiler için sorduğu sorulara verilen cevaplara, fiziki muayeneye ve kalp testlerine bağlıdır. Teşhis için yaygın olarak kullanılan testler şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

1. Elektrokardiyografi (EKG).

EKG testi taşikardi teşhisi için kullanılan birincil araçtır. Test sırasında kalpteki elektrik sinyallerini görmek ve kaydetmek için göğüs bölgesi, kollar ve ayaklara küçük sensörler (elektrotlar) bağlanır. Doktorunuz EKG sırasında alınan sinyaller ile hangi tür taşikardiye sahip olduğunuzu ve kalbinizde taşikardiye sebebiyet verebilecek nedenleri belirlemeye çalışır.

Kalp hızı hakkında daha fazla bilgi edinmek için taşınabilir EKG cihazlarının kullanılması da önerilebilir. Taşınabilir EKG cihazları şunlardır:

a. Holter monitör. Bu taşınabilir EKG cihazı cepte taşınabildiği gibi kemer ya da omuz askısına takılarak da taşınabilir. Kalbin 24 saatlik aktivitesini kayıt altına alır.

b. Olay kaydedici. Bu da birkaç hafta ya da birkaç aylık süre boyunca kalp etkinliğini izlemek üzere tasarlanmıştır. Kalbinizin hızlı atmaya başladığını fark ettiğinizde etkinleştirirsiniz. Taşikardi belirtileri hissedildiğinde aktifleştirme düğmesine basılır ve cihaz birkaç dakika boyunca kalp atımlarını kaydeder. Elde edilen kayıt sonuçları daha sonra doktorunuz tarafından değerlendirilir.

Sponsorlu Bağlantılar

2. Elektro fizyolojik test:

Tanıyı doğrulamak için ya da kalpteki elektriksel devre sorunlarının yerini kesinleştirmek için bir elektro fizyolojik test yapılması istenebilir.

Elektro fizyolojik tanı testi ile kasık veya boyun kısmından damar içine geçirilen ince tüplerden elektrot katateri kalbe ulaştırılır. Kateterdeki ince teller yardımıyla kalpten doğrudan alınan elektrik sinyalleri bilgisayar ortamlarında değerlendirilir ve normal değerlerden ne kadar farklı olduğu incelenir. Bu şekilde kalbin ileti uyarı sisteminin düzenli çalışıp çalışmadığı anlaşılır. Birçok kez kalbin çarpıntı şeklinde hızlı atması (taşikardi) şeklinde şikâyetleri olan hastalarda kalbe yerleştirilen ince tellerden uyarı ve sinyaller verilerek taşikardinin meydana geliş nedeni araştırılır. Eğer bu işlemlerle kalpteki kısa devreler tespit edilirse, radyo dalgaları kullanılarak noktasal enerji ile hızlı kalp atımı ve çarpıntılar büyük ölçüde tedavi edilir. Yapılan bu işleme “kateter ablasyonu” adı verilir. Bu teknikle günümüzde taşikardi sorunlarının çoğu için kalıcı tedavi mümkün olmaktadır.

3. Tilt testi (masa testi)

Bu test ile bayılma nöbetlerinin taşikardiye neden olan bir faktör olup olmadığını anlaşılır. Öncelikle hastada taşikardi belirtilerini oluşturacak bir ilaç verilir. Daha sonra değişik açılarda hareket edebilen özel bir masa üzerine yatırılırsınız. Siz yatar vaziyette iken masa dik hale getirilir. Masa 40-50 dakika gibi belli bir süre boyunca eğik vaziyette kalır. Her 5 dakikada bir hastanın tansiyon ve nabız değerleri de ölçülür. İşlem sırasında kalp ve sinir sisteminizin vücuttaki pozisyon değişimlerine nasıl tepki gösterdiği gözlemlenir.

4. Ek testler

Kardiyologunuz taşikardiye sebep olabilecek altta yatan diğer durumları değerlendirmek için ek testler yapılmasını isteyebilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Taşikardi için uygulanan tedavi seçeneklerinin temel hedefi kalp hızlı bir şekilde atmaya başladığına yavaşlama sağlamak, gelecekteki taşikardi ataklarını önlemek ve komplikasyonları en aza indirmektir.

Hızlı nabız atışlarını durdurma

Hızlı kalp atışı kendisi düzelebildiği gibi basit fiziksel hareketleri ile de yavaşlatılabilir. Hızlı kalp atışını yavaşlatmak için ilaç kullanılabilir veya diğer tıbbi tedaviler denenebilir. Kalp atışlarını yavaşlatma yöntemleri şunlardır:

Vagal manevralar. Doktorunuz taşikardi durumunda kalp hızını yavaşlamak için Vagal manevralar yapmanızı isteyebilir. Vagal manevralar kalp atışlarını düzenlemeye yardımcı olan Vagus sinirini etkiler. Manevralar, öksürme, dışkılama sırasında ıkınma ve yüzünüze buz torba sı koyma şeklindedir.

İlaçlar. Eğer Vagal manevralar hızlı kalp atışını durdurmaya yetmediyse, kalp hızını normale çekmek için anti-aritmik ilaçların vücudunuza enjekte edilmesi gerekebilir. Bu tür ilaç enjeksiyonları hastanede uygulanır. Taşikardi atakları sırasında Vagal manevraları işe yaramadıysa, hap şeklinde alınabilen “flekainid” veya “propafenon” etken maddeli anti-aritmik ilaçlar reçete edebilir.

Kardiyoversiyon. Kalbinde aritmi veya taşikardi problemi olan kişilerde kalp atışlarını normale çekmek için uygulanan tıbbi işlemdir. Kardiyoversiyon, genellikle göğüs bölgesine yerleştirilen elektrotlarla kalbe elektrik şoku gönderilerek uygulanır.

Kateter ablasyonu. Bu işlem en çok fazladan elektrik iletim yolu olan kalpte kullanılır. İşlem sırasında kateter aracılığıyla damarlar içinden ilerlenerek kalbe ulaşılır. Kateter ucundaki elektrotlar ekstra soğuk, sıcak enerji ya da radyo frekans enerji kullanılarak fazla olan elektriksel yolun zarar görmesi ve iletimin engellenmesi sağlanır. Bu işlem özellikle Supraventriküler taşikardi durumlarında oldukça etkilidir. Kateter ablasyonu ayrıca Atriyal fibrilasyon ve Atriyal çarpıntı tedavilerinde de kullanılabilir.

İlaçlar. Anti-aritmik ilaçlar düzenli şekilde alındığında hızlı kalp atışlarını engelleyebilir. Alternatif olarak ya da anti-aritmik ilaçlar ile birlikte kullanılacak şekilde reçete edilen “diltiazem” ve “verapamil” etken maddeli kalsiyum kanal blokerleri veya “metoprolol” ve “esmolol” etken maddeli beta blokerler de etkili tedavi sağlamaktadır.

Kalp pili. Kalp pili ameliyat ile derinin altına yerleştirilen küçük bir cihazdır. Kalpte anormal ritimler oluştuğunda, cihaz kalbin normal ritmini devam ettirmeye yardımcı olmak için elektrik sinyali yaymaya başlar.

İmplante edilebilir kardiyoverter-defibrilatör. Eğer hastadaki taşikardi durumu yaşamı tehdit edecek şekilde ciddi bir risk oluşturuyorsa, doktorunuz kardiyoverter-defibrilatör cihazının kullanılmasını önerebilir. Cihaz, bir küçük bir cep telefonu büyüklüğündedir ve cerrahi işlemle göğüs bölgesine yerleştirilir. Kardiyoverter-defibrilatör cihazı devamlı olarak kalp atışlarını izler ve kalp hızındaki artışları algılar. Taşikardi durumlarında normal kalp ritmini geri kazandırmak için kalibre edilmiş elektrik şoku sağlar.

Ameliyat. Fazla olan elektriksel iletim yollarını yok etmek için bazen açık kalp ameliyatı yapılması gerekebilir. Taşikardi için ameliyat yapılması genellikle diğer tedavi seçenekleri olumlu sonuç vermediğinde uygulanır.

Kan pıhtılarının önlenmesi

Taşikardi problemi olan bazı insanlarda inme veya kalp krizine neden olabilecek şekilde kan pıhtısı oluşabilir. Bu riskin azaltılması için “dabigatran” ve “warfarin” etken maddeli kan inceltici ilaçlar yazılabilir.

Altta yatan hastalıkların tedavisi

Taşikardi problemine neden olabilecek çeşitli kalp hastalıkları veya hipertiroidi gibi sorunların tedavi edilmesi taşikardi ataklarının oluşma riskini en aza indirmeye yardımcı olur.

ÖNLENEBİLİR Mİ?

Taşikardiyi önlemenin en etkili yolu kalp hastalığı gelişme riskini azaltmaktır. Eğer zaten mevcut bir kalp hastalığınız varsa, taşikardi riskini azaltmak için düzenli olarak izlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir.

Kalp hastalıklarını önlemek

Kalp hastalıklarına sebep olan faktörleri ortadan kaldırmak ve risk oluşumunu azaltmak için aşağıdaki önerilerin dikkate alınması faydalı olacaktır:

Sağlıklı bir diyet ile beslenin ve düzenli olarak egzersiz yapın. Düzenli egzersiz yapılması ve düşük yağlı, sebze, meyve ve tam tahıllı ürünlerle zengin bir diyet takip edilmesi kalp sağlığını korunmak için önemli yaşam tarzı değişiklikleridir

Sağlıklı bir kiloda kalmaya çalışın. Fazla kilolu insanlarda kalp problemlerinin görülme riski daha yüksektir.

Tansiyon ve kolesterol düzeylerini kontrol altında tutun. Basit birkaç yaşam tarzı değişiklikleri yaparak ya da gerekli ilaçları alarak tansiyon veya kolesterol düzeylerini normal değerlerde tutmaya çalışınız.

Sigarayı bırakın. Sigara içiyorsanız bırakınız. Eğer bırakmak istiyor ancak bırakma konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız “Alo 171 sigara bırakma hattı” gibi ilgili birimlerden destek alabilirsiniz.

Alkol tüketimini sonlandırınız ya da aşırıya kaçmadan içiniz. Bazı hastalıklarda alkol kullanımının tamamen sonlandırılması gerekebilir.

Uyuşturucu ilaçlar kullanmayın. Kokain gibi uyarıcıların kullanılması kalp hastalıklarının gelişme riskini yükseltir.

Reçetesiz ağrı kesicileri dikkatli şekilde kullanın. Bazı soğuk algınlığı ve öksürük ilaçları kalp atışlarını hızlandırabilen uyaranlar içerir. Kullandığınız ilaçlardan doktorunuzun haberdar olması gerekir.

Kafein tüketimini sınırlayın. Kafeinli içecekleri aşırıya kaçmadan kullanabilirsiniz.

Stresi kontrol altına alın. Gereksiz yere stres yapmayınız. Gergin durumlarda stresle başa çıkma tekniklerini kullanabilirsiniz.

Kontrollerinize düzenli olarak gidiniz. Düzenli olarak fiziksel muayene olunuz ve gerekli testler yaptırınız. Belirtilere göre tedaviniz değiştirilebilir.

Mevcut kalp hastalıklarının izlenmesi ve tedavi edilmesi

Eğer kalbinizde mevcut bir kalp hastalığınız varsa, taşikardi veya diğer aritmi sorunlarına yakalanma riskini azaltmak için aşağıdaki adımlar atılabilir:

 • Tedavi planına uyunuz. Mevcut kalp rahatsızlığınız için uygun görülen ilaçların kullanımı ve tedavilerin uygulanmasına düzenli şekilde devam ediniz.

Belirti değişikliklerinde doktorunuza başvurunuz. Taşikardi ile ilgili belirtilerde olumsuz gelişmelerle karşılaşırsanız zaman geçirmeden doktorunuza başvurunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kemik Sağlığına Dikkat Edin
NEFES DARLIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?
Kalp Pili Nasıl Takılır
Aerobik
Düz Tabanlık Nedir? Tedavisi Var mı?
Böbrek Taşı Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.