TATİLDE DİYET YAPMAK AMA NASILTatilde Diyet Yapmak Ama Nasıl

Aslında herşey büyük oranda size bağlı. Eğer kilo vermeye ya da sadece mevcut kilonuzu korumaya çalışıyorsanız, tatil sezonu sizin için biraz zorlu geçebilir.

Kokusuyla, tadıyla mide için cazip gelen yemeklerin ve mangalların olduğu bir tatil esnasında kendinizi dizginlemeniz kolay olmamaktadır. Aşağıdaki basit ipuçlarına dikkat ederek tatil sezonunda yeme planınıza sadık kalabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adımlar

 1. İnsanlara odaklanın yemeklere değil. Tatillerde tanıdığınız eş dostla bir araya gelmenin en iyi yollarından biridir mangal partileri ya da benzer buluşmalar. Bu tür ortamlarda iken sosyal iletişim üzerin odaklanın ve insanlarla ilgilenin. Sadece yemek için orda olmadığınızın farkında olun.
 2. Ara sıra bu tür buluşmalarda sürekli olmamak kaydıyla istisna yapabilirsiniz. Bir defa diyete aykırı yemekten bir şey olmaz ama ertesi gün diyete geri dönmek şartıyla. Bir veya iki defa diyetin dışına çıktınız diye bunu bahane edip diyeti tamamen bitirmeyin.
 3. Buluşmaya kendiniz ev sahipliği yapmaya gönüllü olabilirsiniz. Eğer daveti siz veriyorsanız diyetinize aykırı olmayacak besinleri ayarlamak için fırsatınız olacaktır. Eğer ev sahibi başkası ise, diyet programına uyacak yemekler getirmesini hatırlatabilirsiniz.
 4. Bir ziyafete aç karna gitmemiş olmak için hazırlıklı gidin. Hafif ve sağlıklı atıştırmalıklar alabilirsiniz. Proteince zengin ve düşük yağlı yoğurt ya da süzme peynir gibi gıdalar alabilirsiniz. Bunlar sizi daha tok tutacaktır. Alternatif olarak, lifli bir tabak salata tüketilebilir. Hafif karın tokluğuyla gittiğinizde açık büfe tabağı elinizde ilen kendinizi kontrol etmeniz daha kolay olacaktır.
 • Davetten önce kesinlikle yemek öğünü atlamayın. Öğün atlamanız daha fazla acıkmanıza ve dolayısıyla kontrolü daha kolay kaybetmenize neden olacaktır.
 • Eğer gitmeden önce bir şeyler yemediyseniz, gittiğiniz yerde bir bardak su isteyiniz öncelikle. Bu da sizi biraz daha tok hissettirecektir.
 1. Tatil için uygun olacak besinleri akıllıca seçin. Yemekler arasında sağlıklı olanlarını seçmeye çalışınız. Kokteyl karides, füme somon, taze meyve, salata veya sebzelere yoğunlaşın. Fındık ve badem iyi birer protein kaynağıdır. Ancak fındık şekerlemesi veya çok tuzlu fındık karışımları için dikkatli olun.
 • Tabağınızı sadece bir kez doldurun ve bu tabak küçük olsun. Tükettiğiniz miktarı ayarladığınızda kilo alımını da önlemiş olursunuz.
 • Sevmediğiniz yemekleri asla yemeyiniz. Diyet nedeniyle besin seçmeye başladığınıza göre sevmediğiniz besinlere de çekinmeden hayır diyebilmelisiniz.
 • Yeni gıdalar deneyin ve evde kolayca bulabileceğiniz yemekleri atlayın. Damak tadınızı da ihmal etmeyin.
 1. Yavaş ve ihtiyatlı yiyin. Vücudumun tok olduğunu anlaması yaklaşık 20 dakika almaktadır. Dolayısıyla yavaş yemek yemeniz, aynı süre zarfında daha az yemek yemenizi sağlayacaktır. Yerken her lokmanın tadını almaya çalışmanız da yeme hızınızı düşürecek hem de yemekten tat almanızı sağlayacaktır.
 • Yemeğe başlamak için acele etmeyin. Önceliği misafirlerle muhabbete ayırın.
 1. İçeceklerinize de dikkat ediniz. Midenin sindirimini kolaylaştırmak için soda içebilirsiniz. Alkollü ve şeker oranı yüksek içeceklerden uzak durmaya çalışın.
 • Çok soda içmekten de kaçının. Çünkü şeker içeriği vardır. Daha çok sade soda içiniz.
 • Alkollü içeceklerde bardağın içinde alkole fazla yer kalmaması için buz kullanın.
 1. Tatil sırasında hareketli ve aktif kalmaya çalışın. Bunun için yürüyüş yapma, koşma, voleybol oynama ve dans etme gibi aktiviteler yapılabilir. Tüketilen fazla kalorileri harcamanın en etkili yolu her fırsatta hareket etmek ve egzersiz yapmaktır. Tatilde mesai saati ve iş diye bir sınırlayıcı olmadığından dolayı spor ve egzersizlere fazlaca zaman ayrılabilir. Özellikle kardiyo egzersizler ile metabolizma hızı da arttırılır. Yüzme şansınız varsa zaten vücudu en çok çalıştıran sporlardan biridir.
 • Her gün sadece 30 dakikalık bir yürüyüş bile kilo alımını önleyebilir. Bu nedenle diğer sporlara ve egzersizlere fırsat bulamazsanız bile en azından 30 dakikalık bir yürüyüşü ihmal etmeyin.
 1. Tabakta veya sofrada kalan yemekler için de kendinize dikkat edin. Çünkü bazı insanlarda yemeğin sonunda kalan yemekler ziyan olmasın diye sofrada ne var ne yok hepsini yeme alışkanlığı vardır. Eğer sizde de böyle bir alışkanlık varsa kendinizi bu konuda kontrol ediniz. Çünkü kalan yemeklerden ziyade sizin sağlığınız önemlidir. Yada eğer mutlaka yenmesi gerekiyorsa hepsini siz değil de sofradaki diğerleri ile paylaşarak yiyiniz.
 • Kesinlikle ben yemesem çöpe gidecek bahanesine sığınarak aşırıya kaçmayın. Dondurucu kullanarak bu yemeklerin ziyan olmasını önleyebilirsiniz. Sofradaki birçok besin zarar görmeden dondurucuda muhafaza edilebilir. Yemek için dışarı çıkmayın ama olur da dışarıda yemek zorunda kalırsanız tabağınızı bitirmeyin.tatilde diyet nasıl yapılır
 1. Kendinizi ödüllendirin. Tatil zamanı kendinizi çok da aç bırakmanız ve fazlaca sınırlamanız gerekmez. Ancak diyete bağlı kaldığınız için bazen kendinizi ödüllendirin. Bu ödüller yemek değil de, simaya gitme, bir arkadaşınızı ziyaret etme ve yeni bir kitap alma gibisinden şeyler olabilir.

İnce Fikirler

Sponsorlu Bağlantılar

 • Yemekten önce bir bardak su (buzlu su daha etkili olabilir) içiniz.
 • Açık büfe gibi yemeklerde birçok şeyden yemek istiyorsanız, tabağınıza her çeşitten azar azar alınız. Bu şekilde çok fazla kalori tüketmek zorunda kalmadan değişik yiyecekler yemiş olacaksınız.
 • Tatil yemeklerinde sıkı kıyafetler giyiniz. Bir kemer ya da benzeri aksesuarla kendinizi daha çabuk doygun hissedersiniz. Ayrıca bu sıkı kıyafetler size fazla yememenizi hatırlatacaktır.
 • Her şeyden önce yeterince dinlenmeniz de önemlidir. Kendinizi zihinsel olarak hazırlayın. Yemekleri yavaş şekilde ve tadını alarak yiyiniz. Aslında bu alışkanlığı kazandıktan sonra sadece tatillerde değil tatil dışında da sürekli olarak devam ettirebilirsiniz.
 • Genellikle bir diyete tatilden sonra veya önce başlanması daha iyi olmaktadır.

Bu Önerilere Kulak Verin!!!

 • Kendinizi çok yemekten alıkoymak için dar kıyafetlere başvururken dikkatli olun. Eğer sıkı bir kemer ya da külot ile karın bölgesi üzerinde baskı uyguluyorsanız sindirim sisteminin zarar görme riski azalır. Nefes alışverişi ve rahat sindirim için makul ölçülerde yemek yenmesi daha iyidir.
 • Çok fazla yemek bazen karmaşık bazı sorunları gizler. Kendini kontrol edememe, diğer insanlara hayır diyememek ve öz saygı eksikliği gibi sorunlar bunlar arasında yer alır. Son zamanlarda benlik saygısı ve öz-saygıyı ihmal etmişseniz bunları tekrar güçlendirmek için iyi bir fırsattır.
 • Yemeği yavaş yemek beynin tok olduğumuzu algıladığı süre zarfında daha az yemenizi sağlar. Ayrıca su içmek de midenin tok hissetmesini sağlar. Ancak, akşam yemeğinden önce çok fazla su içmeyiniz. İçtiğiniz bu su midede yiyeceklerin sindirilmesi için ihtiyaç duyulan asitleri sulandırır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çağın Hastalığı: Obezite
Dondurmanın Faydaları
Bir Diyet Nasıl Devam Ettirilmeli
12 günlük meyve diyeti
Ara Öğünler Kesinlikle Atlanmamalıdır.
Bölgesel Zayıflama Yöntemleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.