TATİDE STRESİ AZALTMANIN 5 YOLU

Tatil için, bir çeşit “bakım-onarım” benzetmesi yapılabilir. Tüm yıl kalabalık, iş-güç, gürültü, hava ve ışık kirliği derken ne kadar farkında olmasanız da vücut ciddi oranda yıpranmaktadır. Bu yıpranmışlığı telafi etmek ve bedenin “fabrika ayarları” na yaklaşmasını sağlamak için sadece tatil değil, stressiz bir tatil geçirmek gerekmekte.

1- STRES BEKLENTİSİ İÇİNDE OLMAYIN

Her tatil oldukça mükemmel yada sorunsuz olmayabilir. Ama kendinizi olabileceğin en kötüsüne motive etmemek önemli. Oluşabilecek stresörleri aklınızdan geçirerek önlemler alın. Sizin gerginliğinizi tetikleyecek şeyleri bir daha gözden geçirin.

Sponsorlu Bağlantılar

2- HAREKETLİ OLUN

Delilik olmayacak kadar olabildiğince hareketli olmak belki sizi yorabilir ama tüm yıl boyunca çevrenizde olumlu tepki ve takdir almanızın en önemli anahtarıdır. Açık alanlarda bol oksijeni ciğerlerinin derinliklerine çekin ve havayı hissedin. Yapmak istediğiniz ve içinizden geçen duygulara “dur” demeyin.

3- KÖTÜ ALIŞKANLIKLARINI DÜŞÜNÜN

Eğer sigara ve içki gibi kötü alışkanlıklarınız varsa, bunları düşünün ve uzun vadede kendinizi iyi hissetmemenize neden olacağını aklınızdan çıkarmayın. Ve eğer ortam nedeni ile almak zorunda kalıyorsanız bunu birkaç kadehten fazla öteye taşımayın, önceden kendinize makul sınırlar koyun.

Sponsorlu Bağlantılar

Strese neden olan faktörler hususunda güvendiğiniz bir arkadaşınız ile konuşun ve önerilerini alın. Stres konusunda yalnız olmadığınızı göreceksiniz.

4- NEFES ALMAYI UNUTMAYIN!!

Bu başlıktan kastedilen elbette solunum yapmak değil. Ve bu saçma gelebilir. Tatile gitmeden önce doğru nefes alma teknikleri hakkında bilgi edinin. Bu teknikler sizin gücünüze güç katacak ve enerjinizi geri kazanmanızı sağlayacaktır. Esneme germe egzersizleri yada yoga belki de siziz için en iyisi olabilir.

5- GERÇEĞE UYGUN BEKLENTİLERİNİZ OLSUN

Birçok tatil beklentilerinizi tam karşılamayabilir. Ya düşündüğünüzün üstünde yada altında gerçekleşir. Seyahat yada yemek ile ilgili planlarınızın ne olduğu hakkında önceden planlama yapın ama işler beklediğiniz gibi gitmediğinde kendinizi aşağılamayın. Bırakın süreç olduğu gibi işlesin. Sağduyulu ve sabırlı olmayı unutmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kleptomani (Çalma Hastalığı)
Depresyonu Yenmenin Doğal Yolları
Ruhsal Bozukluklar
Relaks Kapsülü
Anksiyete İçin Şifalı Bitkiler
Akik Taşı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.