TEMİZ HAVAtemiz hava

Hava, yaşamı sürdürebilmek için gerekli olan en temel unsurdur. Vücudun genel sağlığı büyük ölçüde alınan temiz hava miktarına bağlıdır. Ancak son zamanlarda insanları kapalı mekânlara bağlayan çokça etken olduğundan dolayı dışarıda, temiz havanın olduğu yerlerde vakit geçirme süresinin azaldığı ve ihmal edildiği söylenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Oksijen neden önemlidir?

Oksijen varlığının fazla olduğu temiz havayı düzenli olarak solumak vücut için çok önemlidir. Taze hava beynin ve vücudun her hücresine tarafından gerekli oksijenin sabit bir kaynağı sağlar. Temiz hava aslında beynin ve vücudun her bir hücresinin ihtiyaç duyduğu oksijeni içerir. Hücreler dokuları ve dokular da organları meydana getirir. Organlarında bir araya gelmesiyle vücudun meydana gelmesi düşünüldüğünde, aslında hücrelerin sağlığının doğrudan bizim genel vücut sağlığımızla ilişkili olduğunu görürüz. Hücreler yaşamak için oksijen, su, beslenme ve temizlik gibi dört şeye düzenli olarak ihtiyaç duyar. Hücreler enerji oluşturması için gerekli olan en temel kimyasal olan oksijeni alamadığı zaman yaklaşık üç dakika içinde ölür.

Temiz havanın sağlık açısından yararları

Kapalı yerlerde soluduğumuz hava, vücudun sağlıklı kalması için gerektiği kadar temiz değildir. Bu yüzden uzmanlar sıklıkla dışarı çıkılmasını ve temiz havanın keyfinin çıkarılmasını önermektedir. Temiz havanın sağlık açısından önemli görülen faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Sponsorlu Bağlantılar

  • Taze hava akciğerleri temizler ve hücrelere daha fazla oksijen yollaması için akciğerlerin temizleme fonksiyonunu artırır. Nefes verdiğimizde, akciğerler aracılığıyla vücudun havasındaki toksinleri dışarı veririz. Vücutta artan oksijen seviyesi ise yapmamız gereken şeyleri yapmak için gerekli olan enerjinin artmasını sağlar.
  • Daha fazla oksijen aynı zamanda beyin için de oldukça faydalıdır. Çünkü beyin fonksiyonlarını yerine getirmek için vücut oksijeninin yaklaşık yüzde yirmisine ihtiyaç duyar. Taze havayı soluduğumuzda, kapalı mekanda uzun süre kalmaya kıyasla daha iyi düşünebildiğimizi fark ederiz.
  • Taze hava aynı zamanda sindirim sisteminin de fonksiyonlarını daha etkin şekilde yerine getirmesine yardımcı olur. Bu nedenledir ki uzmanlar yemek yedikten sonra kısa bir yürüyüşe çıkılmasını önermektedir. Taze havanın diğer tüm sağlık faydalarının yanında, eğer kilo vermek istiyorsanız bu gerçekten önemlidir.
  • Taze hava kan basıncını ve kalp hızını düzenler. Dolayısıyla tansiyon ve kalp ile ilgili sorunları olan kişilerin kapalı mekanlardan ziyade temiz hava kaynağının olduğu yerlerde vakit geçirmeleri önemlidir. Çünkü havası kirli olan ortamlarda vücut ihtiyacı olan oksijen miktarını almak için çok zorlanır.
  • Vücudumuzda salgılanan “serotonin” miktarı da büyük ölçüde soluduğumuz oksijen miktarına göre değişmektedir. Serotonin, ruh halini önemli ölçüde iyileştirmekte ve kişiye mutluluk ve huzur duygularını yaşatmaktadır. Taze hava kendinizi daha tazelenmiş ve daha rahat bir ruh haline kavuşturur.
  • Temiz hava aynı zamanda bağışıklık sisteminin de güçlenmesine katkıda bulunmaktadır. Akyuvar hücreleri bakteri, virüs ve mikropları yok etmeye çalışırken daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Bağışıklık sistemindeki savunma kalkanı olan bu hücrelerin düzgün çalışması için yeterli miktarda oksijene ihtiyaç duyarlar.
  • Temiz havanın diğer bir faydası, kanı temizler, parlak bir renk kazandırır ve vücudun her yerine ulaşabilmesi için akım kazandırır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Taksoplazmozis
Kalıp Kalıp Çıkan Ev Yoğurdu Nasıl Yapılır?
Zayıf Bacaklar
Böbrek Enfeksiyonu
Hoş Kokular İyi Geliyor
Yiyerek Kilo Verme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.