TENDON İYİLEŞTİREN GIDALARTendon İyileştiren Gıdalar

Tendonlar kemikleri kaslara bağlayan sert, esnek bantlara verilen isimdir. Ligamentler ise kemik ve kıkırdağı eklem ve organlara bağlamayan benzer bantlardır. Sağlıklı bağ dokusunun sağlanması hareket, egzersiz ve çevrenizdeki cisimleri kaldırmak için kişiye hareket kabiliyeti sunar. Tendon ve ligamentlerin tendinit gibi hastalık ya da yaralanma ve aşırı kullanılması sonucunda hasarlar meydana gelebilir. Bunun için tıbbi tedaviler elbette vardır fakat bunun yanı sıra fizik tedavi ve dinlenmeye ilaveten tüketebileceğiniz bazı gıdalar da bağ ve tendonlarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

RENKLİ MEYVELER

Meyveler önemli besin maddeleridir ve kişiye temel vitaminler, mineraller ve antioksidanlar sağlar. Özellikle renkli meyvelerde yaygın olarak kuvvetli bir antioksidan olan C vitamini bağ dokusunun iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca yaralanma ve hastalıklar ile ilişkili iltihabı azaltmak ve enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı korumak için de bağışıklık sistemini güçlendirir. C vitamini özellikle portakal, greyfurt, çilek, kivi, siyah kuş üzümü, kiraz, guava, mango ve papaya gibi meyvelerde bulunur.

SEBZELERTendon İyileştiren Gıdalar- kırmızı dolmalık biber

Sponsorlu Bağlantılar

Sebzeler de C vitamini bakımından yüksektirler. Özellikle kırmızı dolmalık biber bunun başında gelir. buna ilaveten domates ve domates ürünleri, ıspanak, brokoli, brüksel lahanası ve yeşil biber yer almaktadır. Kabuklu olarak daha renksiz sebzelerden lahana, karnabahar ve patates de zengin miktarda C vitamini sağlarlar.

YAĞLI BALIK

Yağlı balıklar omega 3 yağ asitleri bakımından yüksektir. Omega 3 yağ asitleri kalp için sağlıklı yağlardır ve dokusu ile ilişkili inflamasyonu azaltabilir. Bu sonuç yapılan 2009’da “Amerikan Romatoloji” de yayınlanan bir çalışmada sabitlenmiştir. Somon, ton balığı, ringa balığı, göl alabalığı, pisi balığı, uskumru, pisi ve sardalya gibi balıklar omega 3 bakımından zengindir.

Balıkların dışında ceviz ve keten tohumunda da omega 3 vardır. Aynı zamanda yapısındaki lifler sayesinde bağlar, tendonlar ve eklemler için iyidir.

PROTEİNTendon İyileştiren Besinler

Tendon ve ligamentlerin proteinden oluştukları unutulmamalıdır. Kollajen dokuları güçlü hale getirirken ligamentlerdeki elastin protein ise esneklik sağlar. protein tendonları ve ligamentleri korumak için yeni kolajen ve elastin üretimi sağlar. Durağan yaşam tarzı geçiren bir kişi için günlük ihtiyaç her bir kilo için yaklaşık 0,4 gramdır.  

MİNERALLER

Temel mineraller bakımından zengin yiyecekler tüketmek de sağlıklı tendon ve ligamentin korunmasına yardımcı olur. Tendon küçük miktarlarda kalsiyum ve manganez yanı sıra daha da az miktarda bakır içerir. Kalsiyum ayrıca tendon ve ligaman fonksiyonuna kemik bozuklukları önlemeye yardımcı olur ve sağlıklı kemikler korur. Süt ürünleri ve koyu yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum kaynakları, nohut ve ananas manganez kaynağı ve fındık ise iyi oranda bakır kaynağıdır. D vitamini vücudun kalsiyum absorbe etmesine olur, bu yüzden de süt ürünleri veya yağlı balık olarak D vitamini kaynakları tüketilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
pankreas kistleri
Dalak
Kızamıkçık
Karın ameliyatı
Alında Döküntü Kızarıklık Kaşıntı
Hemoglobin
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.