TENYA BELİRTİLERİTenya Belirtileri

Tenya enfeksiyonu, tenya yumurtası veya larvaları ile kontamine olmuş yiyeceklerin veya suyun vücut içine alınması ile oluşur. Yutulan yumurtalar sindirim sistemi boyunca emilerek doku, organ ve vücudun bazı bölümlerinde larva kistlerini oluşturur (invaziv enfeksiyon). Yutulan tenya larvaları aynı zamanda neslini devam ettirmek için yetişkin tenya haline dönüşerek bağırsakta bağırsak enfeksiyonuna neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Yetişkin bir tenya bir baş, boyun ve proglottid denilen zincirlerden oluşur. Bağırsak tenya enfeksiyonu olunması durumunda tenyanın kafası bağırsak duvarına yapışır ve proglottidler büyümeye ve yumurta üretmeye devam eder. “İğrenç olan; yetişkin tenyaların konağı içerisinde 30 yıl kadar yaşayabilmesidir.” Bağırsak tenya enfeksiyonları genellikle hafif, ancak invazif larva enfeksiyonları daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bağırsak enfeksiyonu tenya olan birçok kişi hiçbir belirti göstermeyebilir. Etkisini düşünürseniz, bu etkiler, tenyanın türü ve yerleşimine bağlı olarak değişecektir. İnvazif tenya enfeksiyon belirtileri larvaların göç ettiği yere göre çeşitlilik gösterir. Bağırsak enfeksiyonu sıklıkla;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Mide bulantısı
 • Zayıflık
 • İştah kaybı
 • Karın ağrısı
 • Balık tenyası varlığında B12 vitamini yetersizliği
 • İshal
 • Uykuda tükrük salgısı akıntısı
 • Kilo kaybı ve yiyeceklerdeki besinin yetersiz emilimi şeklinde belirti verir.

İnvazif enfeksiyon belirtileri ise;tenya nedenleri

Tenya larvası bağırsakların dışına göç etmiş ve diğer dokularda kist oluşmuşsa bu doku ve organlarda hasara yol açarak;

 • Ateş
 • Kistik kitleler veya yumru
 • Larvaya karşı alerjik reaksiyonlar
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Nöbet gibi nörolojik belirti ve bulgular ortaya çıkabilir.

TENYA NEDENLERİ NELERDİR?

Bir tenya enfeksiyonu tenya yumurtaları veya larvalarının alımından sonra başlar.

Yumurtalarının alınması. Bu, birkaç şekilde olabilir. Tenyalı bir kişi yada hayvanın dışkısı ile kirlenmiş suyun içilmesi yada besinlerin yenmesi yolu ile bu larvalar alınabilir. Yada farklı şekilde bu larvaların alınması da buna yol açabilir. Yumurtalar sonunda bağırsak dışına çıkarak larvaya dönüşür ve merkezi sinir sistemi, akciğer veya karaciğere giderek burada kist oluşturabilir.

Et veya kas dokusu içinde larva kistlerin alınması. Tenyalı bir hayvan onun kas dokusu içinde tenya larvaları bulundurmaktadır. Böyle bir hayvandan alınan etler çiğ yada iyi pişirilmeden yenirse bu larvalar bağırsakta boyu 15 metreden fazla ve 30 yıl kadar yaşayabilen yetişkin bir tenyaya dönüşür. Bazı tenya türler bağırsağa yapışır ve yapıştığı yerde tahriş ve hafif enfeksiyona neden olabilir. Bu çerçevede buna engel olmak için;

 • Sık sık el yıkama ve banyo yapılmalı,
 • Hayvancılıkla uğraşanlar dışkıya temas ettiklerinde iyi hijyen sağlamalı,
 • Sağlık uygulamalarının iyi olmadığı ülkelere seyahat edenler temizlik ve besin seçimi konusunda dikkatli olmalı,
 • Çiğ veya az pişmiş et yenmemelidir.

KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?

 • Tenyaların yeterince büyümesi durumunda apandisti, safra kanalarını yada pankreas kanallarını tıkayarak burada enfeksiyona neden olabilir.
 • Nörosistiserkoz adı verilen domuz tenyası enfeksiyonu baş ağrısı ve görme bozukluğu, nöbetler, menenjit, hidrosefali veya demans gibi sorunlara neden olabilir. şiddetli durumlarda ölümcül olabilir.
 • Tenya larvaları karaciğer, akciğer veya diğer organlara göç ettiklerinde kistlere yol açabilir. Zamanla bu kistler büyüyüp gelişerek organın bir bölümünde yetersizlik yapabilir yada ilgili organa kan akımını sınırlayabilir yada bozabilir. Tenya kistleri bazen patlayarak daha fazla tenya vücuda salınır. Bu da daha fazla kist oluşumuna neden olur. Böyle durumlar alerji benzeri reaksiyonlar, kaşıntı, şişlik ve zor nefes almaya neden olabilir.

TENYA İÇİN HANGİ TESTLER YAPILIR?

Bir tenya enfeksiyonunun tanısı için doktorunuz aşağıdaki testlerden birini isteyebilir:

1- Dışkı analizi: Alınana örnek laboratuarda analiz edilir ve bunun sonucunda dışkıda tenya yumurtası yada tenyaya ait segmentler olup olmadığı belirlenir. Bazen parazitler anüste var olabilir. Bu durumda doktorunuz yapışkan bir bandı anüse değdirerek mikroskobik teşhis için kullanılabilir.

2- Kan testi: Kanınızda vücudunuzun tenya enfeksiyonları ile mücadele ettiği antikorlar bulunabilir. Bu antikorların varlığı tenya istilasını gösterebilir. Tenya istilası durumunda kanda bağışıklık sistemine özel hücreler olan eozinofil miktarında artış saptanır.

3- Görüntüleme testi: BT, X-ışınları veya MR gibi görüntüleme testleri invaziv tenya enfeksiyonları için kullanılabilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR NELERDİR?

Bazı insanlar için tedavi gerekmezken diğerleri için ise hiçbir belirti göstermeyeceği içim tedavi gerekmeyebilir. Ancak bağırsak tenya enfeksiyonu tanısı konulmuşsa onlardan kurtulmak için çeşitli ilaçlar reçete edilecektir. Bunlar arasında Prazikuantel (Biltricide), Albendazol (Albenza) ve Nitazoksanit (Alinia) ilaçları kullanılabilir.tenya ilaçları

Enfeksiyonun yeri veya türüne göre hangi ilacı kullanacağınıza doktorunuz karar verecektir. Bu ilaçlar yumurtalara değil doğrudan yetişkin tenyaları hedef alırlar. Bu yüsden yeniden infekte olmayı önlemek, tuvaletten sonra ve yemeklerden önce sabunla elleri yıkamak önemlidir. Bunların dışında tenyaları önlemek için;

 • Tenyanın yaygın olduğu yerlere giderken yemekten önce temiz su ile tüm sebze ve meyveleri yıkayın ve pişirin.
 • Hayvan ve insan dışkılarının uygun şekilde yok edilmesi bu enfeksiyonunun sıklığını azaltmaktadır.
 • Tenya yumurtalarının da azaltılması için et pişirirken mutlaka en az 52 derecede pişirin.
 • Tenya yumurta ve larvalarını öldürmek için en az balık etini 24 saat süre ile eti ise en az 12 saat ile dondurun.
 • Çiğ veya az pişmiş domuz eti, sığır eti ve balık yemekten kaçının.
 • Hızlı bir şekilde tenya ile enfekteli köpeğinizi tedavi ettirin.

İlaçlarınız bittikten sonra doktorunuz sizden belirli aralıklarla yine dışkı testleri isteyerek tenya yokluğunu doğrulamak isteyecektir.  

İnvaziv enfeksiyonların (salgın) tedavisinde infeksiyonun konumu ve etkisine bakılır. Bu bağlamda Albendazol (Albenza) gibi tenya kistlerini küçülten ilaçlar reçete edilebilir. Doktorunuz ilaçları düzenli kullandıktan sonra etkili olduğundan emin olmak için ultrason veya röntgen gibi görüntüleme çalışmaları isteyebilir.

Bunun dışında tenya kistlerinin öldürmek doku yada organlardaki inflamasyon yada şişmeye neden olabilir, bu nedenle doktorunuz size prednizon veya deksametazon gibi reçeteli kortikosteroid ilaçlar önerebilir.

Eğer ilaçlar nöbetlere neden oluyorsa anti-epileptik ilaçlar onları durdurabilir. Bazen yada son durumda organların fonksiyonunu tehdit ettiği durumda karaciğer, akciğer yada gözlerden kistlerin çıkarılması gerekebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Poli Kistik Over Sendromu Kadınlarda Aşırı Kıllanmaya Neden Oluyor
Hemanjiom
Hemanjiom Resimleri
Tenya Belirtileri
Gece El ve Ayak Kaşıntısı Nasıl Geçer
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.