Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

Terleme durumu her insan vücudunda görülen ve vücudun kendi doğal salgılarından birisidir. Normal olarak terin kötü kokusu yoktur fakat koltuk altında bulunan bir takım bakteriler nedeniyle kötü koku ortaya çıkar. Bu kötü kokuya neden olan bakteriler temizlenmemiş ve ıslak olan koltuk altlarında rahatlıkla üreyebilir ve nefes bile almayı zorlaştıracak derecede kokuya neden olabilirler. Bu yüzden ter kokusunu önlemek için yapılması gereken ilk şey temizliktir. Temizleme işlemini her gün sabah uyandığınız zaman duş alarak ve duş esnasında koltukaltınızı sabunla iyice köpürterek yaptığınız taktirde bakterilerden arınmış olursunuz. Duşun ardından pudralı deodorant veya ter kokusunu engelleyen çeşitli kozmetik ürünlerü koltuk altına sürebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta, bu kozmetik ürünlerinin mutlaka temizlenmiş olan deri yüzeyine uygulanması gerektiğidir. Aksi taktirde istenmeyen kötü kokuların daha çok yayılmasına neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Koltuk altında çok fazla uzamış olan tüyler, ortamın hijyenini bozarak bakterilerin daha çabuk üremesine neden olur. Bu yüzden mümkün olduğu kadar koltuk altının tüylerden temizlenmesi önemlidir. Bu tür tüyleri temizlemek için en yaygın olarak kullanılan yöntemler, jilet, ağda, tüy dökücü kremler ve lazer epilasyon yöntemleridir. Lazer epilasyon ile tüyler alındığı zaman bir daha çıkmayacağı için daha zahmetsiz ve kesin çözümdür. Günlük iş yaşantınızda veya dışarıda bulunduğunuz zaman kötü kokuları önlemek için ve terlediğinizi düşündüğünüz anda sıkmak için mutlaka ufak cep boyu olarak satılan deodorantlardan yanınızda bulundurun. En kötü olasılık ile henüz bakteriler üremeye başlamadan önce bir ıslak mendil yardımıyla koltuk altınızı silmeyi ihmal etmeyin. Çok hazırlıksız bir durumda yakalandığınız taktirde ise en yakın lavaboya gidip koltuk altınızı sabunlu su ile yıkamanız kötü ter kokularının meydana gelmesini engelleyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

İçerisinde aşırı miktarda yağ ve baharat bulunan gıdalar ter kokusunu birebir etkileyen faktörler arasındadır. Yaz mevsimine girdiğimiz şu günlerde bu tür gıdaları çok fazla tüketmekten kaçınmaya büyük fayda vardır. Böle durumlarda siz farketmeseniz bile gün içerisinde giydiğiniz kıyafete ter kokusu siner, akşam siz bu kıyafetleri koklasanız bile kötü bir kokuyla karşılaşmazsınız. Fakat bu kıyafetler nasıl olsa temiz diye ertesi gün tekrar giydiğiniz zaman, gün içerisinde terlemeye başladığınız zaman bu kötü kokular ortaya çıkmaya başlar. Bu yüzden mutlaka hergün farklı bir kıyafet giyin ve kıyafetleri bir kere giydikten sonra temizlemeyi ihmal etmeyin.

Ter Kokusunu Önlemek İçin Bitkisel Formül

Kötü ter kokusunu önlemek için deodorant ve çeşitli kozmetik ürünlerin yanı sıra bir takım bitkisel formüllerde bulunmaktadır. Limon içerdiğini bir takım maddeler sayesinde mikrop öldürücü, bakterilerin üremesini engelleyen ve bu sebeple kötü kokuların ortaya çıkmasını engelleyen bir özelliğe sahiptir. İçerisinde cildi tahriş edebilecek maddeler bulunan deodorant veya kozmetik ürünlerini kullanmak istemeyen kişiler; koltuk altlarını sabunlu su ile iyice temizledikten sonra bir pamuğun üzerine doğal ve taze sıkılmış olan limon suyunu damlatıp koltuk altlarına sürebilirler. Bu sayede kişiler hem kötü kokuların ortaya çıkmasını engelleyecek hem de koltuk altı kararması gibi problemlerinde yaşanmasını önleyecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Evlilik Depresyonu
Hıçkırık Neden Olur? Tedavisi Nedir?
Anjina Riski Taşıyor musunuz? Kimler Risk Altında?
Kişilik
Cilt Kanseri ve Belirtileri
Beyin Şişmesi Belirtileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.