Erkeklerde testis Ağrıları:
testis ağrısı
Erkeklerde bulunan testisler, kişinin üreme hücreleri olan spermlerim üretildiği fabrikalardır. Testisler aynı zamanda spermlerin olgunlaşması, depolanması ve taşınmasında rol oynayan yapılardır. Erkeklerin sıkça karşılaştığı sorunlardan biridir testis ağrısı.

Makalemizde testislerin ağrımasına en fazla neden olan faktörleri işleyeceğiz. Bundan başka tedavi yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz. Şimdiden geçmiş olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NELERDİR?

 • Testis ağrıları, en fazla testislerin iltihaplanmasından kaynaklanır. Testislerin iltihaplanmasına ise epididimit adı verilir. Epididimit’te testislerde şiş ve ağrı vardır. Bazen kişiler, bu nedenle yürümekte bile zorlanırlar. Epididimit, çok eşli erkeklerde ve kondom kullanmayanlar risk grubunu oluşturmaktadır. Bu sebeple kondom kullanımı epididimit için iyi bir önlemdir. Tedavisinde ise, doktorunuzun size önerdiği antibiyotikler, antienflamatuar ilaçlar, yatak istirahatı, skrotum (torba) askısı, lokal soğuk uygulanması yararlı olmaktadır. İltihaplanmalar mutlaka ciddiye alınmalıdır. Sonucu kısırlığa kadar gidebilir.

 • Testislerdeki meni birikmesi, testislerin sık sık uyarılması yani cinsel organların sürekli kanla dolması da testislerde ağrılara neden olabilir. Bu olayda meydana gelen sancılara, sık sık cinsel gerilime ulaşıldığı fakat meni boşalması olmadığı için “damat sancıları” adı da verilmektedir. Bu tip rahatsızlıklarda meninin herhangi bir şekilde boşaltılması ağrı ve sancıları kesecektir. Uzun süre meni boşaltılmadığı zaman, bünye kendi kendine meniyi geceleyin boşaltacaktır. Önlem olarak sizi cinsel olarak uyarabilecek nedenlerden uzak durmanız, sizi bu sıkıntıdan kurtaracaktır.

 • Testise kan getiren damarlar üstünde basınca yol açan herhangi bir durum da testislerde ağrı ve sancıya yol açabilir. Örneğin; dar iç çamaşırı, düşük bel pantolon gibi. Bu sebeple kıyafet seçiminde çok dikkatli olmalısınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  2 ay önce ilişki esnasında erken boşalma sebebi ile 2.ve 3.cü boşalmalara yönlenip boşalmalarDAda geciktirme YAPTIM SIKTIM KENDİMİ.BOŞALIRKEN BÜYÜK Bİ ACI SOL TESTİSİMDE BELİRDİ. SORRASINDA geçmeyen ağrılarım var.sol testisimin damarı HERALDE VE BÖLGESİçok ağrıyor ürolj ye gitim renkli ultraasonde bişe çıkmadı sperm testinde de.şimdi sol bacağımda yanma ve ağrılarla birlikte testis ağrım devam ediyor.ne yapmalıyım.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  can

  YARDIMCINIZ için şimdiden çok tesekkur ederim . benim testislerimde normalde yada kendi kendimi tatmin ederken ağrı olmamaktadır fakat spermlerin dışarı çıkmaya başladığı anda çıkarken ve sonrasında yumurtalıkların da ağrı oluşmaktadır bu konuda yardikizi beklemekteyim iyi çalışmalar dilerim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Penis Kırılması
Geriye boşalma
TESTİS AĞRISI NEDENLERİ
Testislerin zarar görmesi
Düşük Sperm Sayısı (Sperm Azalması) Nasıl Tedavi Edilir?
Menide Kan Yada Kanlı Boşalma
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.