TESTİS BÜYÜMESİ NEDENLERİTestis Büyümesi Nedenleri

Testis büyümesi yada büyümüş testis sıklıkla enfeksiyon, inflamasyon yada yaralanma sonucu meydana gelir. Yanı sıra testisteki büyüme testis içindeki bir kist yada beze yada daha farklı nedenler nedeni ile de ortaya çıkabilir. Skrotum adı verilen testis torbasının şişmesine neden olan koşullar, şişmeye neden olan yaralanma ve iltihabi koşullar testislerde şişmeye neden olur. Nedenine bağlı olarak, bu durum, sadece bir testiste meydana gelebileceği gibi her iki testiste meydana gelebilir; buna ağrı, şişme veya ateş eşlik edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Epididim veya testisin kendisinden kaynaklanan enfeksiyonlar testis büyümesinin sık görülen nedenidir. Spermatosöl denilen skrotal kist ya da varis (varikosel) de bunun nedenleri arasında yer alır. Nadiren de testis kanseri ile ilişkilidir fakat burumda testis büyümesine ağrısız kitle varlığı eşlik eder. Kabakulak denilen viral enfeksiyon tükrük bezlerinin şişmesi, boğaz ağrısı ve ateşin yanı sıra testis büyümesine neden olabilir. Kasık fıtığı yada inguinal herni testis büyümesi ile bazen karıştırılabilmektedir.

DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?

 • Karın ağrısı veya basınç
 • İdrara çıkarken zorlanma ve yanma
 • Penisten akıntı veya irin
 • Ateş
 • Ağrılı boşalma, testiste ağrı
 • Testiste şişlik

Diğer yandan menide kan, göğüs bölgesinde değişiklikler ve hassasiyet, kasıkta şişlik ve ağrı ve skrotumda acıma hissi ve ağrı hissedilebilir. Belirtilere bulantı ve kusma ve skrotum bir tarafında şişmeye eşlik edebilen ani ve şiddetli ağrı görülesi durumunda acilen doktora görününüz.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ NELERDİR?

Yukarıda da belirtildiği gibi testis büyümesinin yaygın nedenler arasında yaralanma ve enfeksiyon yer almaktadır. Büyüme testisteki yumuşak dokuların şişmesinden yada testis içindeki bir kist yada yumrudan kaynaklanabilir.

Testis Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Nedenine bağlı olarak, testis büyümesi bir yada her iki testiste meydana gelebilir ve buna ağrı, şişlik veya ateş eşlik edebilir. Nedenleri özetleyecek olursak;Testis Büyümesi Neden Olur

 • Testis kanseri
 • Epididimit (spermleri sperm kanalına taşıyan epididimin iltihaplanması)
 • Kabakulak (testisin iltihabı neden olabilen viral enfeksiyon)
 • Orşit (testis iltihabı) (Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!!!)
 • Skrotal kese enfeksiyonu
 • Spermatosel (skrotum kist)
 • Testis torsiyonu (akut acil tedavi gerektirir)
 • Travma ya da yaralanma
 • Testisin büyümüş olarak görünmesine neden olan skrotumdaki damarların genişlemesi yada varisi varikosel

Testis Torsiyonu Nasıl Belirti Verir?

Testis torsiyonu denilen ve testise kan akımının engellenmesi ile ilgili durum acil bakım ve tedavi gerektirir. 12 saat kadar gecikilmesi geri dönüşümsüz olarak testisin iş görmemesine neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  mubariz eli

  Sayın site yöneticisi.benim sağ testisimde şişlik vardı.iki gün geçdi şişlik azalmaya başladı.ama taş gibi küçüy şiş hiss ediyordum.ağrı,qusma,ateş gibi belirdiler yokdu.bir doktora baş vurdum.ultrasyon çekimleri ile kanser diaqnozu koydu.acil testisin çıkarılması gərəkdiyini söyledi.pazartesi çıkarılması acil olduğunu dedi.kan tahlili olmadan,idrar,sperm tahlili olmadan,bövreklerim prostatım tahlil olmadan bu karara inanmak istemiyorum.çok korkuyorum.nolur bana yardım edin.ne yapmam gerekiyor??cevap yazarsız çok memnun olurum.teşekkür ederim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sperm Sağlığı Nasıl İyileştirilir
Prostat Sağlığı İçin Önemli Takviye
Prostat Biyopsisi
Meni Rengi Nasıldır?
Testosteron Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler
Penis Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.