ORŞİT NEDİR?

Orşit, bir veya iki testiste görülebilen ve kabakulak hastalığına neden olan virüs ile ilişkili iltihap hastalığıdır. Ergenlik döneminde kabakulak olan yaklaşık her üç kişiden birinde orşit gelişmektedir.

Orşitin diğer nedenleri arasında gonore veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bakteriyel enfeksiyonları yer alır. Bakteriyel orşit çoğu zaman da epididimitin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Epididimit, testislerin arkasında sperm taşıyan kanallarda inflamasyon meydana gelmesidir. Bu şekilde meydana gelen orşite “epididimo-orşit” adı verilir.
Testislerde şişme ve ağrıen sık görülen orşit belirtileridir.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Orşit belirtileri genellikle aniden gelişir. Sık görülen belirtileri arasında aşağıdakiler yer alır:

• Bir ya da iki testiste şişme
• Hafiften şiddetli düzeye kadar ağrı
• Otururken rahatsızlık duyma
• Her iki testiste haftalar sürebilen hassasiyet
• Bulantı
• Yüksek ateş
• Penisten akıntı olması gibi

Sponsorlu Bağlantılar

Testis ağrısı ve kasık ağrısı çoğu zaman birbirinin yerine kullanılan terimlerdir.Ancak kasık ağrısı uyluklar ve karın bölgesi arasında görülür, testislerde görülmez. Kasık ağrısı ile testis ağrısının nedenleri farklıdır.

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Özellikle aniden ortaya çıkan ve testislerde şişkinliğin eşlik ettiği durumlarda hemen doktora başvurulması gerekir.

Testis ağrısına birden fazla faktör neden olabilir ve bazıları acil tedavi gerektirir. Orşit benzeri ağrıya neden olan bu durumlardan biri spermatik kordun kıvrılmasıdır(testikülertorsiyon).Yapılacak testler ile ağrının gerçek nedeni bulunacaktır.

NEDENLERİ NELERDİR?

Orşit bir bakteri ya da viral enfeksiyondan kaynaklanabilir.

Bakteriyel orşit

Bakteriyel orşit çoğunlukla epidimitten kaynaklanır. Epididimit, vasdeferens sperm kanalını testise bağlayan sarmal tüpün iltihaplanması sonucu oluşur. Epididimde meydana gelen inflamasyon testise yayıldığı zaman epididimo-orşit ortaya çıkar.

Epididimitise genellikle üretra veya mesaneden kaynaklanan ve epididime yayılan enfeksiyon neden olur. Enfeksiyonnedeni genellikle cinsel yolla bulaşan gonore ve klamidya gibi enfeksiyonlardır. Diğer enfeksiyon nedenleri arasında idrar yollarında anormalliklerle doğmuş olma ya da idrar yollarında kateter ve benzeri tıbbi cihazların yerleştirilmiş olmasıdır.

Viral orşit

Viral orşit vakalarının çoğu kabakulak virüsünden kaynaklanır. Ergenlikten sonra kabakulak olan erkeklerin yaklaşık üçte birinde viralorşit te görülür. Genellikle kabakulaktan sonraki 4 ila 7 gün içinde başlar.

RİSK FAKTÖRLERİ

Orşit gelişmesini tetikleyen ve risk arttıran faktörler arasında;

• Kabakulak aşısı olmama
• Sık sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları
• Genital bölgede ameliyat nedeniyle enfeksiyon oluşması
• İdrar yollarında bir anormallik ile doğmuş olmak (konjenital) gösterilebilir.

Riskli bir cinsel yaşam da cinsel yolla bulaşan orşit riskini arttırır:

• Çok eşlilik
• Bulaşıcı hastalık riski olan biriyle korunmasız şekilde seks yapılması
• Daha önce gonore ve klamidya gibi bir enfeksiyon kapmış olma gibi

KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?

Orşite bağlı olarak gelişebilecek komplikasyonlar şunlardır:

Testis atrofisi: Orşitin ilerlemesi sonucu etkilenen testiste küçülme meydana gelebilir.
Skrotal apse: Enfekteolan doku irin ile dolabilir.
Tekrarlanan epididimit: Orşit epididimit ataklarına yol açabilir.
• Kısırlık: Az bir oranda görülse de bazı erkeklerde orşit dolayısıyla kısırlık görülebilir.Tek testisin etkilenmesi durumunda bu risk daha azdır.

TESTLER VE TEŞHİS

Orşit teşhisinin konabilmesi ve testis ağrısına neden olabilen diğer faktörlerin ekarte edilebilmesi için bazı testler yapılacaktır:

Fiziki muayene: Muayene ile kasık bölgesi ile testislerdeki lenf düğümleri kontrol edilerek testislerdeki hassasiyete bakılacaktır.Ayrıca yaş gurubuna bağlı olarak prostat büyümesi için de rektal muayene de yapılabilir.

CYBE taraması: Bu testte idrar yolundan gelen akıntıdan örnek alınarak laboratuvar incelemesi yapılır. Örnek almak için penis ucundan özel bir çubuk yerleştirilerek alınabilir. Daha sonra alınan örnek mikroskop altında incelenir veya belsoğukluğu ve klamidyaaçısından kültüre bırakılır.

İdrar tahlili: Alınan idrar numunesi de laboratuvar incelemesi sonucu belirtilerin nedeni hakkında ipuçları verecektir.

Ultrason çekimi: Vücuttaki organ ve dokuların hassas görüntülerini oluşturmak için yüksek frekanslı ses dalgalarının kullanıldığı ultrason testlerinde spermatik kord bükülmesini (testiküler torsiyon) ekarte etmek için kullanılabilir. Renkli doppler ile testislere giden kan akışında bir artma ya da azalma olup olmadığı anlaşılabilir ve orşitin teşhisi kolaylaşabilir.

Testislerin nükleer prosedürle taranması: Ayrıca testis torsiyonunu ekarte etmek için de kullanılan bu test kan dolaşımına az miktarda radyoaktif madde enjekte edilerek gerçekleştirilir. Daha sonra özel kameralar aracılığıyla testislerde torsiyona işaret eden kan akımının azaldığı bölgeler tespit edilebilir, fazla kan akışı varsa görülebilir ve orşit teşhisini konabilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Tedavi orşitin nedenine bağlı olarak yürütülür.

Bakteriyel Orşitin Tedavisi

Buz kompresi ve dinlenme gibi adımlarla rahatsızlık azaltılmaya çalışılır ancak bakterilerin yok edilmesi için bunlara ek olarak antibiyotik tedavisi gerekir. Eğer enfeksiyonun sebebi cinsel yolla bulaşan hastalıklar ise partnerinizin de tedaviye katılması gerekecektir.

Bakteriyel orşit tedavisinde en sık kullanılan antibiyotik ilaçları seftriakson (Rocephin),siprofloksasin (Cipro), doksisiklin (Vibramycin, Doryx), azitromisin (Zithromax) ve trimetoprimgibi etken maddeler içerir. Bunların yanında sülfametaksazol etken maddeli (Bactrim, Septra)kombine ilaçlar da bulunmaktadır.

Başka ilaçlar da alıyorsanız veya herhangi bir alerjiniz varsa bunu da doktorunuza bildiriniz. Antibiyotiklerin yanı sıra cinsel yolla bulaşan hastalığın türüne göre de ekstra tedavi önerilecektir. Reçete edilen antibiyotiklerin önerildiği şekilde kullanılması önemlidir.
Belirtilerde iyileşme görülse bile antibiyotiklerin zamanından önce bırakılmaması gerekir. Şikâyetlerin geçmesi birkaç haftayı bulabilir.

Viral Orşit Tedavisi

Orşitin bakteriyel kaynaklı olmadığının anlaşılması durumunda antibiyotik kullanımına ihtiyaç kalmayacaktır. Kabakulağa neden olan bu tür virüslerin enfeksiyona neden olması durumunda çoğunlukla belirtilerin hafifletilmesi hedeflenir. Bunun için ağrı kesici ilaçlar ile ibuprofen veya naproksenetken maddeli steroid olmayan anti – inflamatuar ilaçlar reçete edilecektir. İyi bir dinlenme ve skrotum yüksekte tutulması faydalı olacaktır. Viral orşit durumunda belirtiler genellikle 3 ila 10 gün arasında ortadan kalkar ve kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Rahatsızlığınızı hafifletmek için aşağıdaki önerileri dikkate almanız faydalı olacaktır:

• Yatak istirahati yapınız.
• Uzanarak yattığınızda testis torbasının yüksekte kalmasına dikkat ediniz.
• Skrotuma (testis torbası) soğuk buz paketleri ile kompres yapınız.
• Ağır nesneleri kaldırmaktan kaçının.

ÖNLEME

Orşite neden olan cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için tek eşliliği tercih etme ve cinsel birleşme durumlarında korunma dolaylı olarak orşitinde önlenmesini sağlar. Kabakulak aşısının zamanında yapılması viral kaynaklı orşit için en iyi korumadır. Aşı çocuk 1 yaşını geçtikten sonra yapılabilir ve 4 ile 6 yaşlarında güçlendirici bir aşı devam edilmesi önerilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  murat mert

  idrar enfeksiyonuna bagli sag yumurtalikta sisme sanci ve atesten dolayi orsit teshisi konuldu,roxil 750mg 1*12saat ,edolar fort 400 mg s-a tok ve genta 160mg İgne gunde bir verildi.ama benim yuksek atesim 7-8 saatte bir tavan yapiyor,40 deyince dusa atiyorum.sirke,kolanyali aspirin,ciplak gezme dahil neler denedim.artik dusta care etmiyor.hastaneye gidiyorum,ilaclarin normal yat istirahat et diyor,tam 7 titreme nobeti gecirdim.ba a ne olursunuz yardimmmm

  İbrahim

  Ben ilk bi hastaneye gittim testisim dönmüş acil ameliyata girmen gerek dedi sonra biz aneliyat yapan bi hastaneye gittik orda da tesitisim iltihaplanmış dediler bi özel külot 2 tane de hap verdiler sonraki gün sağ testisim normalden 3 kat büyüdü bunun nedeni be olabilir

  Ferhat

  Ben penis te yırtık çıktığı için ameliyat oldum yaklaşık hastaneden çıktığım gün normaldi ama ertesi gün ağrı ve şişlik hissettim sağ yumurtalığımda iltihap oluşmuş hızlı oluşur ama gitmesi uzun sürer dedi doktor evde kendi tedavimi uyguluyorum iltihap durumu devam ediyo zamanla geçicek inş İbrahim sana verilen kilodun sebebi yumurtalığının havada tutulmasını sağlamak bu sayede snde ağrı azalıyo buda yumurtada dönme olmadığı anlamına gelir iyi bişey yani

  serkan

  Hocam epididim sekeli varmis sol testisimde.bakteriyal orsitle ayni anlamami geliyor bu yaziniza gore. Sperm hareketliliginde buna bagli yavaslama var dedi doktorum. Ve cocuk sahibi olmak istedigim ve ilk defa deneyecegim icin proxeed plus verdi. Hareketliligi yukseltir dedi. Sizce baska tedavi uygulamali miyim..antibiyotik tedavisi gibi…

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
YAŞLANAN ERKEKLERİN KADERİ: PROSTAT BÜYÜMESİ
Erkekler ve Estetik
Testis Ağrısı
Epididimit
Menide Mukus Neden Olur
Prostat
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.