TESTİS MUAYENESİ

Kendi kendine yapılan testis muayenesi, testislerin görünümünü ve nasıl hissedildiğini kontrol etmek için yapılan bir muayenedir. Banyodan ve duştan sonra bir ayna önünde durarak testis muayenesini kendiniz de yapabilirsiniz.

Rutin olarak testis muayenesi yapmanız, testislerin durumunun farkında olunmasını sağlamakla birlikte testiste oluşan değişimlerin de erken fark edilmesini sağlar. Testis muayeneleri ayrıca olası testis sorunlarının tespit edilmesine de yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer muayene sırasında testis üzerinde yumru veya başka değişiklikler fark ederseniz, bir bevliye (üroloji) doktoruna başvurmanız gerekecektir.

TESTİS MUAYENESİ NİÇİN YAPILIR?

Testis muayenesi testislerin normal görünümde olup olmadığının anlaşılması ve testislerinizi nasıl hissettiğiniz hakkında bilgi edinmenize yardımcı olur. Testis muayeneleri olası değişiklikleri erken fark etmek için önem arz etmektedir. Testislerdeki değişiklikler bir iltihap ya da kistin habercisi olabildiği gibi testis kanseri gibi daha ciddi bir sorunun da habercisi olabilmektedir.

Kimler düzenli olarak testis muayenesi yapmalı?

Hangi erkeklerin düzenli olarak testis muayenesi yapması gerektiği net değildir. Genellikle testis kanserinin tespit edilmesi için önerilen bir yol olmasına rağmen, hastalıktan kaynaklanan ölümlerin önüne geçtiğine dair etkin bir rolü ispatlanamamıştır. Testis kanseri kanser türleri içinde nadir görülen bir türdür. Ayrıca testis kanserinin her aşamasında tedavi edilebilir olduğu için erken teşhis edilmiş ve fark edilmiş olması çok da fazla bir avantaj sağlamamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Doktorlar ve sağlık kuruluşları testis muayenesi için farklı önerilerde bulunmaktadırlar. Bazı sağlık kurumları testis kanserini çok da gerekli görmemektedirler çünkü kanıtlanmış bir yararını görmemektedirler. Eğer testis kanseri riski hakkında endişeleriniz varsa, bir doktora görünebilirsiniz. Doktorunuz muayene yaptıktan sonra düzenli olarak testis muayenesi yapmanız gerekip gerekmediği konusunda da önerilerde bulunacaktır.

RİSKLERİ VAR MIDIR? VARSA NELERDİR?

Testis muayenesi doğrudan bir risk teşkil etmez. Ancak eğer olağandışı bir şeyler fark ederseniz, takip eden tıbbi testler endişelenmenize sebep olabilir.

Örneğin eğer şüpheli bir yumru fark ederseniz, bu yumrunun nedenini belirlemek için çeşitli testlere tabi tutulursunuz. Bu testlere kan testleri, ultrason çekimi veya laboratuar analizi için alınan biyopsi dokusu örnek verilebilir. Eğer yumrular kanserli olmayan iyi huylu yumrular çıkarsa, kendinizi gereksiz yere testlere tabi tutulmuş hissedebilirsiniz.

NASIL HAZIRLANMALISINIZ?

Testis muayenesi için özel bir hazırlık yapmaya gerek yoktur. Ancak testis muayenesini sıcak bir banyo veya duş sırasında veya sonrasında yapmak daha kolay olmaktadır. Çünkü ısınan testisler gevşemiş ve daha rahat incelenebilir hale gelmiştir.

İŞLEM NASIL YAPILIR?

Testis muayenesi için bir ayna kullanmanız faydalı olacaktır. Daha sonra:

• Testislerde şişkinlikler arayınız. Bunun için penisi yana alıp testis torbasının derisini inceleyiniz.
• Her bir testisi ayrı inceleyin. Her iki elinizi kullanarak testisi orta parmağınızın üstüne ve başparmağınızın altına gelecek şekilde yerleştiriniz.
• Elinize aldığınız testisi hafifçe başparmak ve orta parmağınız arasında yuvarlayınız. Bu esnada testiste herhangi bir değişiklik olup olmadığını hissetmeye çalışınız. Bu değişikliklere sabit topaklar, düzgün yuvarlak darbeler ya da testisin büyüklük, şekil ve kıvamında oluşan yeni değişiklikler örnek olarak verilebilir.

Testis muayenesi sırasında karşılaştığınız fakat testis kanserinin belirtisi olmayan değişiklikler de gözlenebilir. Örneğin, testis derisi üzerinde dönmüş kıllar, deri döküntüsü veya diğer cilt problemleri buna örnek verilebilir. Ayrıca “epididim” denilen testis torbasının normal bir parçası olan yumuşak ve ip gibi olan bir kanalı da hissedebilirsiniz. Bu kanal her testisin arka kısmından yukarı doğru çıkar.

SONUÇLAR NELERDİR?

Eğer kendi kendinize yaptığınız bir testis muayenesi sırasında herhangi bir yumru veya diğer bir değişiklikle karşılaşırsanız, bir bevliye (üroloji) doktoruna görününüz. Koşullara bağlı olarak, doktorunuz testis muayenesi yaptıktan sonra kan testi, ultrason ya da biyopsi yapılmasını da önerebilir.

Testislerde gözlemlenen değişikliklerin çoğu testis kanserine neden olmaz. Testislerin etrafında sıvı toplanması (hidrosel), kist, yaralanma, iltihap ve fıtık gibi kanserli olmayan durumlar testislerde meydana gelen bu değişikliklerin sebebi olabilir. 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Prostat Sağlığı İçin Önemli Takviye
Penis Ağrısı
Düşük Testosteron Nedenleri
Varikosel
Penis Kanseri
Penis Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.