Sponsorlu Bağlantılar

TESTİS ŞİŞMESİ(HİDROSEL) NEDİR?
Hidrosel, testisi çevreleyen zarların arasındaki sıvının miktarının artması demektir. Halk deyimi ile torbaların şişmesi ya da testislerin su toplaması denilir. Ciddi bir hastalıktan ziyade estetik bir hastalıktır. Erkeklerde pantolon giyerken, otururken, bacak bacak üstüne atarken rahatsız edici bir durumdur. Doğumda erkek bebeklerin %10’u hidroselli olarak doğar ama hayatın ilk yılı içinde tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşir.

    • HİDROSEL NASIL OLUŞUR? Normal şartlar altında hem testisin doğal anatomik yapısı içerisinde kendi içinde bir zar bulunur, hem de torbaların arasında bir zar vardır. Bu iki zarın arasında 5 ile 10 cc. kadar sıvı vardır. Bu sıvının görevi, testisin darbelere karşı korunmasıdır. Değişik nedenlerden dolayı bu zarlar arasındaki sıvının ya artması ya da sıvının geri emiliminin azalması nedeniyle torbalarda şişme meydana gelecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

HİDROSELİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Belirtiler; torbaların su toplamasıve en önemlisi ağrısız şişmelerdir. Ne kadar şişerse şişsin üstüne basıldığında, vurulduğunda veya kişinin kendini muayene ettiğinde torbaları sıktığında hiçbir ağrı duymaz. Yalnızca kişi sıkışma dolayısıyla huzursuzluk hisseder ama normalde hiçbir ağrı hissetmez.

Hidroselde dikkat edilecek husus %10 vakalarda testis tümörlerinin, testis kanserinin yan bulgusu olarak da hidrosel olabilir. 35 yaşın altındaki erkeklerde kısa dönemli şişmelerde altında %10 vakalarda testis tümörü çıkabileceği unutulmaması gereken bir bulgudur. Bu bakımdan, kişide çok kısa zamanda su toplaması söz konusu ise ve kişi torbasının üstüne hiçbir darbe hatırlamıyorsa mutlaka en kısa zamanda hekime başvurması gerekir.

TESTİS ŞİŞMESİ NEDENLERİ
Hidrosel, %10 kadar testis tümörünün yan etkisi olarak ortaya çıkabiliyor olabilir. Bunların dışında skrotum içindeki iltihap ya da torbalara alınan bir darbeden dolayı da testisler su toplayıp şişebilir.

HİDROSEL NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Gerçek anlamda tek tedavi yöntemi cerrahidir. Hastaların ameliyatı kabul etmemeleri durumunda geçici tedaviler denilen iğneyle aspirasyon yöntemi, iğneyle girip ultrason rehberliğinde içerideki sıvının boşaltılması ve sıvı boşaltıldıktan sonra iğnenin içerisinde bir takım nedbe oluşturucu özellikle tentürdiyot gibi maddelerin torbaların içine geri verilmesi geçici zaman kazanma söz konusu olabilir. Bu zamanda böyle bir tedavide uygulanmamaktadır.

Gerçek tedavi zarların yapısının değiştirilmesi ve tekrar etmemesi için özel tekniklerle ameliyat edilmesi gerekir. Mandalina boyutunda bir torbadan kişi rahatsız ise tedavisi gerekir ya da kişi portakal boyutundaki bir şişmeden rahatsız olmuyorsa tedavi olmayabilir. Altında kanserle alakalı bir sebep yoksa iyi huylu bir hastalıktır. Kişi rahatsız olana kadar tedavi edilmez. Açık ve basit ameliyat yapılır, yaklaşık bir saat sürer. Aynı gün hastanın evine gidebileceği rahatsızlık vermeyen bir işlemdir. Hastada, skrotal şişlik varsa testis kanseri yada diğer koşulları ekarte etmek için bir doktora görünmek isteyebilir.

HİDROSEL TEDAVİ EDİLMEZSE NE TÜR SORUNLARA YOL AÇAR?
Kişi rahatsızlık hissediyorsa bu konuda en önemli bakılması gereken durum yaşıdır. Kişi 35 yaş ve altında ise kısa zamanda şişlik geliştiyse, herhangi bir travma söz konusu değilse mutlaka ultrasonla bakılması gerekir. Ultrasonla yapılan kontrolde herhangi bir patolojik bulgu yok ise ve tümör tarayıcı kan testleride negatif sonuç veriyorsa, o zaman bu iyi huylu bir hidrosel olarak kabul edilir.

Aksi taktirde bunlarda bir bozukluk varsa dolayısıyla testis tümörü olasılığından dolayı acil müdahale gerekebilir. Bunun dışında iyi huylu diye kabul ediliyorsa, kişi yaşlıysa, hikayesi çok eskiyse, uzun senelerdir hidroseli varsa, kişi görüntüden rahatsızlık duyuyorsa, cinsel ilişkiye mani oluyorsa, pantolon giymesine mani oluyorsa mutlaka tedavi edilmesi gerekecektir. Ameliyat olmadığı taktirde testislerde herhangi bir bozukluğa neden olmaz, diğer organlara zarar vermez. Yukarıda da belirtildiği gibi estetik bir rahatsızlıktır. Sponsorlu Bağlantılar

Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
mehmet
5 Şubat 2013

ben ocak 19 ameliyat oldum ve hidrosel belirtileri vardı cok buyudu testisimi aldılar patoloji sonucunu cıkmasını bekliyorum

acelik
5 Temmuz 2013

testislerimin ikiside normalden biraz fazla büyük,birazda agrı var,idrar yaptıktan sonrada bir miktar kalıyor ve çamaşırımı ıslatıyor.sorun ne olabilir acaba ? hangi doktora gitmem gerekir ?
teşekkürler.

Erkekeler de prostat denen bir bez bulunuz bu bez ilişki sırasında şişerek sidik kanalını tıkar böylece pnsten idrar yerine meni çıkışı sağlanmış olur. Sizin durumunuzda şişen testis dokularının idrar kanalını tıkama olasılığı var sonuçta idrarı tam boşaltamadığınız dan iç çamaşırınızda ıslaklık oluşuyor. Size tavsiyemiz bir hastahanenin üroloji bölümüne başvurmanızdır.

Cengiz
20 Temmuz 2013

Benım Hayalarımda Sağ TAraftakı ağırıyor ve damar yolunda kücük bi sislik gibi bişe var bilgilendirirmisiniz

berat
26 Ağustos 2013

benimde sol tarafı ağrıyor yumurtalıklarımın sol tarafında hafif bir şişlik var neden yardım edim ara sıra ağrı devam ediyor lütfen yardım edin

recep
23 Kasım 2013

sag testısımde şişme var soltestısımden daha buyuk yaklasık bır tavuk yumurtası buyuklugnde

TAYFUN
25 Kasım 2013

SAĞ TESTİSİMDE HAFİF AĞRI VAR VE UÇ NOKTADA HAFİF MERCİMEK GİBİ ŞİŞLİK VAR TEŞEKÜRLER

amt
30 Aralık 2013

İyi günler hocam benim sağ testimde hafif büyüme oluyor bazen gene iniyor ve ağrı giriyor o ağrı sağ ayagimada atiyor ne yapmam gerekli

oktay
5 Mart 2014

testislerimin ikiside spora başladım ve ıraz zolamadan ust tarfları ağırıyodu bır kaç gün sonra şiştiğini fark ettim zorlanmadn olabılır mı gecıcımıdır. Şimdiden teşşekurler.

serco
8 Mart 2014

soltestisim ceviz büyüklügünde veçok sert ve şiiş sağtestisim çok yumşak neyapmalıyım

asdf
9 Mart 2014

benim testislerimin her iki tarafında bir tavuk yumurtası büyüklüğünde şişme var bilgilendirirmisinis.

recep
12 Nisan 2014

Sol testisimde damar yolunda ufak bi şişlik var ve hafif yanma var bilgilendirirmisiniz

suat
17 Nisan 2014

benim sag yumurtada sislik var ve bazen cok agri veriyor tabiri caisse bazen el dokunduramiyorum hafif sikinca agiriyor ve yanma sizi hisi var kasik bolgemde.

Bir üroloji doktoruna görünmenizi tavsiye ederiz. Testislerede şişliğin birçok sebebi vardır. Durmunuzun mutlaka detaylı bir şekilde tetkik edilmesi gerekir. Geçmiş olsun

emir
8 Haziran 2014

Merhaba hocam ben Varikosel ameliyat ı oldum ardından hidrosel olmuşum şişti arada şiddetli ağrı oluyor hidrosel ameliyatından korkuyorum ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler

alp
5 Ağustos 2014

Hocam merhaba benim sag tesis sismis ilk defa oluyor fazlada olmadi sanirim siseli zamanani birakmaliyim yoksa hekime mi danisicaz?

Biraz vakit geçsin. Eğer yüksek ateş ve aşırı ağrı devam ederse bir hekime muayene olmanız şart. bu arada bol kıyafetler tercih ediniz.

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Penis Ağrısı
Erkeklerde Saç Dökülmesi
Prostat büyümesi
Erkekte Cinsel İşlev Bozuklukları
Penisin vakitsiz sertleşmesi
Erkekte Üreme Sorunları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.