TESTİS DÖNMESİ NEDİR?
Tıp dilinde testis torsiyonu adı verilen testis dönmesi yada testis burulması erkek sperm üretme organı olan yumurtaların bir yada ikisinin kendi ekseni etrafında birkaç tur atabilmesi sonucunda yumurtaya kan getiren damarların baskı altında kalması ve yumurtanın beslenemeyerek giderek hasara uğramasına denmektedir.
Testisler, kansız kalması sonucu beslenemesi durumuna karşı  en fazla 16 saat kadar dayanabilmektedir. Testis dönmesi sorunu çoğunlukla yeni doğan döneminde ve ergenlik çağında (12-14) görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

TESTİS DÖNMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Torsiyon oluştuğu zaman ani ve şiddetli bir kasık sancısıyla genellikle hastalık kendini gösterir. Bunun yanında çocuk veya genç testis dönmesiyle karşılaştığı zaman bu şiddetli ağrıya eşlik eden genellikle bulantı, kusma, yumurtanın yukarı doğru çekilmesi yani eski halinden daha yukarıda durması ve uzun ekseninin yukarıdan aşağıya değil sağdan sola şeklinde yan dönmesidir. Bu belirtilerin yanında ateş de görülebilir. Skrotum derisinde kızarıklık testis torsiyonunun diğer belirtisidir.

!!!! Unutmamalıdır ki ani başlayan şiddetli testis ağrısı, şişlik, ateş bununla çok sık karışan yumurta ve epididim iltihapları da olabileceğinden mutlaka uzman bir hekime çok geç olmadan başvurulması gerekir.

TESTİS DÖNMESİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Testis dönmesi yumurtanın hayatiyetini, canlılığını tehdit eden çok önemli bir hastalıktır. Bu nedenle tedavi edilmesi şarttır. Tedavide yumurtaya giden kanın kesilmesinin tersini uygulamak gerekir. Yani beslenmeyi yeniden sağlamak, burulma sonucu tıkanmış olan kan damarlarını açık hale getirmek gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Eğer çok erken dönemde yakalanırsa hekim tarafından herhangi bir müdahale yapılmadan elle dışarıdan tutularak testisin geri çekilmesi mümkündür. Ama bu çoğu kez başarılı olmayabilir ve hasta ameliyata gidebilir. Ameliyatta yumurta bölgesine açılıp varıldığında atılmış olan turlar geri döndürülerek tekrar testisin beslenmesi yeniden sağlanır.

Testis torsiyonu ameliyatının testisi korumak için ilk 4-6 saatte yapılması gerekir. Tedavi edilmeyen testis dönmesi vakalarında testis kan yolu ile beslenemediğinden kaybedilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    Sağlık

    selamlar ben 17 yasında bır gencım. ben mastürbasyon yaptığım zaman sol testisim yan tarafa kaçıyo ama hafıf dokununca tekrar eskı yerıne ınıyor sızce testıs burkulması gıbı bı olay söz konusumudur bende ? belırtıler ates vs. yok

    Alican

    bende 3gun once torsiyon olmus yani testis donmus ve acile gittim beni igneyle geri gonderdiler oysaki o halde ameliyat sartmis malesef sag testisim calismiyor kisir olurmuyum lutfen cevap verin henuz almadilar sag testisi

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İdrarda Semen yada Meni Görülmesi
Prostat Kanseri Belirtileri
Penis Eğrilmesi
Jinekomasti
Prostat Kanserine Bitkisel Tedavi
Testis Ağrıları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.