TESTİS TÜMÖRÜ
Tümör, bilindiği üzere ilgili organdaki hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ve bu çoğalmanın hücrenin kendisi tarafından durdurulamamasıdır. Testis tümörü denilen hastalık erkeklerdeki torba içinde bulunan yumurtalıklardan herhangi birinde bir kitle çıkmasıyla kendini gösteren ve yumurta kanseri diye de bilinen bir hastalıktır. Yüzbinde bir erkekte ve erkeklerde %1-2’ sini oluşturan kesimde görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

En sık görülen 15-35 yaş arasıdır. Testis tümörü hızla gelişen bir hastalık olduğu için erken teşhiste etkili olur. Eğer geç kalınmış ve yayılma durumuna gelmiş ise testis tümörünün yayılmayı sevdiği yerler lenf bezleri, akciğer, karaciğer ve kemiktir.

TESTİS TÜMÖRÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Testis tümörünün ayırt edici veya tek bir belirtisi bu kişinin bir yumurtasında nadiren de iki yumurtasında elle muayenede genelde ağrısız sert bir kitle hissetmesidir. Ağrılı kitleler daha çok iltihaba işaret ederken bir erkeğin yıkanırken fark ettiği bir sert kitle bazen fındık büyüklüğünde, geç fark edilmişse cevizden daha büyük kitle görülmesi testis tümörünün tek belirtisi olduğu söylenebilir. Testis tümörünün diğer belirtileri;

 • Bir veya iki testiste kümelenme ve büyüme
 • Skrotumda ağırlık hissi
 • Karın veya kasıkta donuk ağrı
 • Açıklanamayan yorgunluk, kendini iyi hissetmeme
 • Göğüste hassasiyet

Ergenlik çağına ulaşmış her erkek testislerini ayda bir elle muayene etmeleri gerekmektedir. Vücudun değişik yerlerine yayılmış testis kanserlerine ise;

Sponsorlu Bağlantılar

 • Halsizlik,
 • İştahsızlık,
 • Kilo kaybı,
 • Akciğer yayılmalarında nefes darlığı,
 • Vücudun başka yerlerinde lenf bezi ele gelmesi gibi ağır belirtileri görülebilir.

TESTİS TÜMÖRÜ NEDEN OLUR?
Testis tümörü ya da yumurta kanserinin genellikle genetik olduğu kabul edilmiştir. Irsiyetin ya da kalıtımın büyük rolü olduğu bilinmektedir. Bunun dışında en sık testis kenseriyle ilişkilendirilen hastalık inmemiş testis yani yumurtanın doğumdan sonra torbalarda değil kasık kanalı ya da karın içerisinde kalmasıdır. Bu kişilerde, testis tümörünün olması diğer inmiş testisi olanlara göre daha fazladır.

Standart enfeksiyonlar veya kabakulak enfeksiyonuna bağlı yumurta iltihabında da testis kanseri görülebilir. Bu gibi iltihaplardan sonra önce büyüyen sonra küçülerek atrofi adı verilen -halk arasında yumurtası çürüdü- denilen durumlarda da testis kanseri çıkma olasılı daha fazladır.

Yumurtaya gelen darbeler tıpta buna travma denilir ciddi şekilde darbe travma görmüş yumurtalarda diğer kişilere göre daha fazla testis tümörü görülmektedir. Son olarak etrafta kimyasal maddelere maruz kalanlarda da bu hastalık görülmektedir.

TESTİS TÜMÖRÜ NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Tüm kanser türlerinde erken teşhis hayat kurtarır ve tedavide başarı oranını artırır. Yumurta kanseri teşhisi konulan bir erkekte cerrahın, üroloğun yapacağı ilk tedavi kasık kanalındaki yani kordonundan başlamak üzere kanserli yumurtanın tamamını alıp vücut dışına çıkarmaktır. Bu yöntemle testisin dışına taşmamış erken yakalanmış bir çok kanser tam tedavi olabileceği gibi aynı zamanda patolojiye gönderilerek kesin teşhis konulması sağlanır.

Teşhiste yumurta kanserini tespit eden değişik türleri vardır. Bu patolojik tespitten sonra bazı hastalara şua tedavisi, bazı hastalara kemoterapi denilen belli zamanlarda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavilerden sonra erken yakalanmış birinci evre denilen evrede %99 tam şifa olmaktadır. Daha ileri evrelerde geç yakalanan tümörlerde, ilaçla tedavi gören, şua tedavisi yapılmasına rağmen karın içerisinde ki lenf bezlerinin yok olmadığı hastalığın sürdüğü anlaşılan vakalarda ise 7-8 saat süren ameliyatta karnın içi açılması ve karın arka duvarındaki büyümüş olan tümörün yayılabileceği için lenf bezleri tamamen temizlenen bir cerrahi işlem yapılır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Mehmet

  bilgilerinizden dolayı emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Testis Şişmesi
Penisin Vakitsiz Sertleşmesi
Kısırlık Araştırma yöntemleri
Erkekler ve Estetik
Düşük Testosteron Nedenleri
Testisin Epididim Kisti (Spermatosel)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.