SPERMATOSEL

Spermatosel, testisin epididim kısmında gelişen anormal bir kisttir. Epididim ise testislerin üst kısmında bulunan ve testislerde üretilen spermlerin toplandığı küçük, sarmal tüptür. Genellikle ağrısız olan ve kanserli olmayan spermatosel, sperm içeren sütümsü veya berrak bir sıvıdan oluşur.

Spermotosellerin kesin nedeni bilinmemekle birlikte spermleri drene eden (boşaltan) tüplerin birinde meydana gelen bir tıkanıklık nedeniyle gelişebildiği düşünülmektedir.

Bazen “spermatik kist” olarak da adlandırılan spermotosel yaygın olarak görülür. Bu kistler genellikle doğurganlığı azaltmaz ve tedavi gerektirmez. Eğer rahatsızlık verecek kadar büyürse ameliyat önerilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLER

Bir spermatosel genellikle hiçbir belirti vermez ve aynı boyutta kalır. Ancak büyüdüğünde veya aşağıdaki belirtileri verdiğinde fark edilebilir:

• Etkilenen testiste ağrı veya rahatsızlık
• Spermatosel olan testiste ağırlık hissi
• Testisin arkasında ve üzerinde şişlik

Ne zaman doktora görünmelidir?

Spermatoseller genellikle belirti vermediği için kendiniz ya da bir doktor testis muayenesi yaptığında fark edebilir.
Muayene sırasında bulunan skrotal kitlenin kanserli olup olmadığının belirlenmesi için değerlendirilmesi önemlidir. Ayrıca testis torbasında herhangi bir kitle fark edilmesi halinde bir üroloji (bevliye) doktoruna gidilmesi gerekir. Testis ağrısına neden olan bir dizi koşul bulunmaktadır ve bunlardan bazıları acil tedavi gerektirir.

Sponsorlu Bağlantılar

NEDENLERİ

Spermotosellerin kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak spermleri testis içinden epididim içine tahliye eden tüplerin birinde meydana gelen tıkanıklıktan kaynaklanabilir. Ayrıca travma ve inflamasyonlar da spermotosellere neden olabilir.

RİSK FAKTÖRLERİ

Yaş ilerlemesinin dışında bilinen spermatosel gelişme riskini arttıran faktör bulunmamaktadır. Genellikle 40 ile 60 yaşları arasındaki erkeklerde görülür.

KOMPLİKASYONLAR

Spermatoselin komplikasyonlara neden olması pek mümkün değildir. Eğer spermatosel ağrıyorsa veya diğer rahatsızlıklara neden olacak kadar büyüdüyse çıkarmak için ameliyat yapılması gerekebilir. Ameliyat ile çıkarılması “epididim” veya “vas deferens” a zarar verebilir. Vas deferans, epididime sperm taşıyan tüptür. Damar ve sinirlerde meydana gelen hasarlar doğurganlığı da olumsuz etkileyebilir. Ameliyat sonrası oluşabilen başka bir olası komplikasyon ise spermatoselin geri gelmesidir.

TESTLER VE TEŞHİS

Spermatosel teşhisi için fiziki muayene yapılması gerekir. Spermatosel genellikle ağrılı olmasa da doktorunuz kitleyi muayene ettiği zaman rahatsızlık hissedebilirsiniz.  Teşhis koymada aşağıdaki testler de yardımcı olur:

Transillüminasyon: Bu işlem sırasında testis torbasına hafif bir ışık tutulur. Spermatosel sıvı ile dolu olduğu için ışığı geçirecektir. Katı yumrular varsa bunlardan ışık geçmez.

Ultrason: Transillüminasyon işlemi ile sıvı dolu bir kitle fark edildiyse, doktorunuz tanıyı doğrulamak için bir de ultrason testi önerecektir. Transillüminasyon işlemi bir kist varlığını açıkça göstermez ise, ultrason testi daha net görüntüler elde edilmesini sağlayacaktır. Görüntülerin oluşturulması için yüksek frekanslı ses dalgalarının kullanıldığı ultrason, testis tümörü veya skrotal şişliğin diğer nedenlerini ekarte etmek için de kullanılabilir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Spermatoseller kendi başına geçmemesine rağmen çoğunlukla tedaviye gerek duyulmaz. Çünkü genellikle ağrı veya komplikasyonlara neden olmazlar. Eğer ağrı varsa, doktorunuz asetaminofen ( Tylenol , diğerleri) veya ibuprofen ( Motrin , Advil , diğerleri ) gibi reçetesiz de satılan ağrı kesici ilaçlar önerebilir.

Cerrahi işlemlerle tedavi

“Spermatocelectomy” adı verilen işlem genellikle lokal ya da genel anestezi altında ve ayaktan tedavi bazında gerçekleştirilir. Cerrah testis torbasından bir kesi yapar ve spermatoseli epididimden ayırır. Ameliyattan sonra gaz dolu atletik destekçi ile ilgili bölgeye baskı uygulamalı ve kesi yerini koruyacak giysiler giyilmelidir. Doktorunuz ayrıca aşağıdaki uyarılarda bulunabilir:

• Şişkinliği azaltmak için iki ya da üç gün boyunca buz paketleri ile kompres yapmalısınız.
• Bir veya iki gün boyunca tablet şeklinde ağrı kesiciler alınız.
• Ameliyattan yaklaşık iki hafta sonra bir kontrol muayenesine gidilmelidir.

Doğurganlığı etkileyebilecek ameliyat sonrası komplikasyonlara epididim veya sperm taşıyan vas deferans tüplerinin hasar görmesi örnek verilebilir. Spermatoselin ameliyattan sonra tekrar geri gelebilme ihtimali mümkündür.

Skleroterapi

Pek sık olarak kullanılmayan başka bir tedavi seçeneği de “skleroterapi” dir. Bu tedavi sırasında, spermatoselin içinden sıvı çıkarılır ve daha sonra kistin içine tahriş edici bir kimyasal madde enjekte edilir. Enjekte edilen sıvı daha önce içerde yer alan sıvının yerine geçer spermatoselin geri gelme riskini azaltır.
Epididim hasarı skleroterapinin olası komplikasyonlarından biridir. Ayrıca spermatoselin geri gelme ihtimali de mümkündür. Skleroterapi işlemi genellikle üreme dönemlerini atlatan erkekler için önerilir.

ÖNLEME

Her ne kadar da spermatosel oluşmasını önleyemezseniz de, en azından haftada bir kendi kendinize testis muayenesi yapmanız önerilir. Testis muayenesi ile testis torbasındaki değişiklikler ve özellikle de kitleler fark edilmeye çalışılır. Kendi kendine testis muayenesinin nasıl yapılacağını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Testis muayenesi nasıl yapılır?

Muayene için en uygun zaman sıcak bir banyo veya duş sonrasıdır. Çünkü sıcak su testis torbasını (skrotom) rahatlatır, gevşetir, incelenmesini ve anormal değişikliklerin fark edilmesini kolaylaştırır. Muayene için şu adımları izleyin :

• Bir ayna önünde durun ve skrotum derisinde herhangi bir şişlik olup olmadığına bakın.

• Daha sonra her iki elinizle testisleri inceleyin. Testisin üst kısmına başparmağınız, altına da orta parmağınız gelecek şekilde incelemeye başlayın.

• Testisi yavaşça başparmak ve orta parmağınız arasında yuvarlayınız. Testislerin genellikle düzgün, oval şekilli ve biraz sert olduğunu unutmayın. Bir testisin diğerinden biraz daha büyük olması normaldir. Ayrıca testisin üst bölgesine doğru giden kanal da epididimdir ve testisin normal bir parçasıdır.

Testis muayenesini bu şekilde düzenli olarak yapmanız testislerinize daha aşina olmanızı ve herhangi bir değişikliği erken fark etmenizi sağlar. Bir yumru fark etmeniz durumunda en kısa zamanda doktorunuzu arayınız. Düzenli olarak kendi kendine muayene önemli bir sağlık alışkanlığıdır. Ancak bir doktor muayenesinin yerini alamaz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Egehan

  merhba ben geçen gün doktora gittim ama doktorun yeterince bakmadığını düşünüyorum sol testisimde ağrı var şişilim ve kızarıklık yok doktor hemen bana ameliyat dedi bende bunu uzamn kişilere sormak istedim varikosel varmış sol testisimde ağrı var yatınca azalıyor acaba ne kadar süre sonra gitmeliyim çok acil mi yoksa mesel sömestır gibi mi bu aralar yoğun sınavlarım var doktora gitmek istiyorum fırsat olmuyor ağrım var ama çok şiddetli değil ama kısır olmaktan korkuyorum sizce kısır olur muyum bu ağrım pazartesiden beri kesintisiz devam ediyor ama okulda beden eğitimi geldi arkadşımın ayağıda gelmiş olabilir çünkü hemen beden eğitimden sonra ağrıdı sizce spor yaralanması mı yoksa varikosel miyim şimdiden teşekkürler

  Serhat Manış

  Epididimlerin birinde büyüğünün çapı 5 mm olmak üzere 2 tane birinde büyüğünün çapı 4 mm olmak üzere iki kist bulundu.Bunlar çocuk sahibi olmaya ya da cinsel ilişkiye mani değilmiş.Doktor hiç ilaç vermedi 6 ayda bir kontrol dedi.Ama acaip rahatsızım oturup çalışamıyorum üstelik penisimde çok uyuşuk ne yapmalı sizce…

  Ayvaz

  Ben iki senelik evliyım çocuk sahibi olmadık doktora gittım sperm yaptım 1.de 7 milyom 2.de 700 3.de 5 adet sonuncuda hiç yoktu doktor tup bebek onerdi sol testisimde 6mm kist var soğuk havada ağrı yapıyo çocuk sahibi olamamanın sebebi kist olbilirmi

  mehmet

  sağ caput epididimde 3 mm çaplı kist izlenmiştir diyor. Epididim boyutları normal olup, ekojeniterileri tabii olarak izlenilmiştir diyor. sol pampiniform pleksus venlerinde ven çapları artmıs 2.5 mm ) valsalva ile solda grade III, sağda grade II-II reflü akım saptanmıştır yazıyor. sonuç olarak ise sağ epididim kist, sağda testiste atrofi , solda gradeIII, sağda gradeII-III varikosel yazıyor. tam olarak ne anlamına geliyor. bilgisi olan yazsın lütfen. cocuk olmama gibi bi durum varmı, şuan için agrım yok ama ayda 5.6 kez yataga ıdrar kacırma oluyor. yaşım 25 lütfen yardımcı olun :(

  Sağ testisde kist tespit edilmiş. Sol testisinizde damar çaplarında artış görülmüş. Yine sol testislerde sıvı geri dönüşü gözlenmiş(reflü). ayrıca sağ testisde küçülme ve her iki testiste de varikosel(kan göllenmesi) görülmüş. Değerli ziyaretçimiz konusunda uzman bir doktora muayene olarak tedavinize bir an önce başlamanızı tavsiye ediyoruz. Bu durumun kısırlıkla ilişkili olabileceğini de bilmenizi isteriz. Çoğu durumda erken teşhis ve tedavi sonuç vermektedir. Araştırma hastahanelerinden birisine baş vurmanız daha isabetli olacaktır.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İktidarsızlık ve Tedavi
Menide Kan Yada Kanlı Boşalma
Erkekte Cinsel İşlev Bozuklukları
Burun Kılları Nasıl Alınır
Penis Eğrilikleri
YAŞLANAN ERKEKLERİN KADERİ: PROSTAT BÜYÜMESİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.