TESTOSTERON HAKKINDA ŞAŞIRTICI GERÇEKLERTestosteron Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Testosteron herkesin bildiği gibi erkek cinsiyet hormonudur ve kas kütlesi yapımında etkilidir. Oysaki, daha sıklıkla bu hormon saldırgan davranışlar ile de adı çıkmış bir hormondur. Yazımızda testosteron ile ilgili çarpıcı gerçekleri aralayacaksınız.

Sponsorlu Bağlantılar

1- SADECE ERKEKLERDE DEĞİL

Evet!! Doğru bir başlık. Büyük yanılgı. Kadınlarda da testosteron var. Sağlıklı genç bir kadında bu hormon günlük olarak 300 mikrogram üretilir. Erkeklerde testislerde üretilen hormon kadınlarda yumurtalıklardan salgılanıyor.

Testosteron, cinsel sağlıkta önemlidir. Libidoyu yükseltir (istek), uyarıcı ve memnuniyetinizin artırılmasında önemli rol oynar. Testosteron kadınlarda kemik yoğunluğunu, kas kütlesi ve sağlıklı bir enerji seviyesinin korunmasına yardımcı olur.

Düşük testosteron görülen kadınlar azalmış libido, kalıcı yorgunluk ve zindelik hissinde azalma yaşayabilir.

2- DÜŞÜK TESTOSTERON

Düşük testosteron erkekler için sorun teşkil eder. Düşük testosteron denildiğinde 300 nanogram/desilitre (ng/dL)’ den daha az seviye anlaşılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Peki testosteron seviyesi neden düşer? Yaşlanmanın bir parçası olarak organlar da yaşlanır ve bu hormonun seviyesinde azalma yaşanabilir. Ancak, bazı hastalıklar, tıbbi tedaviler, genetik koşullar ve yaşam tarzı seçimleri de düşüş seviyelerin oluşmasını tahrik edebilir.

Düşük testosteron ile erkeklerde cinsel isteksizlik, erektil disfonksiyon, kırılgan kemikler ve diğer sağlık sorunları görülebilir.

3- DİYABETİNİZ Mİ VAR? BİR TESTOSTERON TESTİ YAPTIRIN.

Tip 2 diyabetli bir hasta, diyabetli olmayan kişilere göre iki kat daha fazla düşük testosteron riski taşıyor (ADA, 2013).

Peki Neden? Düşük testosteron genellikle insülin direnci ile ilişkilidir. İnsülin direnci demek ise vücudunuzun insülini daha az etkili insülin kullandığı anlamına gelir. Bu durum kan şekeri ve yağ seviyelerinin yükselmesine yol açar. Eğer diyabetiniz varsa, testosteron düzeylerinin izlenmesi sizin için önemlidir.

4- TESTOSTERON GERÇEKTE NE YAPAR?

Hepimiz testosteron kas oluşumu ve cinsel dürtünün artırılmasına yardımcı olduğunu biliriz.  Ancak, testosteronun kan için de iyi olduğunu biliyor muydunuz ?

Bu Doğru: bu hormon kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynar. Eğer düşük testosteron varsa, vücudunuzun çok sayıda kırmızı kan hücresi üretememektedir. Bu sorun hücrelerinizin enerji üretiminde önemli bir düşüşe neden olabilir.

Testosteron Hakkındaki Şaşırtıcı Gerçekler5- KEMİK YOĞUNLUĞU

Testosteron kemik yoğunluğunu korunmasına yardımcı olur. Testosteron düzeyi azalırsa, kemikler daha kırılgan hale gelebilir.

Testosteron kemik yoğunluğunu korur, eksikliğinde ise erkeklerde osteoporoz adı verilen hastalık görülür. Doktorlar bu sorunun üstesinden gelebilmek için genellikle hormon replasman tedavisi önerebilir.

6- RUH SAĞLIĞI

Yukarıdaki bütün maddelere ilaveten testosteron ruh sağlığı için de önemli bir rol oynar. Testosteron enerji ve esenlik duygusunun korunmasında etkilidir. Hormonun optimum seviyesinden düşük olan kişilerde depresif ruh hali ve enerji seviyesinde bir azalma görülmektedir. Yapılacak olan hormon replasman tedavisi ile bu sorunların üstesinden gelinebilmektedir.

TESTOSTERON TIPTA KULLANILMAKTADIR

Testosteronun yapabileceği şaşırtıcı şeylerin tümü göz önüne alındığında, diğer tıbbi koşulları tedavi etmek için de kullanılması şaşırtıcı değildir. Sentetik testosteron aşağıdaki durumlarda kullanılmaktadır;

  • Testis yetmezliği tedavisinde
  • Emzirmenin bastırılması
  • Meme kanserinin bazı türlerinin tedavisinde

Doktorlar hastaların kas içine enjeksiyon yaparak tedaviyi uygularlar. Bunun dışında hastalar bu hormonu testosteron yama, testosteron jeli veya bir sakız tablet olarak da alabilmektedirler.

DAHA FAZLA TESTOSTERON?

1.200 ng/dL ‘nin üzerindeki bir gösterge yüksek testosteron düzeyi anlamına gelmektedir:

  • Androjen direnci: Genetik olarak erkek bir kişide kadın cinsiyet özelliklerinin geliştiği bir durumdur.
  • Konjenital adrenal hiperplazi: Erkek özellikteki bir kişinin uygunsuz göründüğü bir durumdur.
  • Yumurtalıkların kanserleşmesi
  • Testis kanseri

Yüksek testosteron düzeyi aynı zamanda saldırganlığın artması ve kalp hastalığı riski ile de ilişkilidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın



.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Viagra
Varikosel Nedir
Penis Eğrilmesi
Cinsel isteksizlik
Testis Ağrısı
PROSTAT İLTİHABI (PROSTATİT)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.