TETANOZ NEDİRtetanoz nedir

Tetanoz, clostridium tetoni isimli bir organizmanın salgıladığı çeşitli toksin maddeler neticesinde ortaya çıkar. Çevremizde hayvan gübresinde, tozların içerisinde, toprakta ve evcil hayvanların tüylerinde karşımıza çıkabilir. Oksijen bulunan yüzeyde yaşayamaz. Bir kaza neticesinde cilt yüzeyinde oluşan kesikler aracılığıyla vücudumuza giren bu organizma, vejetatif duruma geçerek zaman içerisinde toksin maddeler salgılamaya başlar. Bu zehirli maddeler kan ile birlikte sinir sistemimize taşınarak burada çeşitli rahatsızlıkların gelişmesine neden olmaktadır. Temizlenmiş bir yarada veya ufak bir kesikte çok fazla endişelenmeye gerek yoktur. Çünkü bu durumda organizma vejetatif hale gelemez ve vücudumuzda herhangi bir hastalık oluşmasına neden olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Organizma bir şekilde vücudumuza girdikten sonra aktif hale gelmesi ve belirtilerinin ortaya çıkma süresi yaklaşık olarak dört gün ile bir hafta arasında değişmektedir. Çok fazla deformasyona uğramış yaralarda veya paslanmış demirin dokulara temas etmesi sonucunda organizmanın vejetatif hale gelme süresi 24 saate kadar inebilmektedir. Gelişmemiş olan ülkelerde hastane ortamı dışında hijyenik olmayan yerlerde yapılan doğumlarda veya bebeğin doğduktan sonra göbek kordonunun olması gerektiği gibi kesilmediği durumlar neticesinde tetanoz görülme olasılığı her zaman bulunmaktadır.

tetanoz belirtileri

Sponsorlu Bağlantılar

TETANOZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tetanoz olan kişide ilk aşamada iştahsızlık, uyku problemi, sürekli kendini rahat hissedememe, aşırı sinirlilik durumu ve baş ağrısı sık karşılaşılan belirtilerdir. Bu belirtiler her hastalıkta görülebileceği için ilk dönemde kişi tetanoz olduğunun farkında varmayabilir. Fakat zaman içerisinde yüz bölgesinde özellikle çene kaslarında kasılma oluştukça hastalığın teşhisi konabilir.

Tedavi edilmediği taktirde ilerleyen zamanlarda hasta ağzını açamayacak duruma gelebilir. Bu dönem hastalığın kritik döneme girdiğinin bir göstergesidir. Tetanoz ilerledikçe kişide özellikle boyun, kol, bacak ve sırtta ağrı ve kas kasılmaları görülebilir. Bu kasılmaların süresi hastalığın şiddetine göre uzayabilir ya da kısalabilir. Hastalığın kuluçka döneminin takibinin çok büyük önemi vardır. Çünkü hastalık ne kadar hızlı ilerlerse belirtileri o derece şiddetli olacaktır ve neredeyse hastanın kurtulma imkanı olmayacaktır. 15 Günü geçen kuluçka döneminde hastalığın şiddeti hafif olacağı için kişinin kurtulma ihtimali çok daha yüksektir.

TETANOZ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tetanoz hastalığının tedavisinin mutlaka hastane ortamında yapılması gerekmektedir. İlk olarak cilt yüzeyinde oluşmuş olan kesik temizlenerek kana karışan organizmaların salgılamış olduğu toksinlerin temizlenmesi ve yeniden salgılanmasının önüne geçmek için ortamın temiz ve oksijenli hale getirilmesi şarttır.

Yara iyice temizlendikten sonra vücuda kan aracılığıyla yeni toksin maddelerin salgılanmasının önüne geçilse de mevcut olan toksinlerin aktifliği belli bir süre daha devam eder. Bu belirtiler çoğunlukla hafif ağrı şeklinde olmaktadır. Belirtilerin önüne geçmek için yüksek doz ağrı kesici ilaçlardan faydalanılabilir.

Hamilelikte Tetanoz AşısıHAMİLELİKTE TETANOZ AŞISI

Anne adayına gebeliğin yaklaşık olarak yirminci haftasından sonra iki kere tetanoz aşısı yapılmalıdır. 15 ile 50 yaş arasındaki bayanların toplam beş dozu tamamlayacak şekilde aşı olması sağlıkları açısından önemlidir. Yeni doğan bebeklerde özellikle gelişmemiş ülkelerde ölüm oranı oldukça yüksektir. Bebeklerde tetanoz gelişiminin en temel belirtisi emme güçlüğüdür.

Yeni doğan tetanozu olarak farklı bir kategoride incelenmesi gereken bu durum, hamilelik döneminde olması gereken aşıyı yaptırmamış olan anne adaylarında ve yeteri kadar hijyenik olmayan ortamlarda doğan bebeklerin göbek bağının temiz olmayan aletlerle kesilmesinden dolayı ortaya çıkabilir. Hamilelik döneminde yapılan aşı bebeğin doğum esnasında karşılaşabileceği mikroplara karşı direnç oluşturmasını sağlamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, hamilelik döneminde canlı virüs olan aşıların yapılmamasıdır. Canlı virüs bulunan aşıyı olmuş bayanın mutlaka en az bir ay boyunca hamile kalmaması önerilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
TENİSÇİ DİRSEĞİ NEDİR? NEDENLERİ NELERDİR?
Topuk Çatlaması
AIDS Hastalığı
Kalp Pili Nasıl Takılır
Kronik Bronşit İçin Şifalı Bitkiler
Faranjit
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.