TİFO NEDEN OLURtifo nedenleri

Çoğunlukla temiz olmayan içme suları ve hijyenik ortamda üretilmemiş olan besinlerin tüketilmesiyle ortaya çıkan tifo hastalığı salmonella türündeki mikropların sebep olduğu ve bulaşıcı özelliğe sahip bir rahatsızlıktır. Genellikle ağız yoluyla kişiden kişiye bulaşan tifo, mikrobun vücuda girmesinden sonra yaklaşık bir hafta içerisinde kuluçka dönemini tamamlayarak aktifleşir. Enterik ateş olarak da isimlendirilen tifonun en temel belirtileri, şiddetli baş ve mide ağrısı, vücut ısısının normalden fazla olması, göğüs ve karın bölgesinde oluşan lekeler ve nabzın yavaşlaması olabilmektedir. Özellikle beyin başta olmak üzere, akciğer, böbrek, kulak ve kalp üzerindeki sinirleri etkilemektedir. Tifo hastalığıyla birlikte bir takım başka rahatsızlıklar veya hastalıklarda ortaya çıkabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Özellikle gelişmemiş olan ülkelerde salgın şeklinde görülen tifoya her sene ortalama 15-20 milyon aralığında kişi yakalanmaktadır. Doğru bir şekilde tedavi edilmediği taktirde hastalığın neticesinde her zaman ölüm riski bulunmaktadır. Gelişmiş olan batılı ülkelerde ise sağlık açısından herhangi bir sıkıntı olmadığı için ve besinlerin çoğunun çeşitli kontrol testlerinden geçtikten sonra insanlara ulaştırıldığından ötürü tifoya çok az rastlanılmaktadır.

TİFO BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hastalığın en temel belirtileri çoğu hastalıkta görülebilecek durumlar olduğu için kişinin kendi kendine teşhis yapması oldukça zordur.

Sponsorlu Bağlantılar

  • Sürekli yorgunluk durumu,
  • İshal veya kabızlık,tifo belirtileri
  • Vücut ısısının olması gerekenden fazla olması,
  • Baş ağrısı,
  • Nabzın yavaşlaması ve tansiyonun düşmesi,
  • Durup dururken göğüs ve karın bölgesinde oluşan lekeler,
  • Burun ve bağırsak kanamaları,
  • Şiddetli karın ağrısı ve iştahsızlık durumuyla gelişen kilo kaybı tifo hastalığının belirtileridir.

Rahatsızlık çoğunlukla bir ay civarı sürmektedir. Hastalığın ilk evrelerinde kişi hiçbir şey yemek istemez, gün boyunca sürekli yorgunluk durumu içerisindedir ve vücut sıcaklığı olması gereken ısıdan daha yüksektir. Bu sıcaklık bir hafta içerisinde 40 dereceye kadar yükselebilir. Bu dönemden sonra baş ağrısı ve zaman zaman burun kanamaları görülebilir. Kanamalar başladıktan sonra hastalığın en şiddetli evresi yaşanmaya başlanır. Yüksek ateş ile birlikte özellikle karın üzerinde lekeler ortaya çıkmaya başlar. Bu durumdan ötürü psikolojik sıkıntılara girebilecek kişilerde hayattan soğuma ve zekayı aktif olarak kullanamama gibi problemler görülebilir. Bu durumların geçici olduğu unutulmamalıdır.

TİFO NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tifo hastalığı tedavi edilmediği taktirde başka bir takım rahatsızlıklara ortam hazırlayacağından dolayı ölümcül tehlikesi bulunan bir durumdur. Özellikle tifonun neden olduğu rahatsızlıklar mide kanaması, dolaşım yetmezliği ve damar iltihaplanmasıdır.

tifo neden olurHastalığın tedavisinde çoğunlukla ilaçlardan faydalanılır. Rahatsızlığa neden olan bakterilerin vücuttan tamamen temizlenmesi için antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Kloromfenikol doktorlar tarafından en çok tercih edilen antibiyotiktir. İlaç kullanılmaya başlandığı andan itibaren yaklaşık 48 saat içerisinde etkisini göstermeye başlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta özellikle hamile bayanların ve doktor kontrolüne gitmeden hiçbir şekilde ilaç kullanılmaması gerektiğidir. Çünkü yapılacak kontrollerin ardından hastalığın şiddetine ve kişinin metabolizma yapısına göre kullanılacak ilaç dozu kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

Tedavi esnasında kişinin uygulayacağı basit bir takım yardımcı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi beslenme programıdır. Hastalık tamamen geçene kadar vücudun daha çok kuvvetlenebilmesi için protein ve karbonhidrat açısından zengin olan besinler tercih edilmelidir. Bununla birlikte günde minumum iki litre su tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yumurtalık kanseri
Otizm Tedavisi
İdrarda Protein Kaçağı
Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir
Aort Genişlemesi
Kalp Kasında İskemi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.