TİFÜS

tifüsHalk arasında lekeli humma adı da verilen, nedeni haşerat olan ve bir hastalıktır. Günümüzde yaygın olmayan bu hastalık geçmişte birçok insanın hayatına mal olmuştur. Hastalığa neden olan etken Rickettsia prowazekiiadı verilen bir mikroorganizmadır. Kötü hijyen koşulları, hastalığın oluşmasına davetiye çıkarmaktadır. Tifüs, halen Afrika, Amerika ve Asya gibi dünyanın bazı bölgelerinde etkisini göstermektedir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bulaşma yolu ve nedenleri nedir?
Tifüslü insanların kanını emen bit, kendisine hastalık etkeni olan ricketsiaları bulaştırmış olur. Bu bitin başka insanlara gitmesi ile de ricketsialar cilt üzerine bırakılmış olur. Bu kişiler kaşıma yolu ile riketsiaları bitin ısırdıkları yerin içine sokarlar. Bu sayede hastalık taşınmış olmaktadır. Tifüse sebep olan pislik ve pis ortamlar, aşırı kalabalık yerlerde yaşamak, açlık ve yorgunluktur.

Belirtileri nelerdir?

 

 • Baş ve bel ağrısı,
 • Titreme,
 • Yüksek ateş, halsizlik,
 • Dudak kuruması,
 • Öksürme,
 • Şiddetli kas ağrısı.
 • Bir süre sonra ( 5 –  6 gün ) yüz, avuç içi ve ayak tabanı hariç koyu renkli cilt kabarcıkları,  
 • Sayıklama,
 • Isırık yerinde büyük ve ağrı yapan şişlik,
 • Işıktan korkma ve gözlerde sulanma,
 • Uyuyamama, şuur kaybı, konuşamama,
 • Organ uçlarında doku ölümleri,

Hastalık ilerlemesi

Sponsorlu Bağlantılar

Vücuda dışarıya açılan deliklerden giren riketsialar kılcal damar duvarlarına yerleşir. Burada çoğalır ve kan dolaşımına katılır. Dolaşım sayesinde diğer kan damarlarına da yerleşerek vücuda yayılmaya devam eder. Damar duvarlarına yerleştikleri için bir süre sonra tifüs kesecikleri meydana gelir. Bu sayede damar zedelenmesi meydana gelir. Bu süreç zamanla, sıra ile yukarıdaki belirtilerin çıkmasını sağlar. Damar zedelenmesi ise en fazla deride meydana gelir.

Tedavisi nasıldır?

Tedaviye geçmeden önce önlem almanın daha basit ve zahmetsiz olduğunu belirtmek isteriz. Vücut bitini kontrol altına almak için bit pudraları kullanılabilir. Tifüs olan kişiye sulu ve sindirimi kolay yiyecekler verilir. Bol kalorili beslenmesine ve vücut temizliğine çok dikkat edilir. Evinizde fare varsa yaşamalarına izin vermeyin. Fare yuvalarına haşere ilaçları koyun. Kedi veya köpeğinizin bit taramasını yapın. Hatta mümkünse beslemeyin.

Tifüsün günümüzde aşısı bulunmaktadır. Tedavi mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Tedavide doktorun önerdiği antibiyotiklerin yanı sıra kloramfenikol ve tetrasiklinler kullanılır.

SAĞLICAKLA KALINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İlişki Sırasında Yanma Hissi ve Kasılma
Kulunç Ağrısı
El ve Ayaklarda üşüme
Cinsel Gücü Artıran Bitkiler
Lupus Hastalığının 12 Belirtisi
Bir Gözde Bulanık Görme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.