TİNEA VERSİCOLOR

Tinea versicolor, deri üzerinde açık veya daha koyu yamalar ile karakterize yaygın bir mantar deri enfeksiyonudur. Yamalar en sık göğüs veya sırt üzerinde bulunur ve derinin düzgün olmasına engel olur. Hastalık ergenlik ve erken erişkinlik döneminde daha çok ortaya çıkar, ancak herhangi bir zamanda da ortaya çıkabilir.

Tinea’ nın sırttaki görünümü
TİNEA VERSİCOLOR BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Genellikle, tinea versicolor için tek belirti beyaz veya açık kahverengi lekelerdir. Yamalı olan alanlar pullanabilir fakat nadiren kaşıntılı ya da acı verebilir. Döküntünün diğer ortak özellikleri şunlardır:

  • Beyaz, pembe veya kahverengi lekeler
  • Sadece cildin üst katmanlarında enfeksiyon
  • Genellikle gövdede ortaya çıkan döküntüler
  • Döküntüler genellikle yüzde oluşmaz
  • Yamalı alanlar ısı, nem varlığında daha da kötüye gidebilir. Benzer şekilde steroid tedavisi veya zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olunması durumunda da kötüleşebilir.
  • Yamalar yaz aylarında daha iyi fark edilir.

Tinea versicolor belirtileri diğer cilt hastalıkları benzeyebilir. Her zaman doğru bir tanı için doktorunuza danışın.

HASTALIK NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Tinea versicolor genellikle anamnez ve fizik muayeneye dayalı olarak teşhis edilir. Bu durumdaki görülen yamalar benzersizdir ve genellikle tanı fizik muayene yapılarak sağlanır. Buna ek olarak, doktorunuz yamaları daha net görmek için ultraviyole ışık kullanabilir. Ayrıca, doktorunuz tanıyı doğrulamak için lezyonları kazıyarak parça alabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Tinea versikolor özel tedavi dayalı hekim tarafından belirlenecektir. Doktorunuz tarafından reçete edilen ve deride kepek oluşumunu önleyen şampuan kullanımını içerebilir. Şampuan gece boyunca cilt üzerinde kalır ve sabah yıkanır. Daha etkili olabilmesi için uygulama birkaç gece için gerekli olabilir.

Tinea versicolor genellikle tekrarlayabildiği çin ek tedaviler gerektirebilir. Doktorunuz ayrıca topikal kremler veya oral antifungal ilaçlar reçete edebilir. Bu, bir iyileşme sağlayabilir ancak hastalığın nüks etmesi mümkündür.  Doktorunuz ayrıca nüksü önleyebilmek için aylık şampuan kullanmanızı tavsiye edebilir. Tedavi yapılmasından hemen sonra derinizin eski rengi yerine gelmeyebilir. Bu doğal bir süreçtir ve birkaç ay sürebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Seboreik Dermatit
Diyabetli Hastalarda Cilt Bakımı
Bebek Gibi Yumuşak Bir Cilt İster Misiniz
AŞK HORMONU DÜZEYİ NASIL ARTIRILIR
Kolon Polipleri Nasıl Önlenir?
Salatalık Özlü Yüz Maskesi Nasıl Yapılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.