DİYABET NEDİR?

Diyabet kişinin vücudunda bulunan pankreas bezinin kişiye yetecek düzeyde insülin hormonu salgılayamaması veya salgılamış olduğu hormondan düzenli ve aktif bir biçimde yararlanamamasından dolayı ortaya çıkan ve kişinin hayatı boyunca beraber taşıyacağı bir hastalık türüdür.

Diyabet hastalığı bulunan kişide tükettiği gıdalardan aldığı şeker, kana karışsa bile kullanılamaz ve kan şekeri seviyesinin artmasına neden olur. Buna tıp dilinde hiperglisemi adı verilmektedir. Tükettiğimiz gıdaların birçoğu, başta karbonhidrat bulunan gıdalar olmak üzere vücudumuza gerekli enerjiyi sağlayabilmek için glukoz maddesine dönüştürülür. Midenin arka bölümünde bulunan pankreas organı, bu enerji işlemi için kan içerisinde bulunan glukoz maddesinden yararlanıp vücuda insülin hormonu salgılar.

Sponsorlu Bağlantılar

Gıdalardan alınan ve kana karışan glukoz maddesi pankreas sayesinde de insülin hormonuna çevrilerek hücrelere servis edilir. Tüketeceğimiz fazla glukoz içeren maddeler ise vücudun tüketebileceği enerji seviyesinden fazla ise daha ileride acil bir durumda kullanılmak üzere karaciğer içerisinde depolanır.

Sağlıklı bir bireyde kan şekeri seviyesi herhangi bir gıda tüketmediği zaman 120 mg/dl seviyelerinde, yemekten iki saat sonra ise 140 mg/dl’nin üzerine çıkmamaktadır. Her iki durumda da ölçülen kan şekeri seviyesi bu değerlerin üzerinde seyrettiği taktirde kişide diyabet hastalığının bulunduğunun bir göstergesidir. Şeker hastalığı tanısı bu şeklide de anlaşılabilmektedir. Diyabet hastalığının tip-1,tip-2 diyabet-gizli şeker olmak üzere 3 çeşidi bulunmaktadır.

TİP 1 DİYABET NEDİR? NEDEN OLUŞUR? TEDAVİSİ NEDİR?

Vücudumuz gerekli olan enerjiyi, tükettiğimiz gıdalarda bulunan ve temel besin öğeleri olarak kabul edilen protein, yağ ve karbonhidratlardan sağlar. Hücrelerimiz için servis edilecek olan maddelerin en ufak parçalarına kadar ayrılması gerekir. Bu parçalanan öğelerden en dikkat edilmesi gereken glukoz yani basit şekerlerdir. Bu madde, beyin dahil olmak üzere baştan aşağı bütün vücudumuzda bulunan organlarında temel besin kaynağıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tip 1 diyabette, pankreas içerisinde yer alan ve insülin hormonunun salgılanmasında rol oynayan beta isimli hücrelerin belli bir süre sonra çeşitli sebeplerden dolayı hasar görmesi ve işlevini tam olarak sağlayamamasından dolayı meydana gelir. Bu tip diyabet hastalığına sahip olan kişilerde insülin hormonu kendi vücutlarından doğal yollardan salgılanamadığı için tüm yaşamları boyunca bu hormonu insülin iğneleriyle almaktadırlar. Ülkemiz içerisinde görülen diyabet hastalarının yaklaşık %10 gibi bir bölümü tip 1 diyabete sahiptirler. Bu hastalık genellikle kuzey bölgelerde bulunan ülkelerde yaygın olarak görülmektedir.

 

Diyabet hastalığı bulunmayan kişilerde vücudu dışarıdan gelen yabancı maddelere karşı savunacak bir bağışıklık sistemi bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin herhangi bir sebepten ötürü işlevini kaybetmesi ve vücudun kendi zararsız olan hücrelerini de yabancı madde olarak algılamasından ötürü bu maddelere karşı koymaya çalışmasından dolayı ortaya çıkan hastalıklara tıp dilinde otoimmün hastalıklar denilmektedir.

Tip 1 diyabette bu kategori içerisinde yer almaktadır. Henüz net olarak bilinmeyen sebeplerden ötürü bağışıklık sisteminin pankreas içerisinde bulunan ve görevi insülin üretmek olan beta hücrelerine saldırmasından dolayı ve zamanla bu hücreleri tahrip etmesinden dolayı diyabet hastalığı ortaya çıkmaktadır.

 

Tip 1 diyabet bulunan kişiler ne yazık ki hayatları boyunca insülin iğnesini olmak zorundadır. Tip 1 diyabet hastalığında insülin iğnelerini kullanmak hayat kurtarmaktadır. Hastalık ömür boyu kişiye eşlik edeceği için cerrahi veya ilaç tedavisi yoktur. Fakat dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar bulunmaktadır. Bunlar, sağlıklı ve programlı beslenme, düzenli spor ve eğitimdir. Normal kan şekeri seviyesine ulaşmak için gün içerisinde dikkat etmek ve çeşitli bakım yollarını uygulamak zorunludur. Kişiler bu bakımı hayatları boyunca düzenli ve aksatmadan yerine getirmelidir.

 

TİP 2 DİYABET NEDİR? NEDEN OLUŞUR?

Tip 2 diyabette ise pankreas içerisinde bulunan beta hücrelerinin salgıladığı insülin hormonunun miktarının vücut için yetersiz olmasından ötürü ya da hücrelerde bu hormona karşı bir ilgisizlik nedeniyle meydana çıkan bir hastalıktır.

Tip 2 diyabet hastalığına sahip olan kişilerde şeker bu sebepten dolayı hücrelerin içerisine giremez ve kişinin buna paralel olarak kan şekeri seviyesinde bir artış meydana gelir. Kan şekeri seviyesinin artmasının neticesinde de hücrelerde toksit etki meydana gelir. Toksit etkide zamanla beta hücrelerini tahrip ederek bu hücrelerin azalmasına neden olur ve zamanla insülin salgılanmasını da minumum seviyeye indirir.

 

GİZLİ ŞEKER NEDİR? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Kan şekeri seviyesi sağlıklı olan kişilere göre yüksek olmasına rağmen diyabet teşhisi tam olarak konulamayan hastalar gizli şeker yani pre diyabet kategorisine girmektedirler. Yapılan araştırmalar neticesinde pre diyabetli hastaların zaman içerisinde %12′sinin normal diyabete dönüştüğü saptanmıştır. Bu sebepten ötürü gizli şeker hastalığına da diyabette olduğu gibi çok dikkat edilmelidir. Gizli şeker belirtilerine dikkat edilmelidir.

Gizli şeker hastalığına sahip olan kişilerde kardiyovasküler hastalıkların meydana gelme şansı sağlıklı bireylere oranla 1.5 kat daha fazladır. Bu oran diyabet hastalarında ise 2-3 kata kadar çıkmaktadır.

 

Uzman bir diyetisyen tarafından hazırlanmış düzenli bir beslenme programıyla birlikte haftada beş kez yarım saatlik tempolu ve düzenli yürüyüş şeklinde yapılacak sporun neticesinde, pre diyabetten normal diyabete geçişin önlenme şansı bulunmaktadır. Bu kesin olarak olmasa da en azından bu sürecin oluşumunu da uzatacaktır.

 

Sitemizde yer alan kan şekerini korumanın 10 yolu ve kan şekeri düştüğünde ne yapılır? başlıklı makalemizden de yararlanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kemik İltihabı
Uykusuzluk Nedenleri
Omurga Ağrısı
Ürtiker İçin İlaç Tavsiyesi
Alerji Hastalıkları Polimiyozit
Kabızlıkla Birlikte oluşan Belirtiler Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.