TIRAŞ (JİLET)YANIKLARI NASIL GİDERİLİR

Tıraştan sonra ciltte meydana gelen tahrişten dolayı ortaya çıkan yanma hissi, çoğu zaman rahaTıraş (Jilet) Yanıkları Nasıl Giderilirtsız edici olmaktadır. Tıraş bıçağından kaynaklanan yanma, vücudunuzda tıraş ettiğiniz yüzünüz, koltuk altlarınız ve bikini bölgesi dahil her yerde görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıdaki adımları takip ederek, jilet yanığı ve tıraş ilgili cilt tahrişinin ortaya çıkardığı rahatsızlıkları en aza indirebilirsiniz.

TIRAŞINIZDA KÜÇÜK DEĞİŞİKLİKLERE HAYIR DEMEYİN

**** Yeni jilet kullanın. Birçok kez kullandığınız tıraş bıçaklarında hem jiletin körelmesi hem de bakteri birikmesi gibi iki problem ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle jileti her beş kullanmadan sonra değişmeye çalışın ve kullandıktan sonra da iyice temizleyiniz.

**** Jileti kullanırken doğru yönde kullanınız. Kısa kullanımlar ile tıraşı devam ettiriniz. Kılların uzama yönünün tersine tıraş yaptığınızda kıl dönmesi, tahriş ve ciltte iltihaplanma ile karşılaşabilirsiniz. Tek seferde uzun bir bölgeyi tıraş etmeniz de jiletin cilt ile temasını arttırdığı için yanmaya neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

**** Geceleri tıraş olun. Gün içerisinde cildiniz terler ve bakteri ve toksikler ile temas etme olasılığı vardır. Sabah tıraş olduğunuzda bu tür etkenlerle temas olması halinde ciltte yanma olasılığı artmaktadır. Bu nedenle akşamları tıraş olarak uyuduğunuz zaman bu tür zararlı unsurlar ve kirlere maruz kalma ihtimalinizi azaltınız.

**** Duş alırken de tıraş olabilirsiniz. Diğer vakitlerde tıraş olduğunuzda cildinizin yeterince yumuşamaya fırsatı olmamaktadır. Ancak sıcak bir duş esnasında hem cildiniz hem de kıllar yumuşadığı için tıraş daha kolay olmaktadır.

**** Jiletinizi tıraş esnasında ve tıraş bittikten sonra düzenli olarak temizleyiniz. Temizlenmemesi de yanıkları arttıran bir faktördür. Bu nedeni jileti temizlemediğinizde üzerinde biriken tıraş kalıntıları bıçağın iyi kesmesini önlediği için siz daha çok basınç uygulayarak tıraş etmek istersiniz. Dolayısıyla fazla basınç da ciltte daha fazla tahriş ve yanma olması anlamına gelmektedir. Tıraş esnasında bıçağı her kullandığınızda kısa aralıklarla suya tutup temizleyiniz.

**** Tıraşınız bittikten sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayınız. Sıcak su ile açılmış olan gözeneklerin kapanmasını sağlayacaktır. Ayrıca cildin daha gergin olmasına ve oluşan kesiklerin daha kolay kapanmasına da yardımcı olacaktır.Tıraş (Jilet) Yanıklarını Azaltma Yolları

**** En son tıraş bıçağının işi bittiğinde, bir alkollü sıvıya batırınız. Tıraş bıçaklarının körleşmesinin sebebi, mineral kristallerinden oluşan mikroskobik dişlerinin zarar görmesidir. Alkol sıvısı bu kristal dişlerin atasında tıraş artıklarının kalmamasını sağlar ve temizler. Bu nedenle jiletlerin ömrünü uzatır.

TIRAŞ YANIKLARININ AZALTMAK İÇİN FARKLI ÜRÜNLER KULLANIN

**** Yüz yıkama ürünü kullanabilirsiniz. Tıraş olmadığınız zamanlarda bile ciltteki bakterileri öldürmek ve jiletten kaynaklanan yanık olasılığını azaltmak için “salisilik asit” içeren bir yüz yıkama ürünü kullanınız. Tıraş öncesi hafif bir yüz yıkama ürününü cildinizde ovalayarak sürmeniz, tıraşı da kolaylaştıracaktır.

**** Tıraş jeli kullanın. Asla sadece suyla kuru şekilde tıraş yapmayın ve kullandığınız jelin de gözenekleri tıkamayan kaliteli bir ürün olmasına dikkat ediniz. Bunun yerine, tıraş olacak bölgeye bir kat jel uygulayıp tıraş edin. Jel, tıraş bıçağının gözenekleri tıkamasının önüne geçecektir.

**** Tıraşınızı bitirdikten sonra yüzünüze aloe vera uygulayabilirsiniz. Tıraştan hemen sonra az miktarda aloe vera jelini sürmeniz, tahriş olmuş cildi yatıştırır ve jiletten vuruşlarından kaynaklanan şişkinlikleri azaltacaktır. Soğuk su ile yıkamadan önce 5-10 dakika bekleyin ve yıkadıktan sonra da temiz bir havlu ile kurulayın. Kurutma yaparken havluyu sürtünme yapacak şekilde değil de hafifçe vurarak kullanın.

**** Yulaf ezmesi maskesi kullanabilirsiniz. Yulaf ezmesi, cilt tahrişleri ve yanması için uzun bir süredir kullanılan oldukça etkili bir besindir. Eğer tıraştan sonra yanma olursa veya döküntüler varsa bir miktar yulaf ezmesini süt ile karıştırarak cildinize sürebilirsiniz. Yüzünüzde 5-10 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayınız.

**** Biraz ekşi krema uygulayabilirsiniz. Kullanımı garip kaçsa da ekşi krema tıraş yanıkları için faydalı olacak bileşenler içermektedir. Ayrıca, soğuk krem de ​​tahriş olan cildi daha iyi hissettirir. Tıraş bittikten sonra cildinize bir miktar uygulayıp yaklaşık 10 dakika bekleyin ve sonrasında ılık su ile durulayınız.

**** Antibiyotik merhem kullanılabilir. Tıraştan sonra cildinize bir miktar antibiyotik krem sürmeniz, gözeneklerin tıkanmasına ve ciltte tahrişe neden olan bakterileri öldürür. Bu uygulamayı birkaç gün devam ettirin veya jiletten kaynaklanan yanma bitene kadar devam ediniz.

**** Kullandığınız ürünlere karşı alerjinizin olmadığından emin olunuz. Bu nedenle ne kullandığınız ve bu ürünlerin nasıl bir içeriğe sahip olduğunu bilmeniz önemlidir. Ürün içerisinde cildinizde alerjiye ve reaksiyona dolayısıyla tahrişe neden olabilecek ürünler olup olmadığını etiketlerini inceleyerek anlayabilirsiniz. Ayrıca yüzünüzde uygulamadan önce cildinizin ufak bir bölgesinde alerjen açısından test edip ondan sonra kullanabilirsiniz.

Eğer kullandığınız birkaç ürün içinden hangisinin tahrişe ve reaksiyona neden olduğunu öğrenmek istiyorsanız, tıraştan sonra hepsini kesin ve daha sonra teker teker kullanmaya başlayarak hangisinin reaksiyon yarattığını tespit edin.

MİNİ ÖNERİLERtıraş sonrası yanma nasıl azaltılır

  • Hassas ciltler için, bir nemlendirici krem ya da sorbolene krem ile tıraş olmayı deneyebilirsiniz. Traş esnasında cildi kayganlaştıracak ve aynı zamanda korunmasına da yardımcı olarak tahrişin de önüne geçecektir.
  • Eğer yüzünüzü özellikle hassas ise, tıraş sonrası uygun bir merhem veya krem ​​uygulamanız da cildin yatışmasına ve jilet yanık etkilerinin azaltılmasına yardımcı olacaktır.
  • Jilet yanıklarından hızlı şekilde kurtulmanın yollarından birisi içinse, bir pamuk parçası ile sorun alanlara peroksit sürün ve kurumasına izin verin. Ardından biraz kokusuz losyon sürünüz. Kıl dönmesi zaman dilimlenmiş-off iplik bukleler geri deriye olur. Bu bazen jilet yanığı gibi görünecektir.

BUNLARI DİKKATE ALIN

  • Jiletinizi başkaları ile paylaşmayın.
  • Ağzı bükülmüş ya da paslanmış jiletler kullanmayın.
  • Tıraş bıçağını kullanırken de dikkatli olunuz. Keskinliğini parmağınızla test etmeyin. Aynı zamanda tıraş esnasında da yukarıdan aşağı indirirken sağa sola kaydırmayın, kesiklere neden olabilirsiniz. Kesik olması durumunda ise yarayı uygun şekilde temizleyin ve yara bandı gibi bir şeyle kapatın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ayaklara Kuruluk ve Ağrı Nasıl Yatıştırılır
Göz Kreminin Doğru Şekilde Kullanımı
Ellerinize Genç Görünüm Kazandırma
Kas Seyirmesi Neden Olur
Yatak Yaraları Nasıl Önlenir? Tedavisi Nasıldır?
Septisemi (Kan Zehirlenmesi)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.