TIRAŞ SONRASI CİLT TAHRİŞİ NASIL ÖNLENİRTıraş Sonrası Cilt Tahrişi Nasıl Önlenir

Tıraş sonrası yanma, kuruma, kaşıntı veya tahriş sıklıkla görülür. Cildi hassas ve kuru olan veya körelmiş jilet ile tıraş yapanlarda tahriş oluşma ihtimali daha yüksektir. Aşağıdaki ipuçları tıraş sonrası cilt tahrişini önlemede yardımcı olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

ÖNCE DOĞRU ALIŞKANLIKLAR BENİMSEYİN

#### Tıraş olmak için banyo veya duştan sonrasını bekleyebilirsiniz. Sıcak suyun cildi ve kılarlı nemlendirip yumuşatması tıraşı kolaylaştıracak ve cilt tahrişini de azaltacaktır.

  • Banyo yaparken veya duş alırken sıcak su ve buhar kılların yumuşamasını ve yükselerek daha rahat tıraş edilebilir hale gelmesini sağlar.
  • Eğer duşta yeterince kalma şansınız ve zamanınız yoksa, sıcak su ile ıslattığınız bir bez parçasını tıraş edeceğiniz bölge üzerinde yaklaşık 5 dakika bekletiniz.

#### Tıraş öncesi ve sonrası cilt fırçalama veya keseleme yapınız. Çoğu kişi bu adımı atlamakta ve ihmal etmektedir. Zaman kaybı gibi görünebilir ancak cildinizin daha pürüzsüz olmasını sağlar, kızarıklık ve tahrişlerde azalma görülür.

Sponsorlu Bağlantılar

  • Tıraştan önce keseleme yaptığınızda ölü cilt hücreleri temizlendiği için jiletin kıl köklerine daha yakın bir tıraş gerçekleştirme şansı olur. Tıraştan sonra yapıldığında ise gözeneklere giren tıraş kalıntılarının temizlenmesini sağlar ve kıl dönmelerini engeller.

#### Her zaman bir tıraş kayganlaştırıcısı kullanın. Cildinizi nemlendirecek bir krem veya benzeri ürünün kullanılması gerekir.

  • Sadece su ile tıraş olmayınız. En azından bir tıraş sabunu kullanılması da sadece sudan daha iyidir. Eğer hassas ciltler için tasarlanmış bir krem kullanırsanız zaten bu çok daha iyi olacaktır. Aynı yeri ikinci kez tıraş edeceğiniz zaman tekrar dan tıraş kremi kullanınız.

#### Kılların uzama yönünde tıraş ediniz ve jileti geniş bir alanda tek seferde kullanmak yerine kısa vuruşlarla tıraşa devam etmeniz daha iyidir. Tıraş bıçağını çok bastırmanız da tahrişe yol açar.

  • Kılların uzama yönünün tersine tıraş ettiğinizde jiletin kıl köklerini daha iyi aldığı doğrudur. Eğer böyle tıraş olmak isterseniz olun ancak cildinizde tahriş yaratma olasılığı daha yüksek olacaktır.

#### Kısa, hafif vuruşlarla tıraş olunuz. Bu şekilde cildin zarar görme riski azalır. Uzun vuruşlarla tıraş olduğunuzda jiletin körelmiş olduğu hissine kapılacağınız için daha fazla basınçla devam etmek isteyeceksiniz. Daha fazla basınç da daha fazla tahriş ve kesik oluşması demektir.

Ayrıca kısa vuruşlar arasında jiletinizi yıkama fırsatınız olacaktır. Tıraş esnasında jileti sık sık suyla yıkamanız jiletin ömrünü de uzatacaktır.

#### Tıraştan sonra soğuk su ile cildinizi durulayın ve ardından kurulayın. Tıraş için kullandığınız sıcak su gözeneklerin açılmasını sağlar. Soğuk su ise gözeneklerin kapanmasını sağlar. Soğuk su ile cildinizi güzelce duruladıktan sonra temiz bir havlu ile de kurulayın. Ancak kurutma esnasında dikkat etmeniz gereken husus, sürtünme yapmadan havluyu hafif dokunuşlarla kullanmanız gerektiğidir.

KULLANDIĞINIZ ÜRÜN SİZE UYGUN OLMAYABİLİRTıraş Sonrası Cilt Tahrişi

#### Gerektiğinde jiletinizi değiştirin. Eski ve ağzı körelmiş bir jilet kullanmanız cildin tahriş olmasına neden olur. Yeni bir jilet cildinizin üzerinde rahatlıkla kayarken eski bir jilet rahat hareket edemediği için cildinize zarar verir. Bu nedenle jilet değişimlerini ihmal etmeyiniz.

  • Bir jileti birkaç kez kullanmanız yeterli olacaktır. Zaten kullanırken artık iş görmediğiniz anlarsınız. Her kısa vuruştan sonra yıkadığınızdan emin olun. Islaklık metale zarar verdiği için nemli şekilde bırakmayın. Ekstra önlem için ve üzerindeki tüm bakterileri öldürmek için ispirto ile temizleyin.

#### Erkekler tıraş için bir porsuk fırçası kullanabilir. Tıraş kremi veya sabununun daha iyi kullanılması ve daha pürüzsüz bir tıraş için böyle bir fırça kullanmanız faydalı olacaktır.

Kullandığınız tıraş bıçaklarının da güvenilir ve kaliteli markalar olmasına özen gösterin. Tek bıçaklı olanlar daha temiz bir tıraş imkânı sağlar.

#### Hassas ciltler için aloe vera veya uygun diğer bileşenleri içeren tıraş kremlerini tercih ediniz. Tıraş jelini uygulamak için en azından banyonuzu yarılayınız ondan sonra kullanın. Kılları yumuşatması için en az 3 dakika bekletiniz. Hassas ciltler için geliştirilen aloe vera veya diğer içerikli tıraş jelleri daha az tahriş yaratır ve tıraş sonrası cildinizin daha pürüzsüz olmasını sağlar.

  • Bayanlar için geliştirilen tıraş kremleri daha çok nemlendirici içermekte ve cilde daha çok yumuşaklık kazandırmaktadır. Bu yüzden arzu eden erkekler de bayan tıraş kremlerini kullanabilir.

#### Tıraştan sonra hidrokortizon krem ​​veya merhem uygulayınız. Bunu tıraştan hemen sonra yapın ki jiletten kaynaklı ağrı ve yanmalar minimum düzeyde kalsın. Merhem cildi yatıştırır ve tahrişlerin giderilmesine yardımcı olur.

Hidrokortizon kremleri ​​günlük olarak sık kullanmaktan kaçının. Sürekli kullanılması, cildin alışmasına ve dolayısıyla etkisinin azalmasına neden olur. Ayrıca ciltte incelmeye de yol açabilir.

#### Tıraştan sonra losyon kullanabilirsiniz. Tıraş yaptığınız cilt bölgesine nemlendiricili, kokusuz ve parfümsüz bir losyon kullanın. Böyle bir losyon, çoğu cilt tahrişi belirtilerine neden olan cilt kurumasının önüne geçer.

DAHA FAZLA TAHRİŞTEN KAÇINMAK İÇİN BUNLARA DİKKAT

#### Bir süre mümkünse tıraş olmayı bırakınız. Uzun süreli değil ama kısa süreliğine böyle bir değişikliğe gitmeniz, cildinizin tahriş olma riskini azaltacaktır.Tıraş Sonrası Cilt Tahrişini Önleme

  • Sadece birkaç gün bile cildinizin kendisini toparlamasın ve iyileştirmesine yardımcı olur. İşiniz veya okulunuzun izin verdiği ölçüde bunu yapmayı deneyiniz.

#### Kılları almak için tüy dökücü kremler kullanabilirsiniz. Bu tür kremler tüy problemlerini kökten çözer. Elbette ki geçici olarak kurtulmanızı sağlar. Birkaç gün sonra yeniden çıkmaya başlarlar. Tüy dökücü kremlerde tıraş bıçaklarının neden olduğu gibi bir tahriş oluşmaz.

Ancak bu tür ürünlerin cildinizde alerjik reaksiyona neden olmadığından emin olmanız gerekir. Bunun için cildinize uygulamadan önce küçük bir alanda bir test yapmanızda fayda var. Tüy dökücü kremler çok hassas ciltlere göre de üretilmişlerdir ancak yine de alerjik reaksiyon ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır.

Jilet ile tıraş olamayacağınız durumlarda başvuracağınız yol tüy dökücü kremler kullanmaktır. Cildin bazı bölgelerinde tıraş bıçağı kullanmaya göre daha çok kolaylık sağlar.

#### Tıraş ettiğiniz bölgeye “benzoil peroksit” merhemi uygulayabilirsiniz. Tıraştan hemen sonra %2.5 veya %5 lik benzoil peroksit içerikli krem kullanmanız muhtemel kızarıklık, tahriş ve yanmayı önlemeye yardımcı olacaktır. Benzoil peroksit normalde sivilce tedavisinde kullanılan bir bileşendir ancak günümüzde artık jiletten kaynaklanan yanmalar için de bir tedavi seçeneğidir.

Hamamelis bitkisi yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Eğer tıraş sonrası cildinizin tahriş olmasından yakınıyorsanız kullanın, kaşıntıların geçtiğini göreceksiniz.

Ortaya çıkan tahrişler birkaç gün içinde geçmezse veya iltihap gelişirse bir uzmana görünmenizde fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Deride Yuvarlak Kızarıklıklar
Burun Üstünde Sivilce
Kalp Aritmisi Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
Obezite Ameliyatı Sonrası Zayıflama
Sağ Kolum Ağrıyor
Tıraş Sonrası Cilt Tahrişi Nasıl Önlenir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.