TIRNAK BATMASINI ÖNLEYİN
İnsanın başına geldiğinde gayet derecede acı veren ve kişinin sosyal hayatını alt üst eden bir rahatsızlıktır tırnak batması. Sert tırnağın keskin ucunun, yumuşak dokuyu tahriş etmesi sonucu oluşan iltihaplanmaya tırnak batması denmektedir. En fazla ayak parmaklarında görülen tırnak batması, iltihaplandığı zaman kişiyi yürüyemez hale bile getirebilir. Tedavi edilmediğinde iltihap ilerleyerek kemiğe kadar ulaşabilir, nihayetinde kalıcı sakatlıklara neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tırnak batmasında, tırnakların törpülenmesi geçici çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Tırnağın çekilmesi de tırnağın törpülenmesi kadar geçici ve zarar vericidir. Çünkü, çekilen tırnağın yerine yenisi gelecek, çekim sırasında acı verecek ve tırnağı çekilmiş parmak ile rahat ayakkabı giyilemeyecektir. Bu da en küçük çarpmalarda bile büyük acılar verecektir.

NEDENLERİ NELERDİR?

  • Hatalı ayakkabı kullanımı
  • Yanlış tırnak kesimi
  • Kilo nedeni ile tırnağın derinde kalması
  • Genetik faktörler
  • Ayağın darp alması

TEDAVİSİ NEDİR?
Tırnak batması tedavisinde, batma olmadan önce önlem almak çok önemlidir. Ayak tırnakları, Peygamberimizin yaptığı şekilde yani düz bir şekilde kesilirse problem ortadan kalkacaktır. Buna ilaveten, çok kısa kesmemek ve güzelce törpülemek de yerinde olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tırnak batması olduktan sonra ise yapılacak tedavi bellidir. Doku tahribinde antibiyotik kullanımı sağlanacaktır. İltihap yoksa ılık tuzlu suda ayaklar yıkanır, ayaklar kurulandıktan sonra parmağa antiseptik sürülür ve parmak bir bandaj yardımı ile sarılır.

Yanı sıra lokal anestezi altında alanında uzman bir doktor tarafından yapılan, küçük ve kısa bir cerrahi operasyonla tedavi mümkündür. Bu müdahalede tırnağın batan kısmı, yatağı ile beraber ince bir şerit halinde çıkarılmaktadır. Yani kenarda tırnak uzamamaktadır. Tırnağın batan kenarındaki yatak, daraltıldığı için bir daha kesinlikle batma olmamaktadır. Sonuçta hem tırnak yerinde durmakta, hem de tırnağınız bir daha batmamaktadır. Ameliyat sonrası hemen taburcu edilmekte ve genelde bir hafta terlik giyilmesi yerinde olmaktadır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. TIKLAYINIZ!!!
TIRNAK BAKIMI NASIL YAPILIR

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kılcal Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kalp Ağrısı
Bacakta yada Bacaklarda Ağrı
Hemanjiom Resimleri
BACAK UYUŞMASI NEDENLERİ NELERDİR
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar ve Korunma Yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.