TIRNAK BATMASItırnak batması

Tırnak batmasının ilk evrelerinde uygun müdehale yapıldığı taktirde herhangi bir doktora veya hastaneye başvurmadan evde kendiniz tedavi edebilirsiniz. İhmal edildiği taktirde kişinin cerrahi operasyon geçirmesine neden olabileceği için mutlaka üzerine titrenmesi gereken bir konudur.

Temel olarak tırnak batması adından da anlaşılabileceği üzere ayak tırnağının çeşitli sebeplerden ötürü köşesinin derinin içerisine doğru girmesidir. Bu duruma gelindiği taktirde zamanla tırnak dışarıya doğru uzaması gerekirken derinin iç tarafına doğru uzamaya başlar ve bu bölgede iltihap birikintisinin oluşmasına neden olur. İltihaplanmaya şiddetli ağrı durumu da eşlik edebilir. Tırnak batması çoğunlukla yetişkin kişilerde daha çok sık görülen ve yukarıda belirttiğimiz gibi tedavi edilmediğinde cerrahi operasyona kadar gidebilen bir rahatsızlıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

TIRNAK BATMASI NEDEN OLUR?

Tırnak batmasının oluşması için çeşitli durumlar söz konusudur. Bunlardan en sık karşılaşılanları şu şekilde sıralayabiliriz;

– Bayanlarda yüksek topuklu ayakkabı veya ucu çok sıkı ayakkabılar giyilmesi parmakların dar bir alan içerisinde sıkışmasına neden olur. Tırnaklar gün içerisinde bu dar alanda düzgün bir şekilde uzayamaz.

tırnak batması neden olur– Toplumumuzda sık yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi ayak tırnaklarının yuvarlak bir şekilde kesilmesidir. Fakat bu şekilde yuvarlak halde kesildiği taktirde oluşan yeni tırnağın derinin iç kısmına doğru uzama riski her zaman fazladır. Bu yüzden ayak tırnakları mümkün olduğunda düz şekilde kesilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

– Ayakta sık karşılaşılan problemlerden bir tanesi mantar enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon zamanla tırnağın sertleşmesine, büyümesine ve yapısının değişmesine neden olabilir. Bu durumda ortaya tırnak batması çıkabilir.

– Fiziksel deformasyon sonucu tırnak bölgesine yakın yerlerde oluşan yaralar tırnağın uzama yapısını bozarak derinin iç kısmına doğru ilerlemesine neden olabilir.

– İlginç bir şekilde genetik olarak tırnak batması görülebilme şansı çok fazladır. Aile bireylerinde bu durum olduğu taktirde sizde de her zaman tırnak batması durumu görülebilir.

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? Daha Fazlası..

TIRNAK BATMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tırnak batması ayaktaki bütün parmaklarda görülebileceği gibi özellikle yapısından dolayı baş parmakta sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Temel belirtileri, kızarıklık, ağrı, kaşıntı ve kabarmadır. Tırnak batmasının ilk evrelerinde herhangi bir iltihap gözle görülmez, yalnızca tırnağa temas ettiğinizde bir yanma hissedersiniz. Daha sonra tedaviye başlamazsanız gittikçe kızarıklık belirginleşmeye ve yanında şişlik oluşmaya başlar. Ardından tırnak çevresinde ve battığı deride beyaz ya da sarı renkte bir akıntı şeklinde iltihaplanma oluşur.

EVDE NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tırnak batmasının kolay bir şekilde tedavi edilebilmesi için ilk döneminde farkına varmış olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde tek tedavi şansı cerrahi operasyondur. İlk dönemde farkına vardığınız tırnak batmasını şu şekilde evde tedavi edebilirsiniz;tırnak batması nasıl geçer

– Gün içerisinde sabah, öğlen, ikindi ve akşam olmak üzere ayağını dört defa ılık su ile yıkayın. Bu işlemi yaparken herhangi bir ilaç sürmenize gerek yoktur. Sadece ılık su yeterli olacaktır.

– Bu dört yıkamanın ilkinde ve sonuncusunda ayaklarınızı sabunla birlikte yıkayın ve iyice durulayın. Mümkün olduğunca gün içerisinde ayağınızı nemden veya terden uzak tutarak kuru kalmasını sağlayın.

– Tırnak batması tamamen geçene kadar yüksek topuklu ayakkabı veya dar ayakkabılar yerine mümkün olduğunca sandalet tarzı önü açık ayakkabılar giymeyi tercih edin.

– Tırnağın derinin içerisine doğru uzadığı bölümünü yukarı kaldırmaya çalışın. Biraz olsun boşluk yaratabiliyorsanız oraya pamuk koyarak tekrardan derinin iç bölümünde deformasyonun daha az gelişmesini sağlayın. Tedavinin en önemli ve acılı bölümü bu noktadır. Fakat daha sonradan ameliyata gerek kalmamasını istiyorsanız bu acıya mümkün olduğunca dayanarak tırnağın tekrardan dışarıya doğru uzamasını sağlayabilirsiniz.

DİKKAT : Yukarıda saydığımız adımları doğru bir şekilde uygulamanıza rağmen dört gün içerisinde herhangi bir düzelme olmamışsa kesinlikle uzman bir hekime başvurmanız tavsiye edilmektedir.

TIRNAK BATMASI NASIL ÖNLENİR?

Tırnak batmasını önlemek için düz bir şekilde ve çok dibinden kesmemek gerekir. Bu şekilde bırakıldığı taktirde tırnağın kenarının deri içerisine doğru uzama ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz. Bunun dışında ayakların gün içerisinde kuru tutulması mantar ve benzeri gibi durumların ortaya çıkmasına ve bu gibi rahatsızlıkların neden olabileceği tırnak batmasının önüne geçmek için oldukça önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  saygılar benim ayak baş parmaklarımda tırnak batması sorunum var ve bundan çok rahatsız oluyorum nasıl kendi kendime tedavi edebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim sevgilerle.

  Sağlık

  Ben tırnak yiyorum zararlı ama bırakamıyorum napıyım.s

  Tuğçe

  Sabah, öğle , ikindi , akşam toplam 4 kere ılık suda beklet.ilk yıkamandan sonra direk sabunla yıka ve durula ve son yıkamanda aynısını uygula. Tırnak batman geçene kadar sandalalet v.b giy.geçmediyse en güeendiği hekime git . Hiç bekleme

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aktinik Keratöz
Dövmelerin Yok Edilmesi
Yüzde Kılcal Damar Çatlaması
Epilasyon Yöntemleri
Sedef Hastalığının İlerlemesi
Botox
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.