TIRNAK MANTARITırnak Mantarı

Tırnağı hastalandıran en önemli nedenlerin başında tırnak mantarı gelir. Tırnak mantarı tırnak hastalıklarının 60’ını oluşturmaktadır. Tedavisi en zor mantarlar tırnak mantarı dır. Zamanında önlem alınmaz ise tırnağın düşmesine sebep olabilmekte veya çekilmesini gerektirebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzde iş yoğunluğu nedeniyle akşamlara kadar, hatta daha uzun süre ayakkabı çıkaramadığımız, ayaklarımızı havalandıramadığımız düşünülerse tırnak mantarı riski taşıdığımız açıktır.Bu sebeple tırnak mantarı dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Tırnak mantarı tırnakta kalınlaşma, kırılma, renk değişikliği, sarama, çizgilenme gibi belirtiler gösterir.

Tırnak mantarı tırnak kenarlarından bulaşmaktadır. Daha çok ıslaklık, nemlilik, uzun süre aynı ayakkabıyı kullanma, dar, hava almayan, karanlık ayakkabı gibi sebeplerle meydana gelir. Ayrıca tırnak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır.

Başkasının ayakkabısını kullanma, manikür ve pedikür ile bulaşabilir.

Kişinin vücut direnci zayıf olması, uzun süre antibiyotik veya kortizon kullanması, şeker hastası olması tırnak mantarı na sebep olan mikropların vücuda girmesine zemin hazırlar.

TIRNAK MANTARI TEDAVİSİ

Sponsorlu Bağlantılar

Tırnak mantarı tedavisi uzun süren bir hastalıktır. Doktorunuza başvurmalı verdiği ilaçları kullanmalısınız. Anadolu’da bu tür hastalıklar için kına kullanılmaktadır. Parmak uçlarınızı kınalamanız fayda verebilir. Ayrıca ısırgan otuyla lapa yaparak, yaptığınız lapayı tırnağa sürüp on dakika kadar bekletirseniz olumlu sonuç alınabilir. Ancak tekrar söylemekte fayda var tırnak mantarı tedavisi uzun sürmektedir, çünkü tırnağın uzamasına bağlıdır.

NASIL ÖNLEYEBİLİRİM?

Ayak ve tırnak temizliğine dikkat ediniz. Tırnak enfeksiyonu, sporcu ayağı veya halka açık yerlerdeki diğer etkenlerden bulaşabilir. Mantarlar ayrıca sıcak, nemli ortamlarda büyürler. Tırnak ve cilt arasındaki kesik veya deliklerden vücudunuza girebilirler.

 • Ayakkabı ya da havlunuzu kimseyle paylaşmayın.Tırnak Mantarı Nasıl Geçer
 • Soyunma odaları, umumi yüzme havuzları, umumi duşlar ya da jimnastik salonlarında yalın ayak yürümekten kaçının.
 • Mantar bulaşmış eski ayakkabılarınız kullanmayınız.
 • Enfeksiyonun diğer bölgelere de bulaşmaması için ayak tırnaklarınıza dokunduktan sonra ellerinizi yıkayınız.
 • Kuru, temiz çoraplar giyin, ayaklarınızı kuru tutun ve üstü açık ayakkabılar giyin.

Geleneksel ilaçlar kullanabilirsiniz. Tırnak enfeksiyonu hafif başlar ama zamanla yayılarak daha rahatsız edici bir duruma gelebilir. Mantar zamanla tırnağın rengini değiştirebilir, kenarlarına dağılabilir veya tırnağın anormal şekilde kalınlaşmasına neden olabilir. Eğer bu şekilde ilerlerse tıbbi tedavi uygulanması gerekir.

 • Tırnağınızı sıcak suda beklettikten sonra üzerine sürebileceğiniz reçeteli bir anti-mantar krem kullanmayı deneyin.
 • Topikal anti-mantar tedaviler ile birlikte, 6-12 hafta kullanabileceğiniz ağızdan alınan ilaçlardan reçete etmesi için doktora gidiniz.

Homeopatik tedaviler deneyebilirsiniz. Konvansiyonel olmayan bazı tedaviler kimi kişilerde tırnak mantarlarının tedavisinde etkili olmaktadır.

 • Çay ağacı yağını etkilenen tırnak veya tırnakların üzerine günde 2-3 kez sürünüz. Aldığınız ürünün %100 çay ağacı yağı içeriğine sahip olmasına dikkat ediniz.
 • Loğusa otu özü kullanılabilir. Geleneksel bir anti-mantar kremi olarak etkisi kanıtlanmış bir tedavidir.
 • Enfekte olmuş tırnaklarınızı ayrıca doğal antibakteriyel özelliklere sahip beyaz sirkenin içine de daldırabilirsiniz. Tırnağınızın taze yüzeyi açığa çıkana kadar birkaç hafta boyunca günde 1-2 kez bir bez, pamuk, veya pamuklu çubukla sirke uygulayın.

Ciddi durumlarda gerekli görülen ameliyat seçeneği için doktorunuza danışınız. Enfekte olan tırnağın aşırı derecede ağrılara neden olması durumunda cerrahi müdahale gerekli olabilmektedir. Ameliyat ile sorunlu tırnak komple alınır. Tırnak alındıktan sonra genellikle tırnak yatağına anti-mantar ilaç kullanılarak kombine bir tedavi uygulanır.

 • Yeni tırnağın çıkması bir yıla kadar sürebilir.

SAĞLIKLI TIRNAKLAR İÇİN;Tırnak Mantarı Bakımı

 • Tırnaklarımızı kısa kesmeli ve bakım yapmalıyız.
 • Beslenmemize dikkat etmeliyiz. Et, balık, süt ve süt ürünleri tüketilmeli
 • Ayak tırnaklarının sağlığı için, uzun süre aynı ayakkabıyı giymekten sakınmalıyız. Çünkü bakteriler en çok tırnaklardan bulaşır.
 • Ayaklarımızı sık sık yıkamalı ve havalandırmalıyız. Yıkadığımız ayaklarımızı mutlaka kurulamalı ve asla nemli bırakmamalıyız.
 • Kesinlikle dar ayakkabı giyilmemeli, dar ayakkabı tırnakların eğrilmesine de neden olabilir.
 • Çorap temizliğine dikkat etmeliyiz.
 • Başkasının terlik ve ayakkabılarını giymekten sakınmalıyız.
 • Antibiyotik ve kortizon kullanımının tırnak yapısını bozduğunu unutmamalıyız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Bacaklardaki Siyah Kıl Kökleri Nasıl Giderilir?
Saç İçin Hintyağı
Cilt Sıkılaştırıcı Yöntemler
Parlak Bir Cilt İçin Bunlara Dikkat
Sürme
Anti Aging
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.