TIRNAKLAR NEDEN KIRILIR?
Tırnak konusunda çoğu kimse çok titizdir. Tırnaklardaki beyazlıklar, eğrilikler, tırnak batmaları, tırnak kırılmaları tırnaklarda görülen genel problemlerdir. Bunların dışında daha ciddi bir problem de çocuklarda tırnak yeme alışkanlığıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Toplumumuzda oldukça yaygın olan bu durum size sadece estetik anlamda değil, bedenin genel sağlığı ile ilgili de bilgiler verir. Tırnak konusunda pek çok kişi “tırnak bakımı nasıl yapılır?” sorusunun cevabından bihaber. Bu konudaki yetersiz bilgi ve deneyim tırnak kırılmalarının öncü nedenleri arasında yer almaktadır.

Tırnak,  parmak uçlarındaki keratin adı verilen protein yapıdaki koruyucu örtülerdir. Protein yapıda olması onun canlı olduğu anlamına gelir. Bu da onun beslenme, nemlendirme ve bakım gibi konulara ihtiyacı olduğunu size anlatır.

GENEL OLARAK TIRNAK KIRILMA NEDENLERİ ARASINDA;
1/KÖTÜ KULLANIM
2/TIRNAK İÇİN KULLANILAN KİMYASALLAR (OJE VE ASETON)
3/HASTALIKLAR (ROMATİZMA, MANTAR VE SEDEF HASTALIĞI)
4/DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ
5/DOLAŞIM SİSTEMİ HASTALIKLARI
6/UZUN SÜRE SICAK SABUNLU SUDA KALMA
7/SIK SIK MANİKÜR YAPILMASI ŞEKLİNDE SIRALANBİLİR.

Sponsorlu Bağlantılar

TIRNAK KIRILMASINDA BESLENME NASIL OLMALIDIR?
Bedenin genel iyilik hali için beslenme çok önemlidir. Beslenme sayesinde yaşam sürenizi uzatmak veya daraltmak ve sağlıklı yaşamak sizin ellerinizde. Yukarıda tırnak kırılmalarının en sık karşılaşılan nedenlerinden birinin demir eksikliği olduğunu belirttik. Peki demir eksikliği nasıl giderilir?” konusunda neler yapılabilir. Gerek çocuklardaki demir eksikliği olsun gerekse de yetişkinlerde olsun demir eksikliği sadece tırnak kırılmalarına değil, sağlık açısından daha farklı ve ciddi sorunlara yol açabilir.
Bu ve bunun gibi tüm sorunların üstesinden gelebilmek yeterli demir minerali alımı ile sağlanabilir. En fazla demir içeren besinler kırmızı et ve yeşillik diye tabir edilen yeşil sebzelerdir. Tırnaklarınızın yararına olan diğer bir husus da yeterli miktarda su içilmesidir. Uzmanlar bu konuda günlük ortalama “2 litre” su içilmesini önermektedirler. Su içmek genel sağlık açısından toksik maddeleri uzaklaştırdığı için son derece faydalıdır.

NASIL ÖNLEYEBİLİRİM?
Ciddi sorunlardan kaynaklanan tırnak kırılmaları ilgili hastalığın tedavisi yapılarak önlenebilir. Beslenme bozukluğundan kaynaklana bir tırnak kırılması var ise diyetinize dikkat ederek sorunu çözümleyebilirsiniz. Bunların dışında aşağıdakilere de bir göz atın;

1/ Fazla ıslatmamaya dikkat edin
2/ Ev temizliğinde kullanılan deterjanların tırnaklarınıza temasını engellemek için eldiven kullanın. (içi pamuklu olanları tercih edin)
3/ Tırnaklarınıza jojoba yağı yada zeytin yağı ile masaj yapabilirsiniz. Buna ek olarak çuha çiçeği yağını da tercih edebilirsiniz. Tırnak kırılmalarını önleyecektir.

“TIRNAK BATMASI TEDAVİSİ” BAŞLIKLI YAZIMIZ İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. TIKLAYINIZ…

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Fondöten Çeşitleri Nelerdir?
Esmerler İçin Makyaj Tavsiyeleri
Mükemmel Bir Cilt Beslenme
DOĞAL YOLLARDAN KEPEK NASIL GİDERİLİR: 11 İPUCU
Cildi Genç Tutmak 9 İçin İpucu
Topuk Taşı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.