tırnak-bakımı-resmi    Soyulmuş Tırnaklar:

Biriyle tanışmamız esnasında ya da bir arkadaşla görüşmemizin ilk anlarında dikkatimizi çeken öncül unsurlardan birisi karşımızdakinin elleri ve tırnakları olur. Çünkü eller ve tırnaklar aslında bize muhatabımız hakkında oldukça geniş bilgi verir. Bakımlı eller ve tırnaklar her zaman sosyal alanda üstünlüğün işaretidir. İstesek de istemesek de bunu tecrübelerimiz sayesinde beynimiz böylece programlamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bakımlı ve sağlıklı tırnakların işaretleri;

 • Tırnaklarda kırık ya da çatlak olmaması,
 • Tırnaklarda soyulma olmaması,
 • Tırnaklarda beyaz lekelerin olmaması,
 • Tırnakların parlak olması,
 • Tırnaklarda şekil bozukluğunun olmaması gibi sıralanabilir.

Yukarıdaki bilgilere göre tırnaklarda soyulma bir sorundur. Yazımızda tırnak soyulması nedenleri, tedavisi ve bitkisel bakım gibi konulara değindik. İyi okumalar…

Tırnak Soyulmasının Nedenleri

– Sıcaklık farkının fazla olduğu yerler arasında yapılacak bir seyahat ya da çok sıcak yada çok soğuk hava koşulları tırnak kırılmasına veya soyulmasına sebep olabilir. Aşırı derecede soğuk veya sıcak hava, tırnakların yapısının bozulmasına, susuz kalmasına, kurumasına ve tüm bu nedenlerden dolayı da soyulmasına sebep olabilir.

 

– Beslenme programınız birçok hastalığın görülmesine neden olabileceği gibi tırnak soyulması probleminin gelişmesine de sebep olabilir. Protein bakımından yetersiz beslenmenin dışında kükürt, biyotin ve B vitaminlerinin vücuda olması gerekenden düşük seviyede alınması uzun vadede tırnakların sağlığını kaybetmesine ve bunun neticesinde sorunun gelişmesine neden olabilir. Bu sebepten ötürü ortaya çıkan tırnak soyulmasının önüne geçmek için dikkat edilmesi gereken nokta beslenme programının gerekli miktarda protein, mineral ve vitamin dengesi bakımından zengin olmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

 

oje-aseton– Fazlaca kullanılan kozmetik ürünler. Bu ürünler oje ya da bu ojelerin temizlenmesinde kullanılan kimyasallardır. Tırnaklara sık sık kozmetik uygulanması tırnaklarda soyulmaya neden olan etkenlerdendir.

– Bir takım ilaçların yan etkisi sorunun ortaya çıkmasına sebeptir. Bu durum geçicidir. İlaç alınımının duraklatılması ya da sonlandırılması tırnak soyulmasını durduracaktır. Özellikle tansiyon ve şeker hastalığı gibi hastalıklarda hayatımız boyunca bir takım ilaçları kullanmak zorunda kalabiliriz.  Bu ve buna benzer ilaçlar da tırnak soyulmasına neden olabilir. Eğer problem belli bir dönemden sonra hala çözülmemişse mutlaka doktorunuza danışın ve o ilaçların vücudunuzda yan etki yarattığını belirterek alternatif ilaçların olup olmadığını araştırın. Eğer kullanacağınız ilacın herhangi bir alternatifi yoksa kesinlikle ilaç kullanımını bırakmayın. Bu gibi durumlarda alacağınız bir takım besin takviyelerinin dışında tırnak güçlendirici losyonlar sorunu önemli oranda azaltacaktır.

 

tınak-mantarı-hastalığı-resmi– Sedef hastalığı ya da mantar enfeksiyonları gibi hastalık etkenleri soyulmaya neden olan faktörlerden bazılarıdır. İş icabı ya da hobi amaçlı toprakla uğraşan kişiler bu tür enfeksiyonlara oldukça açıktırlar. Aslında bunlar tüm cildinizi etkileyen hastalıklar olsa da özellikle tırnaklarda gözle görülür önemli deformasyonlara(bozulmalar) neden olur. Bu tür cilt hastalıkları için kullanılacak ilaçlar da soyulmanın tedavisini gerçekleştirecektir.

 

– Ev temizliği yaparken ya da iş icabından dolayı deterjan ve çamaşır suyu gibi temizlik kimyasalları kullanıyor olabilirsiniz. Eğer bu durumda ellerinizi korumuyorsanız bu kimyasallar tırnaklarda bozulmalara neden olabilir. Tahriş edici özelliği oldukça yüksek olan bu gibi ürünleri kullanırken mutlaka koruyucu eldiven kullanmanız tavsiye edilir. Ayrıca temizlik bittikten sonra ellerinize nemlendirici bir krem sürmeyi de ihmal etmemek gerekmektedir.

 

Tırnak Soyulmasının Tedavisi

tırnak-soyulması-resmiSoyulmaya neden olan etkenin ortadan kalkmasını takip eden dönemde tırnaklar zamanla düzelecek ve tekrar onarılacaktır. Bu tedavi için gereken şeyler tırnak soyulmasına neden olan etkenin ortadan kalkması ve zamandır.  Soyulma durumunda tırnaklara uygulanacak besleyici losyonlar, nemlendirici kremler Kalsiyum miktarı yüksek besinler, hayvansal yağlar, kemik çorbası ve jelatin bakımından zengin olan gıdalar tırnakların güçlenmesine yardımcı olur. Güçlü tırnaklarda soyulma, kırılma ve matlaşma nediren görülür.

Tırnak Soyulması İçin Şifalı Bitkisel Tedavi:

Suna Dumankaya tarafından oluşturulmuş bu bitkisel tedavi sayesinde tırnaklarınız bundan sonra ne soyulacak ne de kırılacak. Tamamen doğal malzemelerden gerçekleştirebileceğiniz bu kürün detaylarını aşağıda okuyabilirsiniz:

Gerekli Malzemeler:

 • 1 Yemek Kaşığı Tuz
 • 1 Tas Ilık Su
 • 1 Tatlı Kaşığı Limon Suyu
 • 1 Tatlı Kaşığı Sirke
 • 1 Çay Kaşığı Zeytin Yağı

Yapılış: Yukarıda yer alan malzemeleri doğru ölçülerde ılık suyun içerisine koyun ve iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışım içerisine ellerinizi sokun ve yaklaşık yarım saat boyunca tırnaklarınızın bu sıvı ile beslenmesini sağlayın. Akşamları yatmadan önce bu karışımı düzenli bir şekilde uyguladığınız takdirde tırnaklarınızın güçlendiğini fark edeceksiniz.

Tırnak soyulması ile ilgili aramalar/ Tırnak soyulmasına ne iyi gelir/ Tırnak soyulması tedavisi/ Tırnak soyulması nasıl önlenir/ Tırnak soyulmasına bitkisel çözüm/ Tırnak soyulması nedenleri/ tırnak soyulması/ Tırnak bakımı/ Tırnak soyulması nasıl geçer/ Tırnak soyulması ve kırılması

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  sevilyoldas

  Dört yaşında oğlum var tırnak dibi soyulup alttan başka tırnak sürüyor diğer tırnak bir süre sonra atiyo şimdi bir tane çıktı dört tırnağında da soyulma başladı diplerinden sararıp bi sure sonra soyulmaya başlıyor bu kürü 4 yaş oğluma da uygulayabilir miyim bi zararı olurmu

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göğüs Üzerinde Kahverengi Leke
Şeker Kullanarak Ölü Cildi Temizleme
Cilt Nemlendirici Kremler
HOLLYWOOD'TAN GÜZELLİK SIRLARI
Akne
Cilt Bakımı İçin 6 Basit Öneri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.