TIRNAK ISIRMA NASIL BIRAKILIR?

Tırnak yada yeme ısırma sadece ellerin ve çirkin kötü görünümüne neden olan bir kötü alışkanlık değil aynı zamanda eğer devam edilirse tırnak, diş ve hatta diş etlerinizde de kalıcı hasarlar bırakabilen bir alışkanlıktır. Eğer tırnak şeklinin bozulmasından ötürü ellerinizin çirkin görünmesinden ve sıklıkla meydana gelen kanamalardan şikayetçi iseniz basit çözümler ile buna bir son verebilir ve normal ve güzel ellere sahip olabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle probleminizi kabul etmelisiniz ve ciddi bir karar vermelisiniz. Sosyal ortamda, sınıfta yada halkın olduğu bir yerde kendinizi durduramıyor veya kontrol altına alamıyorsunuz. Sağlıklı, güzel tırnaklar sahip olmak ve bu kötü alışkanlığı bırakmak için tırnaklarınıza bakın ve fotoğrafını çekin. Gerçekten ne kadar kötü göründüklerini inceleyin. Özel günlerinizde tırnaklarınız ile ilgilenerek onların ne kadar güzel görünebileceklerini düşünün.

Ekstra motivasyon için tırnaklarını ısıran veya kemiren insanların tırnaklarını inceleyin. Ayrıca şiddetli tırnak yemenin çeşitli sağlık sorunlarına neden olabileceğini hatırlayın. Çünkü tırnaklar ağza sokulduğunda birçok bakteriyi de ağza transfer etmiş olursunuz. r şiddetli tırnak-ısırma hatırlıyorum. Eğer çivi ısırma olduğunuzda, sürekli ağzınıza elinden bakteri transfer ediyoruz. Bu da istemeyen birçok hastalığa yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Güçlü, sağlıklı tırnaklar ile kendinizi hayal edin. Sağlıklı tırnaklar sahip bir elin fotosunu çekin ve duvara asın hatta yanınızda da taşıyabilirsiniz. Sağlıklı tırnaklı halinizi gözünüzde canlandırın. Daha sonra bir plan yapın ve tırnak yemeyi bırakacağınız tarihi belirleyin. Bu, o günde tırnak yemeyi bırakacağınız anlamına gelmez ama kararlı olmak önemlidir. Ajandanıza bir gün yazın ve gerçekten odaklanın.

Tırnak yeme konusunda ne zaman ardın alacağınızı bilmek de önemlidir. Her zaman tırnak etlerinizde kanamaya hatta tırnaklarınızı kaybetmeye neden oluyorsa kendi kendinize bunu durdurmak mümkün olmayabilir. Bu durumda, sizin sorununuz Obsesif Kompulsif Bozukluk gibi büyük bir sorunun bir belirtisi olabilir ve bunu öğrenmek için en kısa sürede bir doktora başvurun. Her şeyi denemiş ve sonuç alamamışsanız doktora görünmek için iyi bir zaman olabilir.

NASIL MÜCADELE EDEBİLİRİM?

YÖNTEM 1: Yapışkan Bandaj ile Tırnaklarınızı Örtün

• Her gün yapışkan bir bandaj yada yara bandı ile tırnaklarınızı sarın. Duş sonrası yada birkaç günde bir yara bandını değiştirin. Dilerseniz bunları geceleyin çıkarabilirsiniz.

• Birkaç hafta sonra bunları çıkarın.

• Tırnaklarınızın ne kadar iyi göründüklerine dikkat edin. Şayet tekrar eski alışkanlıklarınıza geri dönerseniz yapışkan bandajları tekrardan kullanın.

YÖNTEM 2: Sadece bir tırnak ile başlayın

• Sadece bir tırnağınızı koruma altına alın.

• Bu tırnağı birkaç gün için yemeyi bırakın.

• Diğer tırnaklarınızdan ne kadar iyi göründüğüne dikkat edin. Birkaç gün içinde ısırılamayan tırnak daha iyi beslenecek ve eski görünümüne geri dönerek sizi ödüllendirecektir. Eğer ısırmayı düşünürseniz diğerlerini ısırın. Bazen bu size yardımcı olacaktır.

• Daha bir diğer tırnağı ısırmamayı seçin. Ve bunu tüm tırnaklarınıza uygulayana kadar devam edin.

• Acil yeme ihtiyacı hissettiğinizde sadece bir tırnağınızı kullanın. Fakat kararlılığı elden bırakmamalısınız.

YÖNTEM 3: El ve Ağzınızı Meşgul Modda Tutun

• Tırnak yemenizin önüne geçebilecek alışkanlıklar edinin. Isırma dürtünüz geldiğinde derhal bunu yapmaya çalışın. Ellerinizi cebinizde tutmak, lastik bir bantla oynamak, sınıfta iseniz titiz bir şekilde not tutmaya çalışma, elinizde bir şeylerle meşgul olmak yada ellerinizin çalışabileceği ortamlara katılmak şeklinde bir yol bulun…. Seçeneğiniz en azından diğerinden daha iyidir. Bir lastik bant, kuruş, ya da elinizde tutmak için başka bir şey taşıyın. Tırnaklarını ısırma yerine o sürekli oynayın.

• Sanatsal etkinlikler ile uğraşmayı deneyin vakit buldukça. Kil veya alçı ile projeler yapmaya çalışın. Bunlar ile uğraştığınıza ellerinizi ağzınıza götürmek istemeyeceksiniz. Bu kötü tatlardan tatmak istemezsiniz.

• Ağzınızda da küçük hileler yaparak onu meşgul hale getirebilirsiniz. İşte yapabileceğiniz bazı şeyler: Sakız çiğnemek ya da gün boyunca şeker emmek. Şeker ve sakız ile ağzınızı meşgul ettiğinizde ellerinizi ağzınıza götürdüğünüzde iğrenç tatlar oluşacaktır. Zamanla bu tadı istemeyeceksiniz.

Gün boyunca küçük bir aperatif atıştırın. Kilo alma endişeniz varda kilo aldırmayan sebze ve meyve tabanlı olan atıştırmalıklar öncelikli seçeneğiniz olsun.

Bir şişe su taşıyarak tırnak ısırma dürtüsü geldiğinde bir yudum su alabilirsiniz.

YÖNTEM 4: Tırnak yeme dürtüsünü engelleyici kullanın

• Bunlar eczanalerden alınabilir. Tırnaklar üzerine sürülerek kullanılır. Bitrex bir örnektir. Bunlar çiğneme ve yeme dürtünüzden vazgeçmenizi sağlayacaktır.

• Günde birkaç kez bunu uygulayın. Her zaman yanınızda olsun. Kararlılığınızı yitirmeyin.

• Eğer bunun tadına alıştıysanız başka çözümler yada engelleyicileri deneyin.

• Tırnak yeme alışkanlığınız dursa dahi bunu uygulamaya devam edin ve yanınızda bulundurun. Gelecekte tırnak yeme dürtünüz oluşursa, bunun rahatsız edici kokusunu aklınızdan çıkarayın.

YÖNTEM 5: Tırnaklarınızı kaplayınız

• Tırnak boyaları yada oje ile tırnaklarınızı boyayabilirsiniz. Kalın renkler tercih edin. Bu işinizi zorlaştıracaktır bu bunları ısırmak size ağır gelecektir. Renk sevmiyorsanız parlatıcılar yada vazelin kullanabilirsiniz.

• Takma tırnak aparatları kullanabilirsiniz. Bu da diğer bir yoldur. Gerçek tırnaklarınız çıkana kadar takma tırnakları burada tutun. Bunları kemirmeniz sizin için daha zor olacaktır. Mümkün olduğu kadar kaliteli olanları tercih edin.

• Eldiven giyerek de tırnaklarınızı kapatabilirsiniz. Sürekli olarak yanınızda bir eldiven bulundurun ve tırnak yeme dürtünüz olduğunda bunları giyiniz. Yaz ortasında bunları giymek sizi utandıracak ve bu alışkanlıktan vazgeçmenize destek olacak ve motive edecektir.

YÖNTEM 6: Sağlıklı tırnak bakımı

• Olabildiğince sık olarak kendinize manikür yapın.

• Tırnaklarınızı nispeten kısa kesin. Basit bir manikür, sağlıklı tırnaklarızı korumaya yardımcı olabilir. Böylece onları nispeten kısa tuttuğunuzda onları daha fazla ısırmayı önlemiş olacaksınız. Eğer herhangi bir artı büyüme varsa, tekrardan tırnaklarınız kesin. Her zaman yanınızda tırnak makası bulundurun.

• Zaman zaman tırnak etlerinizi geri itin. Birçok tırnak yiyen kişide tırnak etleri geriye doğru itilmiş değildir. Ve tırnak uydusu yoktur. Bu işlemi duştan sonra tırnaklarınız ıslakken yapabilirsiniz. Bu zamanda yapmak daha kolaydır. Geriye doğru itme tırnağınızın daha uzun ve çekici görünmesini sağlar ve aynı zamanda kemirmeyi önlemek için iyi bir motivasyon olabilir

• Sağlıklı bir diyet tüketin. Sağlıklı bir diyet genel sağlık için iyi olduğu gibi tırnaklarınızın da sağlıklı ve sağlam bir şekilde büyümesine yardımcı olacaktır. Kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin gıdalar tırnak onarımı ve gelişimine katkı sağlayacaktır.

Yumurta, soya, tam tahıllılar ve karaciğer tırnak için çok yararlıdır. Elma, salatalık, üzüm, sarımsak, kuşkonmaz ve soğanda bulunan kükürtlü mineraller tırnakların istikrarlı büyümesine yardımcı olur.

Esansiyel yağ asitleri ton balığı, somon, kabuklu deniz ürünleri, yapraklı sebzeler, fındık ve tohumlarda bulunur. Onlar insanın genel sağlığı açısından yararlıdır ve tırnakların parlak ve esnek kalmasına yardımcı olur.

• Tırnak sağlıklı tutmak için düzenli olarak elleriniz yıkayın ve manikür yağı kullanın.

İpuçları

 • Tırnaklarınızı yemediğinizde örneğin haftada bir kez kendinizi ödüllendirin. Sevdiğiniz bir şey yapın yada satın alın. Bu motivasyonunuzu sağlayacaktır.
 • Sizi motive tutmak için ve ne kadar kötü göründüklerini hatırlamak için dizüstü bilgisayar yada fotoğraf albümü oluşturun. İlerlemeleriniz kaydedin ve zaman zaman bunlara göz atın.
 • Tırnaklarınızı temizleyin. Kirli olmaları da onları yemenin bir nedeni olabilir. Temizleyin ve fırçalayın.
 • Kısa vadeli bir çözümü var diye düşünmeye başlamayın. Tırnak yemeyi durdurmak sabır, kararlılık ve farkındalık gerektirir.
 • Tırnak ısırmanın altında stres, sinir ya da can sıkıntısı gibi altta yatan başka bir neden olabilir. Altta yatan ve gerçek bir sorun ile başa çıkmak tırnaklarınızı yemeyi durdurmanıza yardımcı olabilir.

Uyarılar

 • • Tırnaklarınızı çiğneme enfeksiyonu davet eder.
 • • Tırnaklarınızı her zaman kapalı tutmayın. Tırnaklar için de güneş ışığı gereklidir.
 • • Kırılgan tırnaklara, tırnaklarınıza temas eden kuvvetli deterjanlar ve kimyasallar,aşırı güneşe maruz kalma, kötü beslenme ya da tırnak sertleştiricilerin uzun süreli kullanımı neden olabilir. Ayrıca tırnak üzerinde kurutucu etkisi olan ve formaldehit içeren sertleştiriciler kullanmaktan kaçının.
 • • Kendinize halen “dur” diyemiyorsanız Duramazsınız, bu Tamam! Bir ay mola verin ve tekrar deneyin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  asya

  bende tirnaklarimi yememek istiyorum ama elim den geleni ardima koymadan yapiyorum ama cozum bulamiyorum lutfen yardimci olun

  melike

  Ben cok denedim basarili olamadim…dislerime tel taktirmistim duzeltme amacli 1 bucuk sene kaldi o 1 bucuk sene yiyemedim tirnaklarimi öyle guzel oldularki manikür bile yaptirdim hayatimda ilk defa ama telkerim cikinca film izlerken bir baktim hepsi gitmis :( Ben basaramiyorum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Nutfe
Taş Düşürme
Ayak Parmağı Uyuşması
İsilik
Retinol İçeren Besinler
Kulak akıntısı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.