TIRNAKLARDAKİ SARARMALARA DİKKAT

Tırnak mantarı bir ya da birden fazla tırnakta ortaya çıkan mantar enfeksiyonudur. Söz konusu mantar enfeksiyonları ayak ve el parmaklarınızda beyaz veya sarı lekeler şeklinde başlar. Enfeksiyon tırnağın altına doğru ilerledikçe tırnak renk değiştirmeye, kalınlaşmaya, pul pul olmaya ve parçalanmaya başlar. Bunun yanı sıra ağrılı durumlarda gelişir.

Tırnak mantar enfeksiyonlarının tedavisi güç olabilmekte ve tedaviden sonra tekrarlayabilmektedir. Tırnakların temizliğine yardımcı olacak ilaçlar mevcuttur.

Sponsorlu Bağlantılar

BELİRTİLERİ

Mantarın türüne ve ortaya çıktığı yere göre farklı belirtileri olmakta ve sınıflandırması da değişik olmaktadır.“Onikomikozu” olarak da adlandırılan tırnak mantar enfeksiyonu genel olarak aşağıdaki belirtilerle seyreder:

• Tırnaklarda kalınlaşma
• Tırnakların pul pul olması ve şeklinin düzensizleşmesi
• Parlaklığın yerine mat ve rengini kaybetmiş tırnaklar
• Tırnağın altında koyu renkli birikinti görüntüsü

Enfekte olmuş tırnaklar ayrıca tırnak yatağından ayrılabilir. Bu duruma “onikoliz” denir.Ayak veya el parmaklarındaki enfeksiyon ağrı ve kötü koku sebebi de olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ne zaman doktora görünmelisiniz?

Bir tırnak mantarı enfeksiyonu başladığında tedavi edilmezse kalıcı hale gelebilir. Bu nedenle tırnakların altında küçük beyaz ve sarı renkli noktalar fark ettiğinizde doktora görününüz.

NEDENLERİ NELERDİR?

Tırnak mantarı enfeksiyonlar genellikle “dermatofitler” adı verilen bir mantar gurubundan kaynaklanır. Ancak maya ve küf mantarları da tırnak enfeksiyonlarına yol açabilmektedir.

Mantarlar nelerdir?

Mantarlar hayatta kalmak için güneş ışığına ihtiyaç duymayan mikroskobik organizmalardır. Bazı mantarlar hastalık ve enfeksiyonlara neden olurken bazılarının vücuda yararları bulunmaktadır. Bu tür mikroskobik organizmalar;

• Yüzme havuzları, duş yerleri ve hamamlar gibi sıcak, nemli ortamlarda yaşar
• Cildinize görünür ya da görünmez küçük kesiler oluşturabilir ya da tırnak ve tırnak yatağı arasındaki ayrıkta yer edinirler.
• Tırnakların sürekli olarak sadece sıcak ve neme maruz kalması mantarların büyümesi ve yayılması için mükemmel bir ortam oluşturur.

El ve ayak tırnakları

Tırnak mantarı sıklıkla ayak tırnaklarında ortaya çıkar. Bunun nedeni ayakların havasız kalması, nemlenmesi ve ayakkabı içinin ışıksız kalmasıdır. Böyle bir ortam mantarların üremesini kolaylaştırır.

Ayak parmaklarındaki kan dolaşımının el parmaklarına göre daha az olduğu düşünüldüğünde, vücudun bağışıklık sisteminin enfeksiyonu bulması ve ortadan kaldırması daha zor olmaktadır.

RİSK FAKTÖRLERİ

Yaşlanma birçok açıdan tırnak mantarları için en yaygın risk faktörü olarak görülmektedir. Yaşlanmaya bağlı olarak gelişen risk faktörleri şunlardır:

• Kan dolaşımında azalma
• Mantarlara uzun bir süre boyunca maruz kalma
• Tırnakların daha yavaş uzaması ve kalınlaşması gibi etkenler kişiyi enfeksiyona karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Tırnak mantarları erkekler arasında kadınlara göre daha sık görülmektedir.Özellikle aile öyküsü olan erkekler tırnak mantarına karşı daha eğilimlidirler. Tırnak mantarına yakalanma riskini artıran diğer faktörler ise şunlardır:

• Aşırı terleme
• Nemli veya ıslak ortamlarda çalışma
• Ciltte sedef hastalığı olması
• Kan akışını engelleyen ve teri geçirmeyen çorap ve ayakkabı giyilmesi
• Yüzme havuzları, spor salonları, duş odaları ve hamam gibi halka açık yerlerde çıplak ayakla yürüme
• Ayak mantarı ( tineapedis )
• Küçük bir deri kesiği veya tırnak yaralanmasından dolayı gelişen enfeksiyonlar
• Diyabet, dolaşım sorunları veya zayıf bağışıklık sistemi gibi koşulların varlığı gibi.

KOMPLİKASYONLAR NELERDİR?

• Tırnak mantarları ağrılı olabilir ve tırnaklarda kalıcı hasarlara yol açabilir. Ayrıca ilaç kullanımı, diyabet veya diğer koşullar nedeniyle baskılanmış bağışıklık sistemi varsa enfeksiyonlar ayakların ötesine yayılarakbaşka ciddi enfeksiyonlara da yol açabilir.

• Tırnak mantarı enfeksiyonları diyabeti olan, lösemi veya AIDS veya organ nakli ile bağışıklık sistemleri zayıflamış olan insanlar için de ciddi sağlık riski oluşturmaktadır.

• Eğer şeker hastalığınız varsa ayaklara gelen kan dolaşımı ve sinirsel iletimlerde bozukluklar görülebilir. Bunun yanında potansiyel olarak ciddi bir bakteriyel deri enfeksiyonu olan selülit açısından da büyük risk altındasınız demektir. Bu yüzden tırnak mantarı da dâhil olmak üzere ayağınızda meydana gelebilecek herhangi küçük bir yaralanma bile tıbbi yardım gerektirebilecek kadar ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Dolayısıyla tırnak mantarından şüpheleniyorsanız vakit kaybetmedenbir doktora görünmeniz yerinde olacaktır.

TESTLER VE TEŞHİS

Doktorunuz öncelikle tırnaklarınıza bakacaktır. Mantar varlığını görmek için tırnakların biraz kazınması gerekebilir. Kazınarak alınan tırnak örneği veya kültürü laboratuvar ortamında incelenerek enfeksiyona neyin neden olduğu tespit edilmeye çalışılır. Sedef hastalığı gibi bazı durumlar da tırnak mantarı gibi belirti verebilir. Maya ve bakteri gibi mikroorganizmalar da tırnaklara bulaşabilir. Enfeksiyon nedeninin bilinmesi etkili bir tedavi için önemlidir.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Tırnak mantarlarının tedavisi bazen güç olabilmekte ve enfeksiyonların tekrar etmesi sık karşılaşılan bir durum olmaktadır. Mantar önleyici antifungal tırnak kremleri ve merhemleri kullanılabilir ancak bunlar çok etkili olmamaktadır. Eğer tırnak mantarı ile ayak mantarının her ikisi de varsa ayak mantarı için topikal ilaçlar kullanılabilir. Ayakların kuru ve temiz tutulması da gerekir.

Oral ilaçlar

Tırnak mantarını tedavi etmek için, doktorunuz büyük olasılıkla oral bir antifungal (mantar önleyici) ilaç yazacaktır. Çalışmalar terbinafin (Lamisil ) ve itrakonazol ( Sporanox ) ilaçlarının diğerlerine göre daha etkili olduğunu göstermiştir. Doktorunuz ağızdan alınacak ilaçlar reçete etmişse bunun olası nedenleri şunlardır:

• Selülit için diyabet veya diğer risk faktörlerinin varlığı
• Selülit öyküsü
• Tırnak enfeksiyonu nedeniyle ağrı veya rahatsızlık oluşması gibi nedenlerle yazılır.

Bu ilaçlar yeni çıkan tırnağın daha sağlıklı büyümesini sağlayarak enfeksiyonun ortadan kaybolmasına yardımcı olur. Bu tür ilaçlar genellikle 6 ila 12 hafta boyunca alınır ancak tedavinin sonucu tırnaklar tam uzamadan görülemez. Enfeksiyondan tamamen kurtulmak için dört ay veya daha fazla süre gerekebilir. İlaç kullanmanıza rağmen ayakların nemli ve havasız kalması sonucu enfeksiyon durumu devam edebilir.

Anti-mantar ilaçların deri döküntüsünden karaciğer hasarına kadar değişik olası yan etkileri vardır.Bu nedenle doktorlar karaciğer hastalığı, konjestif kalp yetmezliği olan veya bazı ilaç guruplarını kullanan kişiler için tavsiye etmemektedir.

Diğer tedavi seçenekleri

Tırnak mantarı tedavisi için önerilebilecek diğer tedaviler ise şunlardır:

Anti-mantar lake: Hafif ve orta şiddetteki mantar enfeksiyonları için “siklopiroks” adında bir anti-mantar tırnak cilası reçete edebilir. Bu cila günde bir kez enfekte olan tırnak ve çevresindeki deriye sürülür. Yedi gün sonra, tırnak üzerindeki cila alkol ile kazınır ve temizlenir. Yaklaşık bir yıl boyunca Penlac (siklopiroks)’ın günlük kullanımda bazı tırnak mantarıenfeksiyonlarının temizlenmesine yardımcı olduğu görülmüştür.

Topikal ilaçlar: Diğer topikal anti-mantar ilaçlar da tercih edilebilir. Ayrıca emilimini hızlandırmak için üre içeren losyonların bu kremler ile birlikte kullanılmasıönerilir.Topikal ilaçlar tek başına genellikle tırnak mantarını tedavi etmez ama diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Doktorunuz ilaçların daha etkili olması ve tırnaktaki enfekte alanı azaltmak için tırnağın yüzeyini kazıyabilir (debridman).

Ameliyat: Tırnak enfeksiyonunun şiddetli ve çok ağrılı olması durumunda ameliyat ile ilgili tırnağın alınması istenebilir. Çıkarılan tırnağın yerine çıkacak olan tırnağın tamamen uzaması ve eskisinin yerini tutması bir yılı bulabilir. Çünkü uzama yavaş olmaktadır. Tırnak yatağını tedavi etmek için bazen ameliyat ile siklopiroks kombine halde kullanılmaktadır.

Lazer veya fotodinamik tedavi ile tırnak mantarı tedavisi de başarılı sonuçlar verebilmektedir.Fotodinamik tedavi,tırnağa asit ile muamele edildikten sonra yoğun ışık yollanması ile gerçekleştirilir. Ancak, bu yeni tedaviler her yerde mevcut olmayabilir.

YAŞAM TARZINIZ VE EV İLAÇLARI

Mevcut tedavi seçeneklerinin etkisini göstermesinin uzun zaman alması ve bazen de etkisiz kalması sonucu ev tipi tedavilere yönelim olmuştur. Tırnak mantarına yardımcı olabilecek ev tipi ilaç sirkedir.

Sirkenin tırnak mantarını tedavi edici özelliğinin altında hangi özelliğinin yattığı kesin olarak bilinmemekle birlikte yapılan bazı çalışmalar sirkenin bakteri üremesini azalttığını göstermiştir. Uzmanlar, üçte ikisi sıcak su, üçte biri sirke olmak üzere hazırlanan karışıma ayakların 15-20 dakika süre ile bekletilmesini önermektedir. Süre sonunda ayaklar iyice durulanır ve kurulanır.Bu uygulama her gün tekrarlanabilir ancak cilt tahrişi olasılığına karşı haftada iki üç kez uygulanabilir.

ÖNLENEBİLİR Mİ?

Tırnak mantarını önlemek ve tekrarlanmasının önüne geçmek için yan el ve ayak hijyenine dikkat edilmesi önemlidir.

• Tırnakları kısa, kuru ve temiz tutun. Banyodan sonra ayak parmaklarının arasını ve tırnakları iyice kurulayın.

• Uygun çorap giyiniz. Sentetik çoraplar nemi dışarı attığı için tercih edilebilir. Pamuk ve yünlü çorapları giymek istiyorsanız da alta sentetik giydikten sonra üste diğerlerini giyebilirsiniz.Özellikle ayaklar aşırı terlediğinde çorapları değişiniz. Gün içerisinde fırsat buldukça ve egzersiz sonraları ayakkabılarınızı çıkarın. Ayakların ve tırnakların yeterince hava alması için kapalı ayakkabılar yerine açık uçlu ayakkabılar tercih ediniz.

• Bir anti-mantar sprey veya pudra kullanın. Spreyi ayakkabının içine veya doğrudan ayağa sıkınız.

• Kauçuk eldivenler kullanınız. Ellerin aşırı miktarda suya maruz kalmasını önleyecektir. Kullanımlar arasında eldivenin içini dışına çevirerek kullanabilirsiniz.

• Tırnak keserken tırnağın etrafındaki deriyi de kesmeyin. Ciltteki kesiler yoluyla mikroplar vücuda girebilir.

• Halka açık yerlerde çıplak ayakla dolaşmayın. Havuzlar, hamamlar, duş alma yerleri ve soyunma odalarında bulunurken ayakkabılar giyiniz.

• Manikür ve pedikür işlemleri için bilinen yerleri tercih ediniz. Salonda kullanılan araç gereçlerin sterilize edildiğinden emin olunuz. Kendi araçlarınızı yanınızda götürmeniz daha iyi olacaktır.

• Oje ve yapay tırnaklardan uzak durun. Oje ve yapay tırnaklar enfekte olan tırnaklardaki enfeksiyonların gizlenmesini sağlarken istenmeyen nemli ortam oluşmasına neden olabilir ve enfeksiyonu kötüleşebilir.

• Enfekte olmuş bir tırnağınıza dokunduktan sonra ellerinizi yıkayınız. Çünkü mantarlar tırnaktan tırnağa yayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Jilet ile Bacak Traşı
Alın Kırışıklıklarını gidermek
Cilt Çatlakları
Ev Yapımı Cilt Beyazlatıcı Yüz Maskesi
Göğüs Üzerinde Kahverengi Leke
Yüz Kızarıklıkları Nasıl Geçer
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.