TIRNAKLARDAKİ BEYAZ LEKELER NEDEN OLUŞUR?
Tırnaklarda bir çok hastalık meydana geliyor. Bunlardan en önemlileri tırnak mantarları, tırnak batmalar ve tırnak kırılmaları sayılabilir. Tırnaklardaki beyaz lekeler ise tam olarak, hastalık kabul edilmez. Bilimsel olarak lökoniki olarak isimlendirilen bu durum genel olarak hafif bir seyirdir. Nadiren de olsa ciddi durumlara işaret edebilir.
Çoğu kimse tırnaklardaki beyaz lekeleri vitaminsiz kalmakla ilişkilendirir. Bu, beyaz lekelerin vitamin ile bir bağlantısı olmadığını baştan söylemekte fayda var.

Sponsorlu Bağlantılar

BEYAZ LEKELER MİNERAL EKSİKLİĞİNDEN KAYNAKLANIYOR
Mineraller vücudumuzda düzenleyici görevi olan temel öğelerdir. Görevinden de bize çağrıştırdığı gibi eksikliklerinde birtakım sorunlar ortaya çıkar. Her mineral eksikliği vücutta aynı tepkiyi oluşturmaz. Örneğin demir eksikliğinde kansızlık, potasyum eksikliğinde ise pıhtılaşma problemleri ortaya çıkar. Tırnaklardaki beyaz lekelerin oluşmasındaki ana neden ise çinko eksikliğidir. Çinko tırnak lekelerinin yanısıra bağışıklık sistemi zayıflıklarından kaynaklanan hastalıklar, yaraların geç iyileşmesi, sancılı adet, sivilce, büyüme ve gelişme gerilikleri ve kısırlık gibi çeşitli problemre de yol açmaktadır.

PEKİ, ÇİNKO İÇEREN BESİNLER NELERDİR?
Kırmızı et, karaciğer, peynir, yumurta, mısır, brüksel lahanası, fasulye, brokoli, bezelye ve fındık bol miktarda çinko içerir. Çinko bakımından zengin bir diyet bazen yeterli olamamaktadır. Bunun nedeni çinko emiliminde kaynaklanan sıkıntılardır. Çinko mineralinden maksimum derecede yararlanabilmek için C vitamini ile birlikte alınması, süt ve süt ürünleri ile birlikte alınmaması önerilmektedir. Buna dikkat edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

İLERLEYEN BEYAZ LEKELERE DİKKAT!!!
Tırnaklardaki beyaz lekeler çinko takviyesi yapıldığı halde ilerleyici ise başka minerallerin eksikliğinden de kuşkulanmalıdır. En sık selenyum, mağnezyum ve manganez eksikliği tırnak lekelerine yol açar. Bu minerallerin uzun süreli alınmaması da bedende başka başka problemlerin oluşmasına zemin hazırlar.

TIRNAKLARDAKİ BEYAZ LEKELERİN DİĞER NEDENLERİ

Tırnaklardaki beyaz lekeler çoğunlukla çinko eksikliğinden kaynaklanır. Fakat bu lekelerin başka nedenleri olduğunu belirten kaynaklar da bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Tırnak altındaki hava kabarcıkları
 • Tiroit hormon yetersizliği (hipotroidizm)
 • Kansızlık
 • Kalsiyum eksikliği
 • Keratin hormonu yetersizliği
 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • Nefrit

SONUÇ OLARAK: Uzun süreli tırnaktaki beyaz lekeler ciddiye alınmalıdır. Alanında uzman bir doktora görünmenizde yarar var.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  eu

  tırnaktaki beyaz lekeler ile ilgili olarak hangi branştaki doktora görünmemiz gerekiyor acaba.

  Yeliz

  Tırnakla ilgilenen doktorlar cildiyedirrr..

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yorgunluk ve Gece Terlemesi Nedenleri
NASIR NASIL GEÇER
Güneş Hasarını Nasıl Geri Çevirebilirsiniz
SAĞLIĞINIZ İÇİN BUNLARI YAPIN
Çinko Neden Önemli?
Mide Yanması Nasıl Geçer?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.