TROİD BEZİtroid bezi

Tiroit bezi, kalp çalışması, tansiyon, vücut ısısı ve hangi gıdanın ne hızda enerjiye dönüştürüleceğini belirleyen ve düzenleyen hormonları üreten, saklayan önemli bir bezdir. Tiroit hormonları vücudun her bir hücresindeki fonksiyonlar için gereklidir. Vücutta büyüme ve kimyasal reaksiyonların hızını (metabolizma) düzenlemeye yardımcı olur. Tiroit hormonları ayrıca çocukların büyüme ve gelişmelerine de yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Tiroit bezi nefes borusu etrafında Adem elmasının hemen altında, boynun alt kısmında yer almaktadır. Kelebek şeklinde iki lobdan oluşmaktadır. Bu iki lob istmus ile birbirine bağlıdır.

Tiroit bezi hormonları üretmek için iyot mineraline ihtiyaç duyar. İyot ise bazı gıdalarda ve iyotlu tuzda bulunur. En önemli iki tiroit hormonu “tiroksin (T4)” ve “triiyodotironin (T3)” ‘dir. Hipofiz bezinden salgılanan TSH (Tiroit uyarıcı hormon) ise tiroit bezi tarafından hormon üretimini teşvik eder. Tiroit bezi, aynı zamanda, vücuttaki kalsiyum metabolizmasını düzenleyen ve kandan kemik hücrelerine kalsiyum geçişini sağlayan “kalsitonin” hormonunu da üretmektedir.  

Tiroit hastalıkları nelerdir?

Tiroit hastalıkları boyunda yer alan kelebek şeklindeki tiroit bezini etkileyen durumlardır. Tiroidin vücutta düzenlenmesinde rol oynadığı sayısız metabolik süreç vardır. Dolayısıyla farklı türdeki tiroit bozuklukları bu metabolizma ve fonksiyonları da etkiler.

Sponsorlu Bağlantılar

Tiroit bezi nefes borusunun etrafına sarılı ve Adem elmasının altında yer almaktadır. İstmus olarak bilinen ince yapıdaki bir doku tiroit bezini sağ ve sol lob olmak üzere ikiye ayırır. Tiroit hayati hormonları üretmek için iyot troid bezi hastalıklarıkullanır. T4 olarak da bilinen tiroksin, bez tarafından üretilen birincil hormondur. Doğumdan sonra vücut dokularına kan yoluyla salgılanan T4’ün bir kısmı en aktif hormon olan triiyodotironin (T3)’e dönüştürülür.

Tiroit bezinin fonksiyonu beyni de kapsayan bir geri besleme mekanizması ile kontrol edilir. Tiroit hormon düzeyleri düşük olduğunda, beyindeki hipotalamus “tirotropin salgılatıcı hormon (TRH)” salgılayarak hipofiz bezini TSH (Tiroit uyarıcı hormon) salması için uyarır. TSH da T4’ün salınması için tiroit bezini uyarır. Bu şekilde beyin ile tiroit bezi arasında mükemmel bir döngü işler.

Tiroit bezi hipofiz bezi ve hipotalamus tarafından kontrol edildiğinden, bu dokularda meydana gelen bozukluklar dolaylı olarak tiroit fonksiyonlarını da olumsuz etkileyebilir ve tiroit sorunlarına yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  bu site güzel artık arastırmalaras buradan bakacam

  Sağlık

  bende gırtlakta belirgin şişme ve sıcak ortamda bulunamama hariç hiper troidin belirtilerinin hepsi mevcut.lenf bezlerimde hep şiş.ama sürekli kilo vermiyorum.sizce tpoidim var mı?

  Sağlık

  merhaba ben 173 boyunda 50 kilo ve 24 yaşında bir bayanım.bende gırtlakta belirgin şişme ve sıcak ortamda bulunamama hariç hiper troidin belirtilerinin hepsi mevcut.lenf bezlerimde hep şiş.ama sürekli kilo vermiyorum.sizce tpoidim var mı?cevabınızı bekliyorum.

  Sağlık

  iyi çalışmalar oncelıkle bu yarımcı sayfayı hazırlayan emegı gecen herkese tesekkurler..ben 28 yasında 196 boyunda 118 kg agırlıgında erkegim…benım sorunum normal ınsanlarla aynı sevıyede yememe ragmen ve sporda yapmama ragmen kılo veremem ozellıkle 2003 donemınden sonra sureklı kılo almam yanı yaklasık 4 senede 30 kılo aldım 2003 yılı basında kortızon kullandım fakat bana troıd bezlerı salgılarından olabılır dedıler ne gıbı tetkikler yaptırmalıyım

  Sağlık

  slm
  benim guatırım şiş gözlerimde patlak patlak cok fazla terliyorum halsizim bunun sebepi troid bezleriyle ilgili olabilirmi. bunun sebebini ögrenebilirmiyim şimdiden tesekkürler

  Sağlık

  merhaba 27 yasındayım 6 yıllık evlıyım evlendıgımde 45 kıloydum daha sonrasında sureklı kılo almaya basladım dogumdan sonra yanı son uc yılda sureklı kılo alıyorum bunun yanı sıra halsızlık üsüme kucuk unutkanlıklarda mevcut su an 85 kıloyum ne yaparsam yapımm bı turlu zayıflayamıyorum tıroıtlerle alakalı olabılırmı şimdiden teşekkurler…

  Sağlık

  mrb ben 25 yasında 1.75 boyunda ve 48 kıloyum ne yaparsam yapayım bir turlu kılo alamıyorumm,bunun yanı sıra halsızlık carpıntı ates basması ıstahsızlık gibi sorunlarım var.sebebı troıt bezlerınden kaynaklanıyor olabilirmı?bunun ıcın ne gıbı tetkıkler yaptırmlı ve en dogru sonuc ıcın hangı bolume basvurmalıyım…sımdıden yardımlarınız ıcın tsk ederımm

  Sağlık

  merhaba bende bir trioid hastasıyım benim trioid bezlerim yavaş çalışıyor ve herkezle aynı yememe ragmen kilo alıyorum levotiron adında ilaç kullanıyorum sabah aç karnına olmak üzere günde 1 defa ilaç kullanmama ragmen bi faydasını görmedim kansere çevirir diye korkuyorum ne yapmalıyım sizce yaşım 20 şimdiden ilginize teşekkür ederim

  Sağlık

  merhaba bir yakınım hem astım bronşit hemde karaciğer de sorun var yani KENDİNE DİKKAT ETMESEN siroza dönüşebilir kendisinin sölediğine göre ama son kontrolünde hiper tiroid tanısıda konmuş tetkikler yapılıyo bazen yükseliyo bazende düşüyo buna göre hangi yolu izlemeliyiz aynı zamanda karaciğer tedavisi için aşı oldu şu anda tedaviye devam etmektedir acaba hiper tiroid hastalığından kurtulurmu kurtulursa tedavisi kaç ay sürer bir bilgi verirseniz çok sevinirim
  İYİ ÇALIŞMALAR

  Sağlık

  Merhaba ben çok ça yemek yediğim halde kilo alamıyorum ve tanımadığım insanlarla konusurken cok fazla terliyorum bu benim isteğim dısında aluyor.Acaba bu da Troid bezleri ile ilgili mi?Çok mu hızlı çalısıyor.Hızlı ise nasıl yavaslatılır.Tedavisi var mı ?

  Sağlık

  İROİD US
  RADYOLOJİK BULGULAR:

  Tiroid sağ lobu 13x145x42 mm, sol lobu 13x15x44 mm boyutlarında, isthmus 2 mm kalınlıktadır.

  Tiroid bezi parankim ekojenitesi minimal heterojendir.Belirgin vaskülarizasyon artışı saptanmamıştır.Tiroidit yönünden klinik ve laboratuvar parameterleri ile birlikte değerlendirilmesi önerilir. . Nodül saptanmamıştır.

  Boyunda patolojik boyutlara ulaşamayan birkaç adet reaktif görünümlü lenf nodu izlenmiştir.

  Her iki submandibuler bez ve parotid bez yüzeyel lobları olağandır.

  ultrason sonucum bu ne demek acıklar mısınız rıca etsem.

  Troid beziniz normal dağılım gösteriyor ve herhangi bir kitle bulundurmuyor. (düzensiz birikintiler ve kitle oluşumu hastalık belirtilerindendir) Normal olan bulgular doktor muayenesinde laboratuvar değerleriyle birlikte değerlendirilmelidir diyor uzman. Ayrıca çene kemiğinin her iki yanında küçük doku birikintileri saptanmış ancak bunarın hastalığa bağlı olmadığı belirtilmiş. Diğer yönden yine çene kemiğinin altında boynun iki yanında ki bezlerin dağılımı ve yapıları normalmiş.

  Sağlık

  ben 26 yaşındayım 43 kiloyum zayıf olmamaım sebebi bumu aca cok merak ediyoorum kilo almak icin herşeyi denedim bir faydasını göremedim sebeb bu ola bilirmi

  Ela

  Merhaba benim modüllerimiz var ve doktorumla son konuşmamızda ameliyata karar verdik. Çünkü boyutları çok büyük. Fakat beni üzen bi diğer konu aşırı unutkanlıklar başladı bende. 25 yaşındayım ve hamileliğimde farkettik boynumdaki şişliği. Unutkanlıklar ilgili bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden çok tesekkurederim.

  havva

  merhamaLAR BEN 21 YAŞINDAYIM VE 6 HAFTALIK GEBELIK SÖZ KONUSU BENDE VE TİROİT BEZLERİM AZ ÇALIŞDIGI İÇİN BANA İLAÇ VERDİLER 3 GUN ILACI TAM OLARAK GUNDE BIR KEZ AC KARNINA KULLANDIM ANCAK SIMDI KIRIP İÇİYORUM VE GERCEKTEN COK KORKUYORUM BEBEGIME BI ETKISI YADA ZEKASINDA BI GERILIK OLURMU :?(

  Sevil

  Merabalar benim sorunum tiroid usg incelemesinde tiroid bezi parankimi diffüz hafif heterojen görünümdedir nodül saptanmadı bilateral servikal zincirde patolojik boyut ve natürde lenf nodu saptanmadı olası tiroid yönünden klinik ve laboratuvar bulguları ile birlikte değerlendirme önerilir yazıyor. çok korkuyorum 2 çocuk annesiyim beni bilgilendirebilirmisiniz. Teşekkür ederim.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kontaklens
Kimyasal Zehirler
Taksoplazmozis
HİPERMETROP NEDİR? NEDENLERİ VE TEDAVİSİ NASILDIR?
Kanlı Dışkı Nedenleri
Dirsek Kararması Nasıl Geçer?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.