Tiroid Nodülü Belirtileri
Tiroid, boynumuzun hemen önünde yer alan ve kalp atışı, kemik yoğunluğu, vücut ısısı, karaciğer çalışması gibi pek çok metabolik aktiviteyi etkileyen oldukça önemli bir yapıdan salgılanan hormondur. Tiroid bezinde görülen rahatsızlıklardan en sık rastlananı ise “tiroid nödülleri”dir.

 Tiroid Nodülü Nedir?
Tiroid bezinde görülen, Tiroid dokusuna göre farklılık gösteren küre veya oval şekilli oldukça değişken boyutları olan dokulardır. Tiroid nodülleri, normal şartlarda kesinlikle istenmeyen bir durumdur fakat 60 yaşına kadarki pek çok insanda görülen bir rahatsızlıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

 Tiroid Nodülleri Neden Oluşur?
Tiroid nodüllerinin oluşması hakkında oldukça fazla çalışma yapılmıştır ve halen yapılmaktadır. Biz ise burada genel bilgilendirme yapacağımız için çok fazla detaya girmeyeceğiz.
Strese bağlı hormonal dengesizlikler nedeniyle tiroid nodülleri geliştiği görülebilir.
İyot eksiğine bağlı nodül oluşumu tiroid nodülü oluşmasında birinci neden olarak bilinmektedir. Tiroid bezinin sağlıklı işleyişinde iyodun oldukça büyük etkisi vardır.
Tiroid nodülü oluşmasında kalıtımın etkisi hala tartışılan bir konu olmasına rağmen genel kanaat; nodül oluşumunda genetik yatkınlığın rolünün olduğudur.
Tiroid bezinde oluşmuş bir iltihaplanma da tiroid nodülü oluşumuna neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tiroid Nodülü Nasıl Teşhis Edilir?
Tirodi nodülleri, genlikle normal sağlam tiroid dokusunda farklı bir formda olduğu için muayenelerde kolaylıkla fark edilirler. Fakat bazı durumlarda nodüllerin dışarıdan elle kontrol edilerek anlaşılması mümkün olmaz bu nedenle kan testi, ultrason veya biyopsi alınması gibi detaylı tetkiklerle başvurlubilir.
Fazlaca büyüyen nodüllerin dışarıdan bakılarak dahi fark edildiği olur. Kişi bu durumu yutkunurken boğazında göreceği aşağı yukarı giden yumrulardan da anlayabilir.

Tiroid Nodüllerinin Tedavisi Nasıl Yapılır?
Evet, makalemizin en önemli kısmına gelmiş olduk. Tiroid nodülü görülen bir hastanın tedavisine başlanmadan önce ilk yapılması gereken şey bu nodülün kanserli bir nodül olup olmadığının tespitidir. Çünkü görülen nodülde kanserden şüpheleniliyorsa tedavi çok farklı bir seyir izleyecektir.
Nodülün kanserli olup olmaması, büyüklüğü, kişiye verdiği rahatsızlık veya nodüle bağlı başkaca rahatsızlıkların durumuna göre uygun tedavi doktorunuz tarafından belirlenir.
Tiroid nodülünde görülen kanser, nodülün buyun damarlarına baskı yapması, nodülün yutkunma zorluğuna neden olması, nodül nedeniyle hastanın sesinde değişme olması durumlarında genellikle cerrahi müdahale yapılır.
Tiroid nodülüne yapılan biyopsi(örnek alma) sonunda nodülün iyi huylu çıkması durumunda hasta 6 ile 12 aylık aralıklarla takibe alınarak nodüldeki değişimler gözlenir.
Gereğinden fazla hormon salgılanmasına neden olan tiroid nodülleri, “radyoaktif iyot” tedavisi küçültülmeye çalışılır. Böylece hasta hormonal düzensizlikten korunmuş olur.
Bu belirtileri Ciddiye Alın
Boğazınızda bir kitle var ve bu kitle siz yutkundukça boğazınıza baskı yapıyorsa
Boğazınızda ele gelen bir şişlik hissediyorsanız veya dışarıdan bakılınca bu şişlik görülüyorsa
Sürekli ses kısıklığı veya sesinizde çatallanma oluyorsa
Boğazınızda beliren kitle nefes alış verişinizde rahatsızlık veriyorsa
Nedensizce aşırı kilo kaybı, ellerinizde görülen titremeler, aşırı terleme, sıcağa tahammül edememe
Hissedilir şekilde kalp atışları
Aşırı halsizlik ve kas gücünde azalma, çok çabuk yorulma
Nedensiz sinirlilik hali
Gibi belirtileri görüyorsanız tiroid nodülü riskini göz önüne alarak bir hekime başvurunuz.

 

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ender Saraç formula 7 zayıflama ilacı
Narkolepsi
Magnezyum
Omuz Tendiniti
Gonore
Rahim Sarkması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.