TİTREME İLE BİRLİKTE BULANTItitreme ile birlikte bulantı

Her ne kadar bulantı sürekli olarak kusmaya yol açmasa da bulantı kusmadan önce meydana gelen baş dönmesinin bir çeşididir. Titreme vücut sıcaklığını artırmak için kasların kasılması ve gevşemesi sonucu zaman meydana gelir. Birçok durumda, titreme ve ateş birlikte görülür. Fakat bir kişinin titreme ile bulantı karşılaşması durumunun nedenleri arasındaki büyük payı bakteriyel gastroenterit, mononükleoz ve grip almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bakteriyel gastroenterit, mide ve bağırsakları etkileyen gıda zehirlenmesi şeklidir. Bu hastalık E. coli, salmonella, stafilokok ve Clostridium bakterilerinin mide ve bağırsakta iltihaba yada enfeksiyona neden olması ile ortaya çıkmaktadır. Bu tür bakteriler insanlara uygunsuz şekilde işlenmiş yumurta, pişmiş gıdalar (ekmeki, kek, pasta), süt ürünleri, deniz ürünleri ve et gibi ürünlerden geçmektedir ve enfeksiyon oluşturmaktadır. Kirlenmeye yol açabilecek hatalı gıda işleme yada bakterilerle kontamine olmuş eller ile yemeklerin taşınması veya hazırlanması ile bakteriler insanlara taşınabilmektedir.

Titreme ile birlikte bulantıya ek olarak, bakteriyel gastroenterit olan kişilerde kusma ve kanlı ishal durumları görülebilir. Oluşabilecek diğer belirtiler, enfeksiyona neden bakteri türüne göre değişkenlik gösterebilir. Öncelikli tedavi arasında vücudun sıvı ve elektrolit dengesinin sağlanması ilk basamak tedavidir.

Sponsorlu Bağlantılar

titreme ile birlikte bulantı nedenleriMononükleozis yada öpüşme hastalığı olarak da bilinen viral bir enfeksiyondur. Genellikle 15-18 yaş arasındaki gençlerde ortaya çıksa da yetişkinlerde de görülebilmektedir. Hapşırma yoluyla tükürüğün kişiden kişiye geçmesi yada kirlenmiş tabak veya mutfak eşyalarının kullanılması suretiyle kişiden kişiye geçebilir.  Benzer şekilde titreme ve bulantı şeklinde belirti verir. Bu belirtilere ek olarak boğaz ağrısı, bezlerin şişmesi ve yorgunluk görülebilmektedir. Mononükleozis tedavisinde bol sıvı içme ve dinlenmeye ek olarak reçetesiz satılan ağrı kesiciler kullanılabilmektedir. Bu hastalığın belirtileri 3 aya kadar devam edebilmektedir.

İnfluenza yada grip burun, akciğerler, bronş sistemi ve boğaz dahil olmak üzere solunum sistemini etkileyen viral bir enfeksiyonu açıklayan genel bir terimdir. Grip olan kişilerdeki titreme ve bulantıya ek olarak kusma, kuru öksürük ve baş ağrısı da görülebilir. Çoğu kişi yatak istirahati ve yeterli sıvı alımı ile hastalığı sıkıntısız atlatabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Uyku Bozukluğu
Şişkinlik Problemlerinden Kurtulun
Sığaranın Zararları
Ergenlik Sivilceleri
TIRNAK BATMASI TEDAVİSİ
BOYUN AĞRISINA DİKKAT!!!
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.