TİTREME İLE BİRLİKTE TERLEME NEDENLERİtitreme ve terleme nedenleri

Titreme ile birlikte terlemeye neden olabilecek birçok neden vardır. Yaygın olarak bakteriyel veya viral bir enfeksiyon titreme ve terlemeye yol açabilir. Aynı lenfoma gibi bazı kanser türleri, hormonal dengesizliklere yol açan menopoz ve tiroid sorunları (hipertroidi) terleme ve titremeye neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Enfeksiyon varlığındaki durumlarda bu iki belirtiye genellikle ateş de eşlik eder. Grip ya da bir virüsün neden olduğu gastrointestinal hastalıklarda bu belirtilerle karşılaşılabilir. Bakteriyel pnömoni, strep boğaz enfeksiyonu ya da idrar yollarını etkileyen bakteriyel enfeksiyonlar terleme ve titremeye neden olabilmektedir.

Bazen, titreme ve terleme olan bir kişi daha ciddi bir hastalığa yakalanmış olabilir. Bunlar arasında bağışıklık sistemi hücreleri olan lenfositleri etkileyen bir kanser (lenfoma) benzer sorunlara neden olabilmektedir.

titreme ve terleme sebepleriKadınlara özgü bir durum olan menopozda bu belirtilerin sık görülen nedeni özellikle östrojen ve progesteron hormon seviyelerindeki dalgalanmalardır. Menopozdaki bir kadında sıcak basmaları ile birlikte terleme vakalarının görülmesi son derece olağandır. Bu belirtileri ise sonradan titreme takip edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tiroid bezindeki bir bozukluk olan hipertiroidizm de aynı zamanda titreme ve terlemeye yol açabilir. Hipertiroidi tiroid bezi tarafından tiroid hormonunun salgılanmasındaki anormal artış olarak ifade edilir. Normal hormon düzeyindeki bu ilave artış kişinin metabolizmasının değişmesine ve ardından da üretilen ısı miktarının artmasına neden olur. Bu da kişide gece terlemeleri ve titremeye neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Menenjit Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Akne Nedenleri ve Kimler Risk Altındadır?
Helicobacter pylori Enfeksiyonu ve Belirtileri
Kalp Hastalarının Yaptığı 8 Hata
Çinko Neden Önemli?
Anal Fissür Nedir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.