TİTREME NÖBETLERİ VE KUSMA NEDENLERİTitreme Nöbetleri ve Kusma Nedenleri

Titreme ve kusma çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan rahatsız edici belirtilerdir. Bu iki belirtiye çok sıklıkla alkol veya uyuşturucu kullanılması,  gıda zehirlenmesi ve gastroenterit neden olmaktadır. Titreme nöbetleri ve kusmaya ikincil olarak apandisit, safra kesesi hastalığı ya da sepsis (kan zehirlenmesi) neden olabilir. Bu nedenle yukarıda sıralanan nedenler göz önünde bulundurulduğunda sorunun kaynağı tespit edilmeli ve ona göre tedavi seçenekleri belirlenmeli ve uygulanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Şiddetli gıda zehirlenmesi titreme ve kusma gibi belirtilere neden olabilir. Karın ağrısı ve ishal de genellikle bu belirtilere eşlik eder ve genellikle dinlenme ve sıvı takviyesi ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Şayet sizdeki belirtiler çok şiddetli ve dehidratasyon (vücudun susuz kalması) meydana gelmişse hastanede tedavi gerekli hale gelebilir.

Gastroenterit yaygın görülen mide gribidir. Bakteriyel ya da viral enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkabilen gastroenterit gıda zehirlenmesi vakalarında bulunanların benzer belirtilere neden olabilir. Semptomlar genellikle başlangıçtan ​​birkaç gün içinde kendi kendine kaybolsa da altta yatan duruma bağlı olarak çeşitli ilaçlar reçete edilebilir.

Uyuşturucu, alkol veya bazı reçeteli ilaçlar kullanılması da titreme ve kusmaya neden olabilir. Bu belirtiler genellikle sadece birkaç gün sürer ve herhangi bir diğer tıbbi sorun ile ilişkili değildir. Bazı doktorlar rahatsız edici belirtileri hafifletmek için ilaçlar reçete edebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Titreme Nöbetleri ve Kusma Neden OlurApandisit, apandis organındaki iltihabı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Sağ alt karın ağrısı ve ateş genellikle ile birlikte titreme ve kusma görülmesi şeklinde belirti verir. Acil müdahale isteyen apandisit vakasında, eğer patlama olmuşsa infekteye neden olan bulaşıcı faktörler hızlı bir şekilde ölümcül bir komplikasyon yaratarak vücuda yayılabilir. Apandisitin cerrahi olarak alınması apandisit için uygulanan standart tedavidir.

Safra kesesi hastalığı veya safra taşı titreme ve kusmaya neden olan iki önemli koşullar. Safra kesesi ağrısı genellikle karın orta kısmında ve hafifçe sağa doğru yer almaktadır. Bu ağrı tüm karın bölgesi boyunca yayılabilir ve hatta sağ omuz içine kadar uzanabilir. Safra kesesinin cerrahi olarak çıkarılması yaygın bir uygulama olmasına rağmen safra kesesi hastalığının hafif olgularında diyet değişiklikleri tavsiye edilebilir.

Sepsis, adı verilen kan zehirlenmesi bulaşıcı öğelerinin kan dolaşımından vücuda yayılması ve bu enfeksiyonun hayati önem taşıyan organlara taşınması sonucu ortaya çıkar. Sepsis yeterince derecede erken tespit edilirse, yoğun antibiyotik tedavisi ve diğer yaşam-destek tedbirleri sayesinde hastanın hayatını kurtarmak mümkün olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Beta mikrobu nedir ?
Dizlerimden Aşağısı Sızlıyor
Aşırı Terleme İçin Botoks Tedavisi
Helicobacter pylori Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?
Göğüs Ağrısı
KOL AĞRISI İLE HANGİ BELİRTİLER OLUŞUR?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.